reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Záhady historie
Tajemný hrad Kost
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 18.12.2021
3.2tis
Letecký pohled na hrad Kost. FOTO: Jarda Travnicek /Creative Commons /Volné dílo
313
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Jde samozřejmě o hrad v Českém ráji. Od samého vzniku ve 14. století se výrazněji liší od tehdejších hradů. Tehdy bylo zvykem stavět hrady na nejvyšším místě krajiny, ale tento byl založen jen na nízkém ostrohu v údolí.

Od hradu se rozbíhají tři údolí, z nichž jedno, zvané Plakánek.

Poloha hradu ale vyžadovala zajistit přiměřená obranná opatření proti nepřátelům. Proto například kolem hradu bylo zbudováno několik rybníků. Uvolněním hrází bylo možné okolí hradu proměnit ve velmi nepřístupný terén.

Také některé šikmo nasměrované zdi měli zmírnit účinnost případných dělostřeleckých koulí.

Letecký pohled na hrad Kost. FOTO: Jarda Travnicek /Creative Commons /Volné dílo Pohled na hrad. FOTO: Olaf 1541 /Creative Commons /CC BY-SA 3.0 Klec v mučírně. FOTO: Bilboq /Creative Commons / Volné dílo

ZÁHADNÉ ÚKAZY NA HRADĚ

Za dlouhé období se, stejně jako na jiných hradech, událo na Kosti jistě mnoho příběhů. Ty zanechaly ve zdech hradu své otisky až do současnosti. Některé jsou potvrzeny jak personálem, tak i kastelánem Karlem Knopem, či ostatními náhodnými návštěvníky. Staré kroniky se však o těchto jevech nezmiňují.

K nejznámějšímu příběhu patří hlas zvonu hradních hodin, které byly umístěny v Bílé věži hradu. Sám kastelán jej prý zaslechl asi sedmkrát a to vždy přesně o půlnoci. Ale svědků, kteří zaslechli odbíjení zvonu, bylo podstatně více.

Problém je v tom, že tyto hodiny již dávno nejsou funkční. Kastelán ověřoval možnost nějakého násilného vniknutí do věže a to, zda by někdo mohl způsobit zvonění, ale nic podezřelého neshledal. Vchod do věže má navíc samostatné dveře, které jsou stále zamčeny.

Pohled na hrad. FOTO: Olaf 1541 /Creative Commons /CC BY-SA 3.0

Ale je zde také celá řada případů zjevení nějakých astrálních bytostí. Dávají o sobě vědět různými zvuky, od pouhých kroků až ke zvukům, jako když se posouvá nábytek, otevírají či zavírají dveře apod. Záhady se pokoušely osvětlit jak zaměstnanci hradu, tak i jedna výprava průvodců.

Před půlnocí slyšeli vrzající dřevěné schody ve věži a pomalu se blížící kroky. Když zapnuli svítilny, na schodišti nikdo nebyl, ale kroky se stále přibližovaly. Nakonec utichly a účastníci zkoumání si pořádně oddychli.

Kroky občas slýchali zaměstnanci i v jiných prostorách a shodují se na tom, že zněly, jakoby dřeváky, šoupající se po dřevěné podlaze. Kroky většinou zakončil zvuk otevíraných a zavíraných dveří. Vysvětlení, že jde o pracování dřeva podlah, však neobstojí, neboť kroky bylo slyšet i v místnosti s kamennou podlahou.

Sám kastelán měl jednou pocit, jako by se snažila nějaká bytost jej vypudit z hradu. To když našel své věci rozházené po celé místnosti. Ze skříní byly vytahány zásuvky a věci byly na podlaze. Přitom však pokoj byl zamčený.

Podivný přízrak jej několikrát navštívil i v noci. Nepříjemným zážitkem bylo i silné noční bouchání, vycházející ze staré truhly. Přitom se na jednom místě odštípl její okraj. Protože kastelán měl obavu, zda tam není zavřené nějaké divoké zvíře, tak se ozbrojil starým mečem. Když truhlu otevřel, bouchání přestalo a její prostor byl úplně prázdný.

Klec v mučírně. FOTO: Bilboq /Creative Commons / Volné dílo

Zajímavé také bylo zjevení zeleného trpaslíka, který vystrašil v roce 1990 hradního kastelána. Když přišel tehdy do svého pokoje a rozsvítil, uviděl uprostřed místnosti stát skutečného skřítka. Byl vysoký zhruba 10 centimetrů.

Asi se vzájemně lekli náhlého setkání a skřítek zmizel pod skříní. Tam se jej pokusili najít, ale nenašli ani trpaslíka, ani otvor, kudy mohl zmizet. Ostatně kastelán nebyl sám, kdo jej zahlédl. Setkali se s ním občas i další zaměstnanci.

Ale nejen oni. Řadu hrůzostrašných zážitků popsal i zástupce majitelů hradu Jiří Brandýský. Ten tvrdí, že se mnohokrát setkal na hradě s řadou nevysvětlitelných jevů.

Někdy prý se hradem ozývalo v noci i bujaré veselí. Dusot koní, zvuky kočárů, zpěv a smích z hradního sálu. Pokud však některý ze zaměstnanců našel odvahu a otevřel dveře sálu, vše náhle utichlo a ten byl zcela prázdný.

PROČ CHYBÍ PŘÍBĚHY?

Prakticky všechny zkazky z jiných hradů či zámků mají nějaký svůj příběh. Ať šlo například o krutost vládce, nesmiřitelného nepřítele, nešťastnou lásku, chamtivost a tak dále. Ale zde, jak bylo vzpomenuto, kroniky nezaznamenávají nic, co by nějak souviselo s duchy předchůdců, hledající posmrtný klid, či milující osobu apod.  na hradbách hradu.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.3tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 2.3tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.2tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.6tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]