Patří mezi nejznámější drahokamy na světě. Diamant Hope byl objeven nejspíše v Indii někdy počátkem 16. století a od té doby prošel rukama mnoha nejvlivnějších osobností své doby. Traduje se však také, že s sebou nosil neštěstí.
Je skutečně modrý diamant o váze více než 45 karátů prokletý?
PŮVODNĚ BYL DVAKRÁT VĚTŠÍ
Diamant se podle pověsti do Evropy dostal na lodi francouzského obchodníka, který v Indii obchodoval s drahokamy. Traduje se, že ho měl ukrást z hinduistického chrámu, ale to se dnes považuje za mýtus. Drahokam byl původně ještě dvakrát větší než dnes, vážil ohromujících 119 karátů.
Obchodník ho po svém návratu spolu s dalšími cennými kameny předal králi Ludvíku XIV. a odměnou dostal šlechtický titul a statky v Ženevě, kde strávil pokojný zbytek života. Kletba diamantu se na něj tedy nejspíš nevztahovala.
Mezitím se diamant stal ozdobou sbírky Ludvíka XIV. Ať už byl král Ludvík XIV. ovlivněn kletbou či nikoliv, trpěl, když všechny jeho legitimní děti až na jedno brzy zemřely. Během svého života několika neduhy, včetně příznaků cukrovky, mdlob, dny, závratí, návalů horka, bolestí hlavy a podstoupil bolestivou operaci.

Za vlády Ludvíka XIV. se stal dalším mužem, který byl údajně postižen kletbou, Nicholas Fouquet, správce státních financí. Při zvláštní příležitosti bylo Fouquetovi dovoleno nosit drahý kámen. Krátce na to se s králem nepohodl a byl brzy obviněn ze špatné správy státních prostředků. Byl poté uvězněn v pevnosti Pignerol, kde zůstal až do své smrti v roce 1680.
Další osobou, o níž se říká, že byla prokleta diamantem v době vlády krále Ludvíka XIV. byla jeho hlavní milenka, paní de Montespan, s níž měl sedm dětí. Pocházela z jednoho z nejstarších francouzských šlechtických rodů a vdala se za šlechtice Louise Henri de Pardaillan de Gondrin, markýze z Montespanu.
Manželé žili v malém domě nedaleko Louvru, což umožnilo paní de Montespan často navštěvovat dvůr, kde se rychle prosadila jako „vládnoucí kráska dvora“. V roce 1667 ji někteří nazývali „skutečnou královnou Francie“ díky její všudypřítomnosti a vlivu u dvora.
Král byl do ní tak zamilovaný, že ji nechal namalovat se slavným diamantem. Diamant prý také několikrát nosila na veřejnosti.
Kvůli otevřenému královskému cizoložství se však římskokatolická církev brzy stala jejím protivníkem. V roce 1675 jí jeden kněz odmítl dát rozhřešení, které bylo nutné k přijetí velikonočního přijímání, jež je pro všechny katolíky nezbytné.
V roce 1679 byla Montespan obviněna z čarodějnictví, aby si udržela náskok před ostatními milenkami krále Ludvíka. Král se s ní v obavách o svou pověst přestal stýkat a nakonec ji nechal „odstranit“ do kláštera, kde v roce 1707 zemřela.
PRONÁSLEDOVALA KLETBA MNOHÉ DALŠÍ?
V pozdějších letech se diamant dostal k Ludvíku XVI., popravenému za Francouzské revoluce, několika význačným anglickým a ruským šlechticům, z nichž téměř všechny stihl krutý osud, a nakonec do muzeí, která zbankrotovala.

Dnes je diamant označovaný za „nejslavnější diamant na světě“, vystaven ve Washingtonu, D.C. V náhrdelníku obklopujícím proslulý diamant je 16 bílých diamantů. Řetízek náhrdelníku obsahuje dalších 45 bílých diamantů.
Jeho hodnota je jen stěží vyčíslitelná. Naposledy byl údajně pojištěn na 250 milionů dolarů.