Skip to content

Kontroverzní Oumuamua: Co je tajemný asteroid zač?

Neznámé mezihvězdné těleso, které vstoupilo do naší sluneční soustavy udivuje vědce. Chová se tak nevyzpytatelně, že někteří dokonce připouštějí možný umělý původ! Měl záhadný objekt s legračním jménem za úkol zkoumat Zemi, nebo šlo jen o velmi netradiční asteroid?

Když si v říjnu roku 2017 astronomové prostřednictvím dalekohledu Pan-STARRS na Havaji prohlíželi nebe, spatřili záhadný objekt, který vysokou rychlostí prolétal naším solárním systémem a pochází odněkud mimo něj. Cizí objekt začnou zkoumat blíže a brzy přijdou na to, že ať už k nám z jiného hvězdného systému přiletělo cokoliv, popírá to veškeré známé klasifikace. Jediné, co o mezihvězdném návštěvníkovi, který dostal jméno Oumuamua, víme s jistotou je, že pochází z míst mimo naši sluneční soustavu, což z něj dělá první známý mezihvězdný objekt, který lidstvo pozorovalo a zdokumentovalo. Zbytek ovšem zůstává naprostou záhadou a kvůli jeho podivnému chování dokonce i vědci z Harvardu připouštějí, že by mohlo jít o objekt umělého původu, jinými slovy obří kosmickou loď. Je toto tvrzení až příliš přitažené za vlasy? Mnoho jiných možností jak vysvětlit zvláštní charakter objektu se zatím nenabízí.

Pohyb tělesa v naší soustavě byl zvláštní.
NEBOJÍM SE PŘIZNAT…

Téměř bezprostředně po svém objevení Oumuamua svým podivným chováním a vlastnostmi přivede mnoho lidí ke spekulacím, že by mohlo jít o mimozemskou loď. Tyto spekulace o rok později ještě zesílí. V listopadu 2018 dva harvardští astronomové Shmuel Bialy a Avi Loeb z univerzitního Centra pro astrofyziku zveřejňují studii, která tvrdí, že Oumuamua možná není kometa nebo asteroid, jak zatím opatrně spekulují jejich kolegové, ale spíše kosmické plavidlo nebo sonda poháněná „světelnou plachtou“, což znamená, že k pohybu prostorem používá solární větry. Avi Loeb, 57letý teoretický fyzik a šéf astronomického oddělení na Harvardu tvrdí, že s tímto prohlášením přišel po zdlouhavé diskuzi se svými kolegy. Podle něj i jiní starší vědci sami připouštějí, že se objekt chová velmi podivně, ale „měli obavy jít s těmito myšlenkami na veřejnost“. Sám uznává, že tímto prohlášením možná páchá kariérní sebevraždu, ale mlčet nedokázal. „Pokud se ukáží jako správné, je to jeden z největších objevů v lidské historii,“ prohlašuje s nadšením. Jak ale dospěl k závěru, že je Oumuamua umělého původu?

Mohlo jít o mimozemskou kosmickou loď?
MĚNÍ SMĚR I RYCHLOST

Tato tvrzení samozřejmě ve vědeckých kruzích vyvolala kontroverzi a kritiku a někdy i naprosté zavržení. Na svou obranu ale Loeb prohlašuje: „Věda není politika: Není založena na průzkumech popularity.“ A jeho vědecký výzkum jednoznačně poukazuje na mezi vědci málo oblíbenou možnost, kterou se rozhodl vyslovit nahlas. Ke svým závěrům došel zejména po pečlivém zkoumání pohybu objektu. Ukázalo se, že se Oumuamua pohybuje se mnohonásobně rychleji než jiné podobné objekty v naší sluneční soustavě a přitom se otáčí kolem vlastní osy. Jedna otočka trvá sedm hodin. Navíc objekt v pravidelných intervalech mění svou trajektorii a mění i rychlost. Vědci si toto chování stále nedokáží vysvětlit. Jen obtížně si lze představit, že by toho mohlo být přírodní těleso schopné. Pokud by ovšem šlo o mezihvězdnou loď, byla by skutečně obrovská. Oumuamua má totiž tvar protáhlého disku o délce asi 400 metrů. Šlo skutečně o průzkumné plavidlo z jiné soustavy? Oumuamua opouští tu naši v lednu letošního roku. Zbývá jen počkat, zda se příště vrátí v doprovodu dalších podobných objektů.

Foto: www.ilpost.it, Wikimedia Commons, educateinspirechange.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomluvy ničí život!
nasehvezdy.cz

Pomluvy ničí život!

Rady, které nikdo nechce slyšet Také...
Ve Francii věšeli prasečí vrahy
epochalnisvet.cz

Ve Francii věšeli prasečí...

Obyvatelé Savigny jsou v šoku. V poli kousek za...
Virgin Galactic představuje prémiový letištní salónek pro vesmírné cestovatele
iluxus.cz

Virgin Galactic představuje...

První turistické lety do vesmíru se blíží a...
Proměny dětského bydlení
rezidenceonline.cz

Proměny dětského bydlení

Pěkně zařízený dětský pokoj prý formuje smysl...
Soulož jako zdlouhavý proces
epochalnisvet.cz

Soulož jako zdlouhavý proces

O tom, jak příjemnou a užitečnou činností...
Talisman pro štěstí
nasehvezdy.cz

Talisman pro štěstí

I když jsme obklopené moderní technikou, stejně...
Procházka v korunách lipenských stromů stromů
epochanacestach.cz

Procházka v korunách...

Stezka korunami...
Svět se bude potýkat se zbraněmi, které zabijí jen konkrétní skupinu lidí
21stoleti.cz

Svět se bude potýkat se...

Představme si na chvíli biologickou...
Dechberoucí zámek Kratochvíle
epochanacestach.cz

Dechberoucí zámek Kratochvíle

Severozápadně od Českých...
Mezinárodní konference rostlinných biologů
21stoleti.cz

Mezinárodní konference...

V neděli 25. srpna 2019 odstartuje v Českých Budějovicích...
Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu
epochaplus.cz

Zažijte výstavu Tutanchamon...

Národní muzeum ve spolupráci s italskými partnery...
Noční savci zblízka
epochaplus.cz

Noční savci zblízka

Během srpna a září mohou lidé na více než 50...