Skip to content

Tajemství z Enfieldu dodnes děsí

Tento článek je reklamním sdělením

„Těsně před tím než jsem zemřel, oslepl jsem. Potom se dostavilo silné krvácení, usnul jsem a zemřel v rohu, v křesle v přízemí,“ říká strašidelný hlas, který se dá dodnes slyšet na záznamech z vyšetřování jedné z nejstrašidelnějších kauz. Hlas, který záznam zachytil, patřil údajně Billovi Wilkinsovi a byl zaznamenaný v 70. letech, několik let po jeho smrti.

Pokud byste slyšeli jen zvuk záznamu, řekli byste, že je vystřižený z hororového filmu. Mohl by být, kdyby hrubý mužský hlas nevycházel z hrdla jedenáctileté dívenky Janet Hodgsonové.

Tyto události v anglickém městečku Enfield dodnes přinášejí mnoho otázek. Šlo o jeden z nejznámějších případů paranormálních aktivit, kterými se zaobírali psychologové, policisté či experti na mysteriózní a okultní jevy.

Propadla tomu tehdy celá společnost. Jev se stal žhavým tématem na mnoho let, zaobíraly se jím média po celém světě. Co se stalo v domě 284 na Green Street v Enfieldu? Mohli si svědkové stejně jako samotná rodina Hodgsonových celou záležitost vymyslet?

JAK TO CELÉ SKONČILO?

V roku 1977 se začaly dít divné věci v domě Peggy Hodgsonové. Ona a její čtyři děti (Janet – 11, Margaret – 14, Johnny – 10 a Billy – 7) byly prý přímo v jejich domě terorizování paranormálními aktivitami. Jednoho večera, když Peggy dala děti spát, zaslechla v patře silný úder.

Vyběhla nahoru, aby zjistila, co se stalo. Když vešla do pokoje Margaret a Janet tak viděla, jak se komoda nevysvětlitelně posunula skrz místnost. A začalo silné bouchání vycházející z okolních stěn. Matka se snažila komodu zasunout zpět, ale neznámá síla ji tlačila opačným směrem. Znepokojená Peggy zavolala policii.

Dva policisté posléze vypověděli, že se stali přímo na místě svědky podivných jevů, a že viděli hýbající se stoličku bez dotyku nějaké osoby. Avšak celou záležitost policie uzavřela s tím, že nenašli důkaz o zavinění škody cizí osobou, a že případ tak nespadá do její pravomoci.

PŘIŠLI TOMU NA KLOUB?

Následující roky se jevy v domě v Enfieldu zaobírala nezisková organizace Society for Psychical Research. Její zástupce Maurice Grosse se spolu s Guyem Playfairem, zkušeným paranormálním vyšetřovatelem, snažili přijít událostem odehrávajících se v domě na kloub.

Stali se rovněž svědky paranormálních jevů. Dokonce zažili samovolně se obarvující vodu na zemi nebo slyšeli hlasy pocházející z úst některých členů rodiny. Dohromady existovalo 30 svědků, kteří přímo viděli a reportovali tyto podivné incidenty.

TRPĚLY HLAVNĚ DĚTI

Celá situace měla nejhorší vliv na děti. Čím více byli novináři ponoření do těchto záhad, tím více se děti objevovali na hlavních stranách novin se šokujícími titulky a fotografiemi. Že se děti staly ve svých školách terči posměšků a šikany je více než jasné.

Janet, která byla hlavní obětí poltergeista (označení nadpřirozené bytosti, neviditelný duch, který se pohybuje v bytech, vytváří hluk, pohybuje předměty nebo je ničí), skončila v psychiatrické léčebně v Maudsley, kde se podrobila vyšetření hlavy pomocí elektrod. Vyšetření však neprokázalo nic abnormálního. Podle výpovědi situace došla uklidnění poté, co dům navštívil farář, avšak incidenty úplně nepominuly. Janet se svojí matkou stále slyšely zvuky a měly pocit, že je někdo sleduje.

NÁMĚT PRO FILMY

Události z Enfieldu se staly námětem k filmům a dokumentům. Během Svátku Všech Svatých a Dušiček budou moci čeští a slovenští diváci shlédnout filmovou minisérii, která je založená na skutečných událostech a vychází z knihy Guya Lyona Playfaira: This House is Haunted (V tom dome straší).

V hlavních rolích se představí Timothy Spall (Harry Potter, Králova řeč) jako Maurice Grosse, Matthew Macfadyen (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) v roli Guya Playfaira či Juliet Stevensonová (Dveře dokořán, Pouštní květ) coby matka Peggy.

Pokud se rádi bojíte a mysteriózní až konspirační záležitosti jsou vaším koníčkem nebo se jednoduše chcete naladit na dušičkové období, nenechte si ujít třídílný miniseriál Tajemství Enfieldu, který bude vysílán každý večer ve 21:00 hodin od 31. října do 2. listopadu 2020 na televizním kanále Epic Drama.

Trailer

Foto: Epic Drama
Tento článek je reklamním sdělením
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochaplus.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší vrásky...
Staročeská kuchařka: Ničily luštěniny rozum?
epochaplus.cz

Staročeská kuchařka: Ničily...

„Kterak to, že po všech porážkách se Francie vždy zase...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Čokoládové cupcakes s mascarpone krémem
panidomu.cz

Čokoládové cupcakes s...

Malé dortíky zdobené smetanovým...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...