25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Paranormální jevy
Léčebna v Beechworthu: Opuštěnou budovou se ozývá křik týraných pacientů!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.4.2022
2.9tis
Elektrokonvulzivní terapie, tedy léčba elektrošoky, zde zřejmě zanechala silný otisk, foto Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine / Creative Commons / CC BY 2.0
311
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Duchové někdejších obyvatel a zaměstnanců léčebny pro duševně nemocné dodnes zůstávají v jejích opuštěných prostorách. Narazit na nějaký přízrak či alespoň zaslechnout strašidelné zvuky tu je možné doslova na každém rohu.

Zoufalý křik a nářek prý patří pacientům, na kterých tu byly prováděny nelidské pokusy!

Elektrokonvulzivní terapie, tedy léčba elektrošoky, zde zřejmě zanechala silný otisk, foto Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine / Creative Commons / CC BY 2.0 Léčebna v době zahájení provozu, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo V okolí léčebny se potuluje duch někdejšího správce, foto Asfridhr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V roce 1867 se v malebném městečku Beechworth na jihovýchodě Austrálie otevírá psychiatrická léčebna, která svou kapacitou a rozlohou leckomu vyrazí dech. Zařízení je schopné pojmout až 1200 pacientů najednou.

K léčebně patří rozsáhlé zemědělské pozemky, vlastní vepřín, ovocné sady, pole a stále, ale také tenisový kurt, kriketové hřiště, kiosek a divadlo. Na první pohled by se zdálo, že jde o pokrokové a velice přívětivé zařízení. Jenže za jeho branami se odehrával zcela jiný příběh.

K umístění libovolné osoby do péče psychiatrů jsou potřeba pouze dva ověřené podpisy, což mnozí využívají k tomu, aby se zbavili nepohodlných lidí v okolí. Brzy je léčebna přeplněna. Ale místa se uvolňují poměrně rychle.

Na pacientech jsou totiž prováděny drastické experimenty, jejichž následkem jich mnoho umírá. Během 128 let, kdy je léčebna v provozu, tu umírá více než 3000 pacientů, podle jiných pramenů až 9000! To odpovídá počtu dvou úmrtí každý měsíc!

Utrpení tehdejších pacientů se na atmosféře místa musí nutně podepsat. Jejich křik je tu prý slyšet dodnes. Prožívají tu duchové umučených lidí své utrpení znovu a znovu?

Léčebna v době zahájení provozu, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

OZVĚNY BOLESTI

Křik, který se čas od času rozléhá budovou, je spolu s dalšími strašidelnými úkazy mrazivou připomínkou experimentálních léčebných metod, které byly na zdejších pacientech testovány. Paranormální jevy jsou z léčebny hlášeny ještě před jejím uzavřením v roce 1995.

Nejčastěji jde o podivné zvuky či šepot vycházející zdánlivě odnikud. Na podlaze se také objevují stopy bosých nohou, dveře pokojů se samovolně otevírají a čas od času dojde také k přemisťování objektů.

Vůbec nejsilnější projevy paranormálních sil je možné zaznamenat v místnosti, kde docházelo k mučivým „léčebným“ procedurám včetně elektrošoků. Právě odsud nejčastěji vychází nervy drásající křik.

Zjevují se tu také přízračné osoby s bolestí či děsem pokřiveným obličejem. Opačného charakteru je Matron Sharpe, která tu kdysi působila jako vrchní sestra. Do léčebny se často vrací i po své smrti. Několik svědků ji údajně vidělo sedět u pacientů, kteří zrovna podstupují elektroléčbu.

Teplota v místnosti během její přítomnosti rapidně poklesne, přesto ale její přízrak působí uklidňujícím dojmem. Vrací se Matron Sharpe k pacientům, kteří ji potřebují?

V okolí léčebny se potuluje duch někdejšího správce, foto Asfridhr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZŮSTÁVAJÍ I ZAMĚSTNANCI

Duch Matron Sharpe je spatřován i dlouho po zrušení léčebny. Kromě místnosti s elektroléčbou je vídána jak vychází či zachází do své pracovny. Vrchní sestra ale není jediným zaměstnancem, který odmítne zařízení opustit vlastní smrti navzdory.

Pozorovány jsou i další zdravotní sestry v dobové uniformě a nejméně jeden lékař. „Někteří říkají, že když vyhlédnou z oken za soumraku, mohou spatřit starého muže v zelené bundě, možná bývalého správce, jak se prochází kolem v zahradách,“ uvádí současný australský spisovatel Geoff N. Braun.

Hosté, kteří dorazí na prohlídku strašidelné léčebny, při pobytu v kuchyni často pociťují, jako by je nějaké neviditelná ruka naléhavě tahala za oblečení. Tyto jevy jsou připisovány Tommymu Kennedymu. Tommy byl někdejší pacient léčebny, který tu našel uplatnění jako pomocná síla v kuchyni.

Na pracovišti ale po nějaké době spáchá sebevraždu. Jak je možné, že v léčebně přetrvává tak velké množství bývalých pacientů i zaměstnanců? Působí tu snad nějaké zvláštní síly, které jim nedovolí odejít?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 1.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 2.9tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.1tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]