3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?
Kdo vyrábí „Neptunovy koule“?
od 16.6.2021
3.8tis
Mořský bal může být téměř dokonalou koulí.
260
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Turisty často u Středozemního moře překvapí velké množství kulatých plstěných koulí, které se vrší na plážích. Kdo nebo co je vyrábí? Z čeho jsou vytvořeny?

Mořský bal může být téměř dokonalou koulí. Ne všechny odumřelé zbytky posidonie dokáže moře modelovat do podoby Neptunových koulí Hrst příbojových balů různých velikostí. Potápěč nad porostem mořské trávy – posidonie.

Mořské koule, Neptunovy koule nebo také příbojové baly, to všechno jsou synonyma pro vymacerované cévní svazky mořské trávy – posidonie. Ta je také někdy nazývána Neptunovou trávou.

reklama

Podle vědců je mořská tráva, úzce spojovaná zejména se Středozemním mořem, nejstarším organizmem na světě. Stáří některých nalezených vzorků posidonie prý dosáhlo až sto tisíc let. To bychom měli materiál, ze kterého jsou koule vytvořeny.

O jejich vymodelování do podoby různě velkých kulovitých útvarů se pak postará mořský příboj. Snad by se to dalo přirovnat i k výrobě ovocných knedlíků válením a hnětením.

Ne všechny odumřelé zbytky posidonie dokáže moře modelovat do podoby Neptunových koulí.
Ne všechny odumřelé zbytky posidonie dokáže moře modelovat do podoby Neptunových koulí.

Velbloudi útočí na Evropu

Ne vždy si pravda o vzniku Neptunových koulí najde cestu k široké veřejnosti.

Například na španělských Baleárských ostrovech dostávali zvědaví turisté velmi originální odpověď ve smyslu, že ty plstěné koule na pláži jsou de facto velbloudí trus, který připlaval z Afriky. Vzhledem k množství mořských balů to vypadalo na chystanou velbloudí invazi.

Potápěč nad porostem mořské trávy – posidonie.
Potápěč nad porostem mořské trávy – posidonie.

Zachránci moře

V poslední době je se zdánlivě zbytečnými mořskými koulemi spojována teorie, že právě ony by mohly zachránit Středozemní moře před fatálním znečištěním plasty.

reklama

Španělští vědci při jedné analýze zjistili, že v jednom kilogramu mořských koulí se nacházelo až 600 kusů mikroplastů.

Hrst příbojových balů různých velikostí.
Hrst příbojových balů různých velikostí.

Příroda nic nedělá jen tak, bez rozmyslu. I v případě, že by Neptunovy koule byly opravdu jen velbloudí trus, nebyla by to zase tak špatná zpráva. Dá se s ním totiž dobře zatopit.

Foto: autor
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz