reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Kletba slavného diamantu Ludvíka XIV.
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 5.6.2022
3.2tis
Dnes je slavný diamant umístěn v muzeu ve Washingtonu. FOTO: Mbalotia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
335
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Patří mezi nejznámější drahokamy na světě. Diamant Hope byl objeven nejspíše v Indii někdy počátkem 16. století a od té doby prošel rukama mnoha nejvlivnějších osobností své doby. Traduje se však také, že s sebou nosil neštěstí.

Je skutečně modrý diamant o váze více než 45 karátů prokletý?

PŮVODNĚ BYL DVAKRÁT VĚTŠÍ

Diamant se podle pověsti do Evropy dostal na lodi francouzského obchodníka, který v Indii obchodoval s drahokamy. Traduje se, že ho měl ukrást z hinduistického chrámu, ale to se dnes považuje za mýtus. Drahokam byl původně ještě dvakrát větší než dnes, vážil ohromujících 119 karátů.

Obchodník ho po svém návratu spolu s dalšími cennými kameny předal králi Ludvíku XIV. a odměnou dostal šlechtický titul a statky v Ženevě, kde strávil pokojný zbytek života. Kletba diamantu se na něj tedy nejspíš nevztahovala.

Mezitím se diamant stal ozdobou sbírky Ludvíka XIV. Ať už byl král Ludvík XIV. ovlivněn kletbou či nikoliv, trpěl, když všechny jeho legitimní děti až na jedno brzy zemřely. Během svého života několika neduhy, včetně příznaků cukrovky, mdlob, dny, závratí, návalů horka, bolestí hlavy a podstoupil bolestivou operaci.

Král slunce je nejdéle vládnoucím monarchou evropské historie. Přesto ne všechny jeho roky byly bezproblémové. FOTO: Museum of the History of France, Public domain, via Wikimedia Commons

Za vlády Ludvíka XIV. se stal dalším mužem, který byl údajně postižen kletbou, Nicholas Fouquet, správce státních financí. Při zvláštní příležitosti bylo Fouquetovi dovoleno nosit drahý kámen. Krátce na to se s králem nepohodl a byl brzy obviněn ze špatné správy státních prostředků. Byl poté uvězněn v pevnosti Pignerol, kde zůstal až do své smrti v roce 1680.

Další osobou, o níž se říká, že byla prokleta diamantem v době vlády krále Ludvíka XIV. byla jeho hlavní milenka, paní de Montespan, s níž měl sedm dětí. Pocházela z jednoho z nejstarších francouzských šlechtických rodů a vdala se za šlechtice Louise Henri de Pardaillan de Gondrin, markýze z Montespanu.

Manželé žili v malém domě nedaleko Louvru, což umožnilo paní de Montespan často navštěvovat dvůr, kde se rychle prosadila jako „vládnoucí kráska dvora“. V roce 1667 ji někteří nazývali „skutečnou královnou Francie“ díky její všudypřítomnosti a vlivu u dvora.

Král byl do ní tak zamilovaný, že ji nechal namalovat se slavným diamantem. Diamant prý také několikrát nosila na veřejnosti.

Kvůli otevřenému královskému cizoložství se však římskokatolická církev brzy stala jejím protivníkem. V roce 1675 jí jeden kněz odmítl dát rozhřešení, které bylo nutné k přijetí velikonočního přijímání, jež je pro všechny katolíky nezbytné.

V roce 1679 byla Montespan obviněna z čarodějnictví, aby si udržela náskok před ostatními milenkami krále Ludvíka. Král se s ní v obavách o svou pověst přestal stýkat a nakonec ji nechal „odstranit“ do kláštera, kde v roce 1707 zemřela.

PRONÁSLEDOVALA KLETBA MNOHÉ DALŠÍ?

V pozdějších letech se diamant dostal k Ludvíku XVI., popravenému za Francouzské revoluce, několika význačným anglickým a ruským šlechticům, z nichž téměř všechny stihl krutý osud, a nakonec do muzeí, která zbankrotovala.

Jedněmi, které údajně stihlo prokletí diamantu, byli král Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta. Oba byli popraveni za Francouzské revoluce. FOTO: Neznámý autor Creative Commons / volné dílo

Dnes je diamant označovaný za „nejslavnější diamant na světě“, vystaven ve Washingtonu, D.C. V náhrdelníku obklopujícím proslulý diamant je 16 bílých diamantů. Řetízek náhrdelníku obsahuje dalších 45 bílých diamantů.

Jeho hodnota je jen stěží vyčíslitelná. Naposledy byl údajně pojištěn na 250 milionů dolarů.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]