2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Kletba slavného diamantu Ludvíka XIV.
Kletba slavného diamantu Ludvíka XIV.
od 5.6.2022
3.2tis
Dnes je slavný diamant umístěn v muzeu ve Washingtonu. FOTO: Mbalotia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
335
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Patří mezi nejznámější drahokamy na světě. Diamant Hope byl objeven nejspíše v Indii někdy počátkem 16. století a od té doby prošel rukama mnoha nejvlivnějších osobností své doby. Traduje se však také, že s sebou nosil neštěstí.

Je skutečně modrý diamant o váze více než 45 karátů prokletý?

PŮVODNĚ BYL DVAKRÁT VĚTŠÍ

Diamant se podle pověsti do Evropy dostal na lodi francouzského obchodníka, který v Indii obchodoval s drahokamy. Traduje se, že ho měl ukrást z hinduistického chrámu, ale to se dnes považuje za mýtus.

reklama

Drahokam byl původně ještě dvakrát větší než dnes, vážil ohromujících 119 karátů. Obchodník ho po svém návratu spolu s dalšími cennými kameny předal králi Ludvíku XIV. a odměnou dostal šlechtický titul a statky v Ženevě, kde strávil pokojný zbytek života. Kletba diamantu se na něj tedy nejspíš nevztahovala.

Mezitím se diamant stal ozdobou sbírky Ludvíka XIV. Ať už byl král Ludvík XIV. ovlivněn kletbou či nikoliv, trpěl, když všechny jeho legitimní děti až na jedno brzy zemřely.

Během svého života několika neduhy, včetně příznaků cukrovky, mdlob, dny, závratí, návalů horka, bolestí hlavy a podstoupil bolestivou operaci.

Král slunce je nejdéle vládnoucím monarchou evropské historie. Přesto ne všechny jeho roky byly bezproblémové. FOTO: Museum of the History of France, Public domain, via Wikimedia Commons
Král slunce je nejdéle vládnoucím monarchou evropské historie. Přesto ne všechny jeho roky byly bezproblémové. FOTO: Museum of the History of France, Public domain, via Wikimedia Commons

Za vlády Ludvíka XIV. se stal dalším mužem, který byl údajně postižen kletbou, Nicholas Fouquet, správce státních financí. Při zvláštní příležitosti bylo Fouquetovi dovoleno nosit drahý kámen.

reklama

Krátce na to se s králem nepohodl a byl brzy obviněn ze špatné správy státních prostředků. Byl poté uvězněn v pevnosti Pignerol, kde zůstal až do své smrti v roce 1680.

Další osobou, o níž se říká, že byla prokleta diamantem v době vlády krále Ludvíka XIV. byla jeho hlavní milenka, paní de Montespan, s níž měl sedm dětí.

Pocházela z jednoho z nejstarších francouzských šlechtických rodů a vdala se za šlechtice Louise Henri de Pardaillan de Gondrin, markýze z Montespanu.

Manželé žili v malém domě nedaleko Louvru, což umožnilo paní de Montespan často navštěvovat dvůr, kde se rychle prosadila jako „vládnoucí kráska dvora“. V roce 1667 ji někteří nazývali „skutečnou královnou Francie“ díky její všudypřítomnosti a vlivu u dvora.

reklama

Král byl do ní tak zamilovaný, že ji nechal namalovat se slavným diamantem. Diamant prý také několikrát nosila na veřejnosti.

Kvůli otevřenému královskému cizoložství se však římskokatolická církev brzy stala jejím protivníkem. V roce 1675 jí jeden kněz odmítl dát rozhřešení, které bylo nutné k přijetí velikonočního přijímání, jež je pro všechny katolíky nezbytné.

V roce 1679 byla Montespan obviněna z čarodějnictví, aby si udržela náskok před ostatními milenkami krále Ludvíka. Král se s ní v obavách o svou pověst přestal stýkat a nakonec ji nechal „odstranit“ do kláštera, kde v roce 1707 zemřela.

PRONÁSLEDOVALA KLETBA MNOHÉ DALŠÍ?

V pozdějších letech se diamant dostal k Ludvíku XVI., popravenému za Francouzské revoluce, několika význačným anglickým a ruským šlechticům, z nichž téměř všechny stihl krutý osud, a nakonec do muzeí, která zbankrotovala.

Jedněmi, které údajně stihlo prokletí diamantu, byli král Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta. Oba byli popraveni za Francouzské revoluce. FOTO: Neznámý autor Creative Commons / volné dílo
Jedněmi, které údajně stihlo prokletí diamantu, byli král Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta. Oba byli popraveni za Francouzské revoluce. FOTO: Neznámý autor Creative Commons / volné dílo

Dnes je diamant označovaný za „nejslavnější diamant na světě“, vystaven ve Washingtonu, D.C. V náhrdelníku obklopujícím proslulý diamant je 16 bílých diamantů. Řetízek náhrdelníku obsahuje dalších 45 bílých diamantů. Jeho hodnota je jen stěží vyčíslitelná. Naposledy byl údajně pojištěn na 250 milionů dolarů.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz