27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Paranormální jevy
Léčebna v Beechworthu: Opuštěnou budovou se ozývá křik týraných pacientů!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.4.2022
2.9tis
Elektrokonvulzivní terapie, tedy léčba elektrošoky, zde zřejmě zanechala silný otisk, foto Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine / Creative Commons / CC BY 2.0
311
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Duchové někdejších obyvatel a zaměstnanců léčebny pro duševně nemocné dodnes zůstávají v jejích opuštěných prostorách. Narazit na nějaký přízrak či alespoň zaslechnout strašidelné zvuky tu je možné doslova na každém rohu.

Zoufalý křik a nářek prý patří pacientům, na kterých tu byly prováděny nelidské pokusy!

Elektrokonvulzivní terapie, tedy léčba elektrošoky, zde zřejmě zanechala silný otisk, foto Otis Historical Archives National Museum of Health and Medicine / Creative Commons / CC BY 2.0 Léčebna v době zahájení provozu, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo V okolí léčebny se potuluje duch někdejšího správce, foto Asfridhr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V roce 1867 se v malebném městečku Beechworth na jihovýchodě Austrálie otevírá psychiatrická léčebna, která svou kapacitou a rozlohou leckomu vyrazí dech. Zařízení je schopné pojmout až 1200 pacientů najednou.

K léčebně patří rozsáhlé zemědělské pozemky, vlastní vepřín, ovocné sady, pole a stále, ale také tenisový kurt, kriketové hřiště, kiosek a divadlo. Na první pohled by se zdálo, že jde o pokrokové a velice přívětivé zařízení. Jenže za jeho branami se odehrával zcela jiný příběh.

K umístění libovolné osoby do péče psychiatrů jsou potřeba pouze dva ověřené podpisy, což mnozí využívají k tomu, aby se zbavili nepohodlných lidí v okolí. Brzy je léčebna přeplněna. Ale místa se uvolňují poměrně rychle.

Na pacientech jsou totiž prováděny drastické experimenty, jejichž následkem jich mnoho umírá. Během 128 let, kdy je léčebna v provozu, tu umírá více než 3000 pacientů, podle jiných pramenů až 9000! To odpovídá počtu dvou úmrtí každý měsíc!

Utrpení tehdejších pacientů se na atmosféře místa musí nutně podepsat. Jejich křik je tu prý slyšet dodnes. Prožívají tu duchové umučených lidí své utrpení znovu a znovu?

Léčebna v době zahájení provozu, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

OZVĚNY BOLESTI

Křik, který se čas od času rozléhá budovou, je spolu s dalšími strašidelnými úkazy mrazivou připomínkou experimentálních léčebných metod, které byly na zdejších pacientech testovány. Paranormální jevy jsou z léčebny hlášeny ještě před jejím uzavřením v roce 1995.

Nejčastěji jde o podivné zvuky či šepot vycházející zdánlivě odnikud. Na podlaze se také objevují stopy bosých nohou, dveře pokojů se samovolně otevírají a čas od času dojde také k přemisťování objektů.

Vůbec nejsilnější projevy paranormálních sil je možné zaznamenat v místnosti, kde docházelo k mučivým „léčebným“ procedurám včetně elektrošoků. Právě odsud nejčastěji vychází nervy drásající křik.

Zjevují se tu také přízračné osoby s bolestí či děsem pokřiveným obličejem. Opačného charakteru je Matron Sharpe, která tu kdysi působila jako vrchní sestra. Do léčebny se často vrací i po své smrti. Několik svědků ji údajně vidělo sedět u pacientů, kteří zrovna podstupují elektroléčbu.

Teplota v místnosti během její přítomnosti rapidně poklesne, přesto ale její přízrak působí uklidňujícím dojmem. Vrací se Matron Sharpe k pacientům, kteří ji potřebují?

V okolí léčebny se potuluje duch někdejšího správce, foto Asfridhr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ZŮSTÁVAJÍ I ZAMĚSTNANCI

Duch Matron Sharpe je spatřován i dlouho po zrušení léčebny. Kromě místnosti s elektroléčbou je vídána jak vychází či zachází do své pracovny. Vrchní sestra ale není jediným zaměstnancem, který odmítne zařízení opustit vlastní smrti navzdory.

Pozorovány jsou i další zdravotní sestry v dobové uniformě a nejméně jeden lékař. „Někteří říkají, že když vyhlédnou z oken za soumraku, mohou spatřit starého muže v zelené bundě, možná bývalého správce, jak se prochází kolem v zahradách,“ uvádí současný australský spisovatel Geoff N. Braun.

Hosté, kteří dorazí na prohlídku strašidelné léčebny, při pobytu v kuchyni často pociťují, jako by je nějaké neviditelná ruka naléhavě tahala za oblečení. Tyto jevy jsou připisovány Tommymu Kennedymu. Tommy byl někdejší pacient léčebny, který tu našel uplatnění jako pomocná síla v kuchyni.

Na pracovišti ale po nějaké době spáchá sebevraždu. Jak je možné, že v léčebně přetrvává tak velké množství bývalých pacientů i zaměstnanců? Působí tu snad nějaké zvláštní síly, které jim nedovolí odejít?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 26.5.2022 370
Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě pozdního večera. Trosky pohltila příroda. Krvavé drama, k němuž tu došlo, dosud vyzařuje do okolí svou negativní energii. Tohle místo místní lidé považují za prokleté a vyhýbají se mu. Jiní sem naopak míří, aby odhalili pravdu. Na první pohled běžné domy, chaty a zahrady za sebou mají pohnutou historii. Dosud […]
od Eva Soukupová 25.5.2022 2.0tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 2.7tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 3.0tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]