Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu se nakonec s menšími karamboly podařilo zdárně dosednout na zem.
Nebylo však komu gratulovat. Posádka letadla chyběla!
Brzy se o celé události vyrojila řada spekulací a různých pověstí. Týkaly se například toho, zda byly v letadle nalezeny padáky i celkového popisu stroje.
Letadlo bez posádky
Americké letadlo bylo brzy identifikováno a začalo pátrání po ztracené posádce. Ta byla nakonec nalezena na jiné letecké základně na belgickém území – živá a zdravá. Co se na palubě létající pevnosti mělo přihodit?
Bombardér se prý vracel z náletu na Německo, když se náhle ocitl v soustředěné palbě německých protiletadlových baterií. Letadlo utrpělo poškození, v jehož důsledku se začaly přehřívat hned tři motory, čtvrtý zcela vysadil.
Piloti vyhodnotili situaci jako bezvýchodnou. Celá posádka letoun opustila na padácích. Předtím však ještě kapitán nastavil autopilota. Důvodem mohlo být například odklonění letadla od obydlené oblasti.
Náhoda, nebo tajný experiment?
Mohl však bombardér pomocí autopilota standardně přistát? Prý rozhodně ne! Jak se tedy podařilo poškozenému stroji úspěšně přistát bez posádky? Pomineme-li zásah ducha-pilota, existují dvě základní teorie, které se tuto záhadu pokoušejí vysvětlit.
První mluví doslova o zázračné souhře náhod, kdy nastavení autopilota spolu s ubráním plynu vedly k pozvolnému klesání, které nakonec dovedlo letadlo zdárně na zem. Druhá teorie je ryze konspirační. Už ve druhé světové válce se experimentovalo s letouny ovládanými na dálku.
Výjimkou nebyly ani vize o autonomním řízení. Byl případ přistání B-17 bez posádky na palubě součástí nějakého tajného vojenského experimentu? V současném světě dronů možná trochu zastaralá, zbytečná, ale stále zajímavá otázka, co říkáte?!