7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Záhadná světla z námořních pověstí: Kdo je spatří, získá mimořádné schopnosti!
Záhadná světla z námořních pověstí: Kdo je spatří, získá mimořádné schopnosti!
od 8.11.2022
2.7tis
Legendy zelenému blesku přisuzují nadpřirozené vlastnosti, foto Pixabay
248
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Oceány před několika staletími představovaly pusté a zcela neprobádané končiny, zahalené tajemstvím. Mořeplavci tak ze svých cest přinášejí leckdy neuvěřitelná svědectví o tom, co na moři viděli.

Vyprávějí například o záhadném zeleném blesku, pro který dodnes neexistuje vysvětlení.

Legendy zelenému blesku přisuzují nadpřirozené vlastnosti, foto Pixabay Co je zdrojem zvláštní zelené záře? Foto Pixabay Piráti se na moři setkávají s řadou podivných fenoménů, foto Pixabay

Stovky let si námořníci předávají příběhy o podivném jevu, kterému říkají zelený blesk. Když jsou horizont i obloha zcela jasné, objevuje se v dáli náhlé vzplanutí smaragdově zeleného světla, které trvá asi vteřinu nebo dvě a pak zmizí. Na obloze často poblikává při západu a východu Slunce.

reklama

První zprávy o zeleném blesku se objevují na počátku 17. století a přinášejí ji z velké části piráti, kteří se obyčejně jen tak něčeho nezaleknou. Právě oni vyrážejí na nejdelší cesty a tráví na moři většinu svých životů.

O zeleném blesku si piráti vyprávějí tak často, že se dokonce objeví i v několika dílech filmové franšízy Piráti z Karibiku.

Zatímco podle filmových pirátů je zelená záře znamením, že se duše ze záhrobí vrací do tohoto světa, ti skuteční ji překvapivě přičítají ještě romantičtější vlastnosti. Věří totiž, že kdokoliv zelený blesk spatří, získává moc vidět do duše druhých.

Piráti se na moři setkávají s řadou podivných fenoménů, foto Pixabay
Piráti se na moři setkávají s řadou podivných fenoménů, foto Pixabay

Za vše může atmosféra

Podle odborníků jde o poměrně vzácný optický jev vyskytující se výhradně těsně po západu nebo před východem Slunce, kdy je nad horním okrajem slunečního disku vidět zelená skvrna a zřídka může zelený záblesk připomínat spíše paprsek, který ze Slunce vystřeluje.

reklama

Někdy se ale objevuje také kolem jasných hvězd a Měsíce. Z toho vědci vyvozují, že vznik zelených záblesků nějak souvisí se světelnými zdroji.

Jejich vysvětlení však není zcela jasné. Údajně jich zelený blesk má několik. Někdy je považován za fata morganu, tvrdí se také, že zelené záblesky způsobuje zemská atmosféra, v níž se paprsek světla za určitých podmínek rozkládala na různé barvy spektra.

Zároveň ale vědci přiznávají, že ne všechny druhy zelených blesků dokážou objasnit. Zejména ty, které se objevují v mlze či oblacích, zatím vysvětlit nelze. Odehrávají se na moři přírodní děje, na které je ještě věda krátká?

Co je zdrojem zvláštní zelené záře? Foto Pixabay
Co je zdrojem zvláštní zelené záře? Foto Pixabay
Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 1.4tis
Říká se, že děti jsou mnohem vnímavější vůči nehmatatelným a nezřídka nadpřirozeným fenoménům. To prý platí zejména v případě duchů či jiných neviditelných entit, na jejichž přítomnost ratolesti často zcela nevzrušeně upozorňují. Mají děti skutečně schopnost vidět věci, které očím dospělých unikají?   Ruby a imaginární kamarádka: Zobrazuje dětská kresba ducha těhotné dívky? Americká here
od 6.12.2022 2.1tis
Úsek dálnice D1 nazývaný u Devíti křížů u obce Domašov asi 20 kilometrů od Brna je podle mnohých motoristů i místních obyvatel doslova prokletý. Za časté nehody údajně může duch mrtvé nevěsty, který se zjevuje uprostřed vozovky. Je to přehledný úsek, vozovka je na rozdíl od mnoha jiných míst v Česku v dobrém stavu, a přesto jde o úsek častých nehod, z nic
od 6.12.2022 2.4tis
Při čtení a bádání o záhadách se setkáváme s celou řadou odborných termínů, které jsou dnes již pevně spjaty se světem nadpřirozena. Všichni je známe, víme, co znamenají. Víte ale, kdo s nimi přišel jako první? A že jde o lidi, jejichž příběhy jsou mnohdy stejně tajemné, jako paranormální jevy, kterými se zabývali? ENIGMA vám představí ty nezajímavější z nich!   Vincent Gaddis: BERMUDSKÝ
od 5.12.2022 2.6tis
Když byl Josh ještě na střední škole, často si s přáteli hráli nejrůznější hry. Jednou v noci však jejich pozornost upoutala deska Ouija.  „Zkoušeli jsme to už dříve a nikdy se nic pozoruhodného nestalo,“ popsal mladík. Obvykle měla hra pouze postrašit kamarády. Onehdy v noci ale nebyl nikdo krom sedmi přátel doma. A tehdy deska „promluvila“… M
od 3.12.2022 2.9tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t