reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Náboženství a okultismus
Kouzelný ostrov Mauricius: Záhada „Země sedmi barev“
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.12.2021
1.9tis
Barevné písečné duny. FOTO: Moongateclimber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
177
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

Ostrov Mauricius se nachází východně od Madagaskaru v Indickém oceánu. Oplývá mnoha krásami, například nádhernými korálovými útesy a bohatou mořskou flórou i faunou. Pro turisty ideálním místem s krásnými plážemi.

Ale má i jedno záhadné tajemství – malé území, kde povrch září sedmi barvami. Proto mnozí nazývají toto území „země sedmi barev“, jehož krása nadchne návštěvníky, ale pro vědce je stálou záhadou.

Pláž u mysu Cap Malhereux na severu ostrova. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Barevné písečné duny. FOTO: Moongateclimber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 \vodopády ve Chamarel. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

MĚSTEČKO CHAMAREL

Právě u nevelkého městečka Chamarel se nachází tento jeden z méně známých divů světa. Jde o holé místo uprostřed bujné zeleně, s rozlohou asi 7500 m², které připomíná jakési zkamenělé písečné duny. Ale ty jsou zbarveny právě sedmi nádhernými barvami – červenou, hnědou, žlutou, fialovou, zelenou, modrou a růžovou. A návštěvníci za dřevěným plotem nestačí žasnout, nad tímto výtvorem přírody.

Původně bylo toto místo volně přístupné. Ale postupná invaze turistů od 60. let minulého století donutila majitele prostor obehnat plotem. Každý návštěvník toužil odvést si domů sedmero barevných písků a na dunách se fotografovat a tak začal být prostor devastován.

Ani dnes návštěvníci o tuto nádheru nepřijdou. Jen si drť ve skleněné ampulce mohou koupit ve stáncích nedalekého městečka Chamarel.

\vodopády ve Chamarel. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZÁHADA BAREVNÉ NÁDHERY

Je pochopitelné, že o tuto nádheru se zajímají také vědci a snaží se ji nějak vysvětlit. Vždyť nikde na světě nic podobného neexistuje.

Duny, připomínající lávové výlevy, nejprve vědce vedla k tomu, že se zde smíchaly různě zbarvené proudy lávy. Ale nikde na ostrově jednobarevné vulkanické výlevy neexistují, natož aby některá sopka chrlila výlučně jen zelenou nebo modrou lávu.

Pláž u mysu Cap Malhereux na severu ostrova. FOTO: Hansueli Krapf / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Současnou domněnkou je, unikátní jev způsobuje čedičový podklad. Ten při erozi postupně uvolňuje chemické látky, způsobující obarvení vrchních jílovitých vrstev. Například železo by mohlo způsobit zbarvení červené, hliník modré apod.

Na postup eroze může mít vliv horké a vlhké počasí ostrova. Při tomto procesu je možné, že dochází k proměně některých barev.

ALE CO KDYŽ JE VŠE JINAK?

Bez ohledu na jakoukoliv teorii je jasné, že zde matička země předvedla jedno z dalších svých tajemných kouzel. A nezbývá, než ji za to obdivovat.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.1tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]