Domů     Náboženství a okultismus
Aleister Crowley: Perverzní zločinec s pověstí temného mága
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.10.2021
4.4tis
Crowley je považován za mocného okultistu, foto neznámý autor / Creative Commons / PD-US
37
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Legendami opředený okultista si kolem sebe vybudoval pověst, která v mnohých vzbuzuje strach. A možná oprávněně, neboť mnohé z mrazivých příběhů, jež se o něm vyprávějí, mají pravdivý základ. Účastnil se zvrhlých orgií a temných rituálů, které dokonce jednoho muže stály život.

Crowley je považován za mocného okultistu, foto neznámý autor / Creative Commons / PD-US Při rituálu spojeném s pitím krve zemřel člověk, foto Pixabay Crowley v roce 1912, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Významný okultista, mocný mág, produktivní spisovatel, otec moderního tarotu a nejhříšnější muž světa – to a mnohem více je kontroverzní Angličan Aleister Crowley (1875–1947).

S působením Crowleyho je úzce spjat dům na břehu skotského jezera Loch Ness, v němž se na přelomu 19. a 20. století usadil, aby zde prováděl temné rituály. Podle pověstí obklopujících Crowleyho sídlo se v domě brzy po jeho příchodu začínají odehrávat podivné události.

Jeho hospodyně beze stopy zmizí a místní řezník propadne šílenství poté, co mu Crowley údajně omylem předá lísteček se jmény démonů. V jakémsi běsu si nešťastník usekne prsty. I jeho dům se prý začíná hemžit démony a Crowley se propadá stále hlouběji do alkoholové a drogové závislosti. Stal se sám jednou z obětí zlých sil, které uctíval?

Při rituálu spojeném s pitím krve zemřel člověk, foto Pixabay

SEX, DROGY A DÉMONI

Nezdá se, že by temný oblak, který jej obestírá, Crowleyho jakkoliv obtěžoval. Naopak se ho sám snaží přiživovat. Cestuje po celé Evropě a účastní se všelijakých orgií a okultních sjezdů, z nichž mnohé mají blízko k satanismu.

Při jedné takové příležitosti dokonce přijímá jméno Baphomet, což bývá vnímáno jako jedno ze jmen vládce pekel. Sám se označuje za Antikrista.

Jeho dílo také definuje dnešní podobu okultního spolku Ordo Templi Orientis založeného v Německu na přelomu 19. a 20. století.

Spolek se vyznačuje silným důrazem na tantrickou nauku a sexuální magii, což Crowleymu nejspíš vyhovuje, neboť je znám jako perverzní deviant a zvrhlé orgie mu nejsou cizí.

Využívá okultismus pro ukojení svých nekonvenčních tužeb? Pod Crowleyho vlivem se směr kultu skutečně odchyluje od původního pojetí. Kontroverzní okultista v něm rozdmýchává kulturu strachu, který je mezi členy záměrně šířen.

Za to jej kritizuje například dlouhodobý vysoce postavený člen řádu Američan Allen H. Greenfield, který nakonec rezignuje a spolek opustí.

Crowley v roce 1912, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ZA SMRT VYHOŠTĚN

Crowleyho obřady jsou nejen temné, zvrhlé ale i životu nebezpečné, jak dokazuje incident z roku 1923. Tři roky poté, co se Crowley přestěhoval na Sicílii, kde založil opatství Thelema jako ústředí svého nového náboženství, za záhadných okolní umírá jistý Angličan a člen Crowleyho kultu.

Stane se tak po rituálu, při němž údajně požil krev kočky. Zapříčinil jeho smrt vůdce kultu? Italská vláda je incidentem zděšena. Mága z ostrova vyhostí, jeho opatství zruší a skupina, kterou zde kolem sebe vytvořil, se rozuteče.

S nebezpečnými rituály však Crowley ani zdaleka nekončí. Prakticky celý život se zabývá praktikováním temné magie z prastaré Knihy mága Abramelina. Jmění si ale do života přivolat nedokázal, závislost na heroinu z něj udělala zchudlého chodícího kostlivce.

Nikdy však neměl nouzi o stoupence a až do konce svých dnů byl stále žádaným médiem a mágem. Mnohdy to však bylo spíše pro jeho kontroverzní osobnost, která byla vítaným zpestřením různých sešlostí, než pro jeho skutečné schopnosti.

Měl vůbec nějaké nebo za vším stojí jeho talent vytvořit si image temného okultního vůdce?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 26.11.2021 1.6tis
Na to, jestli se zemřelí dokážou za určitých okolností vrátit v nějaké podobě na krátkou chvíli zpět mezi živé, má každý z nás vlastní názor. Někteří věří, že pokud takového navrátilce ze záhrobí nepřivítáme jako živého, mohlo by to mít ošklivé následky. V Asii proto při tradičním svátku lidé své zemřelé členy rodiny uvítají, jako […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.6tis
Hlavní aktérkou příběhu je Clara de Bugny (1471–1514). Už od dětství je dívka neobyčejně oddána bohu, vede skromný život a straní se všemu světskému.     Dnes, kdy již známe mnoho podobných případů, zřejmě již nikoho nepřekvapí, že se právě u Clary časem začala objevovat stigmata. Pro tehdejší společnost však šlo o znamení, s nímž […]
od Filip Appl 21.11.2021 1.5tis
K zázračným uzdravením dochází podle církevních představitelů poměrně často. Někdy proběhnou zcela mimo pozornost veřejnosti i církve samotné, jindy se z nich ale stanou poměrně podrobně sledované případy. Tak tomu bylo i v roce 2002, kdy měla přímluva u blahoslavené ženy pomoci muži s rakovinou. Jak přesně k tomu došlo? Když v říjnu roku 2002 Španěl Antonio J. Sedano Madrid zjistil, […]
od Matěj Soukup 18.11.2021 1.8tis
Okolo 10. století našeho letopočtu vládli na severu Evropy v dnešní Skandinávii už několik století Vikingové, kteří prosluli jako obávaní nájezdníci a válečníci. Zároveň však v úctě k bohům i ke svým druhům, kteří padli v boji, vztyčovali kameny s runovým písmem. Na každého, kdo by se odvážil tyto kameny poškodit, prý čeká hrozivá smrt. […]
od Mirek Brát 17.11.2021 1.8tis
Legenda o „Věčném Židovi“ je srovnatelná s mytologickými příběhy, v jejichž středu může být například ithacký král Odysseus nebo hrdina Prometheus, který daroval lidem oheň. Přesto se zdá, že legenda o „Věčném Židovi“ může mít i reálné kořeny. „Věčný Žid“ jmenovaný nejčastěji jako Ahasver, má být jeden z židovských obyvatel, kteří se posmívali Ježíšovi, když byl v dubnu roku […]