18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Náboženství a okultismus
Kouzelný ostrov Mauricius: Záhada „Země sedmi barev“
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.12.2021
1.9tis
Barevné písečné duny. FOTO: Moongateclimber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
177
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Ostrov Mauricius se nachází východně od Madagaskaru v Indickém oceánu. Oplývá mnoha krásami, například nádhernými korálovými útesy a bohatou mořskou flórou i faunou. Pro turisty ideálním místem s krásnými plážemi.

Ale má i jedno záhadné tajemství – malé území, kde povrch září sedmi barvami. Proto mnozí nazývají toto území „země sedmi barev“, jehož krása nadchne návštěvníky, ale pro vědce je stálou záhadou.

Pláž u mysu Cap Malhereux na severu ostrova. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Barevné písečné duny. FOTO: Moongateclimber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 \vodopády ve Chamarel. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

MĚSTEČKO CHAMAREL

Právě u nevelkého městečka Chamarel se nachází tento jeden z méně známých divů světa. Jde o holé místo uprostřed bujné zeleně, s rozlohou asi 7500 m², které připomíná jakési zkamenělé písečné duny. Ale ty jsou zbarveny právě sedmi nádhernými barvami – červenou, hnědou, žlutou, fialovou, zelenou, modrou a růžovou. A návštěvníci za dřevěným plotem nestačí žasnout, nad tímto výtvorem přírody.

Původně bylo toto místo volně přístupné. Ale postupná invaze turistů od 60. let minulého století donutila majitele prostor obehnat plotem. Každý návštěvník toužil odvést si domů sedmero barevných písků a na dunách se fotografovat a tak začal být prostor devastován.

Ani dnes návštěvníci o tuto nádheru nepřijdou. Jen si drť ve skleněné ampulce mohou koupit ve stáncích nedalekého městečka Chamarel.

\vodopády ve Chamarel. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZÁHADA BAREVNÉ NÁDHERY

Je pochopitelné, že o tuto nádheru se zajímají také vědci a snaží se ji nějak vysvětlit. Vždyť nikde na světě nic podobného neexistuje.

Duny, připomínající lávové výlevy, nejprve vědce vedla k tomu, že se zde smíchaly různě zbarvené proudy lávy. Ale nikde na ostrově jednobarevné vulkanické výlevy neexistují, natož aby některá sopka chrlila výlučně jen zelenou nebo modrou lávu.

Pláž u mysu Cap Malhereux na severu ostrova. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Současnou domněnkou je, unikátní jev způsobuje čedičový podklad. Ten při erozi postupně uvolňuje chemické látky, způsobující obarvení vrchních jílovitých vrstev. Například železo by mohlo způsobit zbarvení červené, hliník modré apod.

Na postup eroze může mít vliv horké a vlhké počasí ostrova. Při tomto procesu je možné, že dochází k proměně některých barev.

ALE CO KDYŽ JE VŠE JINAK?

Bez ohledu na jakoukoliv teorii je jasné, že zde matička země předvedla jedno z dalších svých tajemných kouzel. A nezbývá, než ji za to obdivovat.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 3.0tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 1.6tis
Výjimečná budova, kterou má každý tuzemský zájemce o záhady na dosah ruky, to je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou. Jaká tajemná magie se skrývá v jeho zdech? A proč tu číslo pět hraje tak velkou roli? Dílo českého architekta s italskými kořeny Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) vznikalo v letech […]
od Dalibor Vrána 10.1.2022 2.7tis
Některé záhadné snímky zcela unikají snahám o vysvětlení, a ani největší skeptici si s nimi neví rady. Patří mezi ně fotka z března 2019, kdy bylo v italském Agropoli údajně zachyceno zjevení Ježíše Krista v oblacích! Šlo jen o hru světla a stínů? Nebo to bylo boží znamení?  Alfredo Lo Brutto je regionální umělec a […]