Ďábel prý před znamením kříže prchá. Proto tento symbol může podle rozšířené představy sloužit nejen jako viditelné přihlášení se ke křesťanskému učení, ale i mocný talisman proti zlu. Ne všichni však s tímto výkladem souhlasí…
Roku 312 se schyluje k bitvě u Milvijského mostu. Noc před střetem římský císař Konstantin Veliký (cca 274–337) ve snu spatří kříž s nápisem „In hoc signo vinces“, tj. v tomto znamení zvítězíš. Právě tato událost podle křesťanské legendy mocného státníka přiměje k povolení křesťanského vyznání v římské říši.
Zhruba od čtvrtého století tak přijímá křesťanství kříž za svůj oficiální symbol. Ten existuje v mnoha podobách. V evropském prostředí patří k nejpoužívanějším takzvaný latinský kříž s prodlouženým svislým břevnem, objevuje se však také takzvaný řecký kříž se všemi rameny stejně dlouhými či antonínský kříž ve tvaru T. Všechny tyto symboly připomínají Kristovu oběť i příslib spasení.
Opravdu toto znamení zahání ďábla, jak říká tradice?

MÁ MOC NAD ZLEM?
Na posteli se zmítá mladá dívka. Z úst jí vychází zvířecí skřeky. Kněz proti ní namíří krucifix (kříž se zpodobněním Ježíše Krista) a zvolá: „Odstup, satane!“ Kříž hraje důležitou roli v exorcismu, obřadu, který údajně slouží k vymýtání zlých duchů.
Tento symbol svou smrtí na kříži podle křesťanských představ posvětil sám Bůh, a proto se ho ďábel a jeho přisluhovači bojí. Na ochranu před zlem prý není potřeba mít kříž ve fyzické podobě, stačí se pokřižovat.
O účinnosti tohoto gesta psal již například světec Antonín Poustevník (cca 251–356). Při exorcismu nepoužívají kříž pouze kněží, ale o jeho moci jsou přesvědčeni také laici. Například léčitel, kartář a bojovník se zlými silami Milan Doležal považuje za nejúčinnější prostředek proti démonům kříž svatého Benedikta.
Jedná se o kříž, do nějž jsou vepsána počáteční písmena latinské modlitby benediktinů proti Satanovi: „Svatý kříž je mi světlem, ať drak není mým vůdcem. Odstup, Satane, nepokoušej mne marnostmi. To, co nabízíš, je zlé, sám vypij svého jedu.
“ Proč však někteří esoterici před vlastnictvím kříže varují?

VYSÁVÁ ENERGII?
Členové badatelské společnosti Agartha zaměřené na záhady tvrdí, že lidé, kteří mají doma pověšený kříž, často trpí zdravotními obtížemi a jsou unavení. Po odstranění kříže prý mají mnohem více energie a v místnosti se začne lépe dařit i rostlinám.
Ještě nebezpečnější je podle záhadologů z Agarthy nošení křížku na krku. „Sebekrásněji vyvedený křížek vám ubírá soustavně energie. Tříští ty životní,“ tvrdí členové spolku. Proč k tomu údajně dochází?
Kříž, zejména jeho varianta s Kristovým tělem, údajně představuje symbol smrti. Jako takový ubírá sílu. Mohla by se tato tvrzení zakládat na pravdě, nebo jde jen o pověry, kterými na sebe členové Agarthy chtějí upoutat pozornost?
