27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Náboženství a okultismus
Aleister Crowley: Perverzní zločinec s pověstí temného mága
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.10.2021
4.4tis
Crowley je považován za mocného okultistu, foto neznámý autor / Creative Commons / PD-US
37
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Legendami opředený okultista si kolem sebe vybudoval pověst, která v mnohých vzbuzuje strach. A možná oprávněně, neboť mnohé z mrazivých příběhů, jež se o něm vyprávějí, mají pravdivý základ. Účastnil se zvrhlých orgií a temných rituálů, které dokonce jednoho muže stály život.

Crowley je považován za mocného okultistu, foto neznámý autor / Creative Commons / PD-US Při rituálu spojeném s pitím krve zemřel člověk, foto Pixabay Crowley v roce 1912, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Významný okultista, mocný mág, produktivní spisovatel, otec moderního tarotu a nejhříšnější muž světa – to a mnohem více je kontroverzní Angličan Aleister Crowley (1875–1947).

S působením Crowleyho je úzce spjat dům na břehu skotského jezera Loch Ness, v němž se na přelomu 19. a 20. století usadil, aby zde prováděl temné rituály. Podle pověstí obklopujících Crowleyho sídlo se v domě brzy po jeho příchodu začínají odehrávat podivné události.

Jeho hospodyně beze stopy zmizí a místní řezník propadne šílenství poté, co mu Crowley údajně omylem předá lísteček se jmény démonů. V jakémsi běsu si nešťastník usekne prsty. I jeho dům se prý začíná hemžit démony a Crowley se propadá stále hlouběji do alkoholové a drogové závislosti. Stal se sám jednou z obětí zlých sil, které uctíval?

Při rituálu spojeném s pitím krve zemřel člověk, foto Pixabay

SEX, DROGY A DÉMONI

Nezdá se, že by temný oblak, který jej obestírá, Crowleyho jakkoliv obtěžoval. Naopak se ho sám snaží přiživovat. Cestuje po celé Evropě a účastní se všelijakých orgií a okultních sjezdů, z nichž mnohé mají blízko k satanismu.

Při jedné takové příležitosti dokonce přijímá jméno Baphomet, což bývá vnímáno jako jedno ze jmen vládce pekel. Sám se označuje za Antikrista.

Jeho dílo také definuje dnešní podobu okultního spolku Ordo Templi Orientis založeného v Německu na přelomu 19. a 20. století.

Spolek se vyznačuje silným důrazem na tantrickou nauku a sexuální magii, což Crowleymu nejspíš vyhovuje, neboť je znám jako perverzní deviant a zvrhlé orgie mu nejsou cizí.

Využívá okultismus pro ukojení svých nekonvenčních tužeb? Pod Crowleyho vlivem se směr kultu skutečně odchyluje od původního pojetí. Kontroverzní okultista v něm rozdmýchává kulturu strachu, který je mezi členy záměrně šířen.

Za to jej kritizuje například dlouhodobý vysoce postavený člen řádu Američan Allen H. Greenfield, který nakonec rezignuje a spolek opustí.

Crowley v roce 1912, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ZA SMRT VYHOŠTĚN

Crowleyho obřady jsou nejen temné, zvrhlé ale i životu nebezpečné, jak dokazuje incident z roku 1923. Tři roky poté, co se Crowley přestěhoval na Sicílii, kde založil opatství Thelema jako ústředí svého nového náboženství, za záhadných okolní umírá jistý Angličan a člen Crowleyho kultu.

Stane se tak po rituálu, při němž údajně požil krev kočky. Zapříčinil jeho smrt vůdce kultu? Italská vláda je incidentem zděšena. Mága z ostrova vyhostí, jeho opatství zruší a skupina, kterou zde kolem sebe vytvořil, se rozuteče.

S nebezpečnými rituály však Crowley ani zdaleka nekončí. Prakticky celý život se zabývá praktikováním temné magie z prastaré Knihy mága Abramelina. Jmění si ale do života přivolat nedokázal, závislost na heroinu z něj udělala zchudlého chodícího kostlivce.

Nikdy však neměl nouzi o stoupence a až do konce svých dnů byl stále žádaným médiem a mágem. Mnohdy to však bylo spíše pro jeho kontroverzní osobnost, která byla vítaným zpestřením různých sešlostí, než pro jeho skutečné schopnosti.

Měl vůbec nějaké nebo za vším stojí jeho talent vytvořit si image temného okultního vůdce?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 1.1tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.3tis
Pověstí o legendárních ptácích existuje celá řada. Některé jsou si podobné, přičemž nejčastěji připomínají pověst o Fénixovi. Jací mýtičtí opeřenci jsou známí v jiných kulturách?   BAR JUCHNE: Tvor, který zastíní sluneční zář První zmínku o tomto ptákovi nalezneme v židovském Talmudu. Jeho vejce mělo vypadnout z hnízda, zbořit na 300 cedrů a zaplavit 60 […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.8tis
Zánik templářského řádu je detailně popsán včetně procesu, při kterém byl zabaven řádový majetek. Říká se však, že velmistr Jacques de Molay ještě před svou tragickou smrtí určil čtyři vyvolené, kteří měli zajistit kontinuitu fungování řádu v jiných zemích. Obzvláště silně rezonuje legenda o útěku tisíců řádových rytířů do Skotska. Pro útěk templářů do Skotska existovaly […]
od Luděk Příhoda 18.9.2022 2.5tis
Píše se 24. červen 1981 a v tehdejším jugoslávském městečku Medžugorje dochází k projevům tajemných sil. Centrem dění se stává vrcholek Podbrdo, kde se zjeví nadpozemská bytost, jež se představuje jako Panna Maria.   Kostelní hodiny právě odbíjejí čtvrtou hodinu odpolední a čtrnáctiletý sirotek, mladinká Ivanka Ivankovićová, jíž před měsícem zemřela maminka, se vrací z procházky. Společnost jí […]
od Mirek Brát 17.9.2022 3.5tis
Když byla ve struktuře zdi starobylého normanského kostela v britské vesnici Tockenham objevena zazděná tajemná socha, nejprve se uvažovalo o tom, že jde o skulpturu svatého Kryštofa. Nakonec se však odborníci přiklonili k názoru, že jde o vypodobnění římského ochranného ducha známého pod označením genius loci. Ochranný duch genius loci byl ve starověkém Římě velmi […]