26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Náboženství a okultismus
Krvácející hrob Jana Křtitele: Začal krvácet, aby nebyl zbořen
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.11.2022
3.5tis
Svatyně, v níž je údajně uložena hlava Jana Křtitele, foto Lars Mongs, Arxfoto / Creative Commons / CC BY 4.0
384
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Po dobytí Damašku Araby začíná přestavba katedrály Jana Křtitele na mešitu. Ovšem v okamžiku, kdy se nástroje dělníků dotknou hrobu křesťanského světce, začnou z něj vytékat proudy teplé krve. Až díky zásahu křesťanského duchovního se podaří krvácení hrobky zastavit. A arabští dobyvatelé navždy opouštějí od úmyslu ji zničit.

Svatyně, v níž je údajně uložena hlava Jana Křtitele, foto Lars Mongs, Arxfoto / Creative Commons / CC BY 4.0 Stětí Jana Křtitele, foto Massimo Stanzione / Creative Commons / Volné dílo K hlavě Jana Křtitele se váže řada podivuhodných pověstí, foto Onorio Marinari / Creative Commons / Volné dílo Umajjovská mešita v Damašku, foto Bernard Gagnon / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Prorok a kazatel z počátku našeho letopočtu svatý Jan Křtitel je důležitou postavou nejen biblických evangelií, ale i stěžejní osobou v životě Ježíše Krista. Byl to právě on, kdo jeho brzký příchod prorokoval.

A právě on Ježíše pokřtil v řece Jordánu. Příchod Jana Křtitele měl pro změnu zvěstovat archanděl Gabriel.

Kázání tohoto proroka však pobouřila blízkovýchodního panovníka, který, podle jedné verze na popud své nevlastní dcery, Jana Křtitele nechal popravit stětím. Herodes Antipas (před r. 20 př. n. l. – po r. 39), muž který za smrtí proroka stojí, navíc zakáže, aby jeho hlava byla pohřbena se zbytkem těla.

Díky tomu začíná bizarní pouť hlavy Jana Křtitele, při níž tato část jeho ostatků údajně vykoná řadu zázraků. Při jednom se například Jan zjeví mnichům, aby jim prozradil, kde se jeho hlava ukrývá. Že by snad s hlavou světce zůstala i část jeho vědomí?

Stětí Jana Křtitele, foto Massimo Stanzione / Creative Commons / Volné dílo

Místo mnoha náboženství

O něco později se v syrském Damašku začíná psát jiný příběh. Příběh místa, kde se v budoucnu odehraje jeden z nejpodivnějších zázraků spojených se svatým Janem.

V oblasti, která už od doby železné slouží k uctívání různých božstev, stojí až do konce 4. století chrám Jupitera, římského boha, jenž vládne nebesům a hromu.

V roce 391 ovšem padne za oběť křesťanským snahám o potlačení jiných náboženství a je přestavěn na katedrálu. Ta není určena nikomu jinému než Janu Křtiteli.

Katedrála měla sloužit jako sídlo damašského biskupa a podle legendy právě tady skončila Janova hlava. V 7. století je však Damašek dobyt Araby a následně je vybrán jako administrativní město muslimského světa.

Katedrálu Jana Křtitele tak čekají další změny, při nichž má být přestavěna na mešitu. Dnes je zdejší Umajjovská mešita jednou z nejvyšších a nejstarších na světě. Avšak z původní křesťanské katedrály se přece jen něco zachovalo.

Může za to prý zásah Jana Křitele. Promluvil snad ze záhrobí, aby dal muslimským stavitelům najevo, že s takovým zacházením jeho památky nesouhlasí?

K hlavě Jana Křtitele se váže řada podivuhodných pověstí, foto Onorio Marinari / Creative Commons / Volné dílo

Krvavý protest

Příběh, který se během přestavby na mešitu v Damašku odehrává, patří mezi méně známé legendy, vysvětluje ovšem, proč na místě byla ponechána krásná zdobená hrobka, v níž leží bytelná rakev s lebkou křesťanského světce.

I té během přestavby hrozí zničení, jenže dojde k události, která tehdejší stavitele vyděsí natolik, že se rozhodnou památku na místě ponechat a dokonce k ní přistoupí s jakousi posvátnou hrůzou a respektem.

V okamžiku, kdy se dělníci dostanou k hrobce Jana Křtitele a pokusí se ji zbořit, zůstanou stát jako opaření. Hned s prvním úderem krumpáče z ní totiž začne vytékat ještě teplá krev. Odkud se vůbec vzala?

Ještě děsivější je fakt, že proud krve neustává po několik dnů a nocí. To už vyděšení Arabové nevydrží a na pomoc si přivolají křesťanského patriarchu, která poté u hrobky pobývá tři dny a neustále se modlí.

Třetí den se proud krve konečně zastaví. Arabové se už víckrát neodváží na hrobku vztáhnout ruku. Tuto událost líčí arabský nápis napsaný zlatou barvou přímo na hrobce Jana Křtitele. Byl proud krve zásahem samotného světce, který takto protestovat proti arabskému záměru jeho hrobku zničit?

Umajjovská mešita v Damašku, foto Bernard Gagnon / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.9tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.4tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]