Jsou roztomilí, hraví, společenští, ohromně inteligentní a pod příslušným vedením také smrtelně nebezpeční. Již desítky let probíhají spekulace o tréninku delfínů za účelem využití ve válce. Mají vyhledávat i pokládat výbušniny a v případě potřeby také vyrazit na sebevražednou misi proti nepřátelským plavidlům.
Pro většinu z nás jsou delfíni hraví mořští tvorové, kteří nadšeně doprovázejí lodě a nezřídka s lidmi navazují přátelské kontakty. Armády některých velmocí v nich ale vidí věrné vojáky a ničivé zbraně s tváří, která klame.
Myšlenka využití mořských savců, zejména delfínů, ve vojenských misích a boji s nepřítelem není nová. Zrodila se zřejmě během studené války, kdy se intenzivně zkoumá možnost nasazení různých zvířat pro špionáž či bojové operace.
A zdá se, že právě delfíni se osvědčili, neboť vojenské projekty zaměřené na jejich výcvik probíhají ještě v současnosti a věnuje se jim několik různých zemí. Jak daleko jsou armády mocností ochotny ve výcviku zajít?
A jsou jejich zvířata skutečně tak nebezpečná, jak se tvrdí?

DELFÍNI NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
S vojenským výcvikem delfínů je často spojován Sovětský svaz, jehož armáda dlouhá léta provozovala výzkumné námořní středisko na černomořském pobřeží nedaleko Sevastopolu. Program zaměřený na výcvik delfínů začátkem 90.
let skomírá, v březnu 2000 podle televizní stanice BBC Rusko tento projekt převádí ze Sevastopolu do Íránu, Írán zvířata odkupuje a jejich hlavní trenér pokračuje ve výcviku v novém delfináriu.
„V roce 2000 islámská republika získala několik delfínů speciálně vycvičených k útokům na lodě. Delfíni byli původně vycvičeni Sovětským svazem,“ píše americký novinář Blake Stillwell. Po nějaké době se ale zvířata vrací zpět Ruska, Írán totiž jejich výcvik nedokáže dále financovat.
To možná motivuje Rusko zase oprášit plány na využití bojových delfínů.
Po anexi Krymu v roce 2014 ruská armáda přebírá ukrajinský program vojenského výcviku delfínů, který Ukrajina vzkřísila o dva roky dříve, a v roce 2016 si ministerstvo obrany kupuje dalších pět delfínů skákavých z delfinária v Moskvě.
K čemu je hodlá využít?

DELFÍNÍ KAMIKADZE
Zprávy o údajných dovednostech delfínů přesunutých do Íránu zní zlověstně. „Delfíni jsou údajně vycvičeni v metodách podvodního útoku, které zahrnují například použití harpun připoutaných k jejich zádům.
Kromě nabodávání nepřátelských potápěčů jsou delfíni také zběhlí ve vyhánění podvodních bojovníků z jejich úkrytů na hladinu a asistenci při jejich zatýkání,“ popisuje současný americký publicista Micah Hanks.
Podle dalších zvěstí dokážou bojoví delfíni pokládat podmořské miny, lokalizovat nepřátelské vojáky nebo vyhledávat cizí ponorky a útočit na ně stylem kamikadze, sebevražedných japonských pilotů.
Postupem času prý armády dokázaly své bojové delfíny vybavit také jedovatými šipkami nebo rušičkami sonarů a podobně. Jsou tyto zvěsti pravdivé, nebo jde o příliš zveličené spekulace?

MAJÍ JE I AMERIČANÉ
Rusko zpravidla není na informace týkající se jakýchkoliv vojenských programů příliš sdílné a také v případě výcviku delfínů se obrňuje mlčením. O něco vstřícnější je americká armáda, která sice potvrzuje, že se výcvikem delfínů zabývá už od 60.
let, kategoricky však odmítá, že by někdy učila své mořské savce jakkoliv ubližovat člověku nebo nosit zbraně k ničení cizích lodí.
Je ovšem známo, že došlo k využití delfínů během války v Perském zálivu a několik speciálně vycvičených lachtanů bylo pro změnu u Bahrajnu nasazeno v roce 2003 v rámci boje s terorismem po útocích 11.
září 2001.
Dnes jsou prý mořští savci americkou armádou využíváni výhradně k vyhledávání podmořských min či při záchranných operacích. Můžeme těmto slovům věřit, nebo se i USA snaží vychovat delfíny zabijáky?
