Stále více lidí hledá přírodní alternativy k běžným lékům. Pokud vás trápí nervozita, úzkost a jiné duševní potíže, vyzkoušejte bylinky, které působí pozitivně na celý organismus.
Heřmánek
Vyvolává pocit ospalosti, odbourává stres, uvolňuje napětí a působí i protizánětlivě. Hodí se tak pro ty, kteří nemohou spát třeba kvůli bolestivým otokům způsobeným záněty spojenými s některými druhy alergií.
Třezalka
Nejznámějším přírodním antidepresivem je třezalka tečkovaná. Zmírňuje lehčí formy deprese, snižuje stres, psychické napětí, úzkost, apatii a nespavost a zlepšuje náladu. Dokáže zmírnit i podrážděnost, hysterické záchvaty a melancholii.
Měsíček
Používá se hlavně k povzbuzení, při pocitech méněcennosti, bezmoci, pesimismu a nechutenství. Působí jako mírné sedativum a dokáže uklidnit centrální nervovou soustavu.
Andělika
Má blahodárný vliv nejen na psychické i fyzické zdraví. Navozuje dobrou náladu, zklidňuje nervovou soustavu, tlumí křeče a bolesti hlavy, podporuje zdravé zažívání, eliminuje nadýmání a žaludeční křeče.
Meduňka
Bylina s nezaměnitelnou vůní dokáže potlačit úzkost a odpoutat mysl. Je vhodná pro relaxaci a uvolnění před spaním. Obsahuje silici, která působí proti stresu.
Kozlík
Snižuje aktivitu centrálního nervového systému a pomáhá zklidnit. Ve větším množství se používá jako prostředek pro zkvalitnění spánku. Snižuje počet probuzení během noci a zkracuje dobu usínání.
Levandule
V lidovém léčitelství se používá jako sedativum a prostředek na spaní. Zklidňuje aktivitu centrálního nervového systému, zkracuje dobu usínání a snižuje počet probuzení během noci.
Sporýš (verbena)
Je zdrojem mnoha antioxidantů, glykosidů, fytosterolů a verbalinu. Nálev z verbeny se používá ke zmírnění stresu a při zažívacích potížích. Ale může se používat i jako prostředek proti migrénám a bolestem hlavy.
Chmel
Často je v uklidňujících a uspávacích čajích či doplňcích stravy. Extrakt z chmelových šišek usnadňuje usínání a zvyšuje efektivitu spánku. Snižuje i podrážděnost a má relaxační účinek.
Šišák
Mezi látky blahodárně působící na psychiku patří flavonoidy a steroly známé pro své sedativní a antioxidační účinky. Šišák se využívá ke zlepšení kvality spánku, při neurózách, hysterii, depresích a dlouhodobém psychickém vyčerpání. Snižuje také krevní tlak.
Srdečník
Podává se při nespavosti, úzkosti, nadměrném stresu i při klimakterických potížích jako jsou návaly a pocení. Užívá se i k vyvolání opožděné menstruace. Nesmí ho ale těhotné ženy. Snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Užívat ho můžete jako čaj nebo tinkturu.
Mateřídouška
Jen její vůně dokáže údajně navodit pocity spokojenosti, zmírnit napětí a ulevit od smutku a starostí. Může také zlepšit kvalitu spánku a pomáhá regenerovat mysl. Ženy ji ocení i při bolestivé menstruaci.
Ženšen
Řadí se mezi adaptogeny, zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost organismu a odstraňuje únavu. Podle východní medicíny zbystřuje a obnovuje smyslové orgány a posiluje prý paměť.
Ginsenosidy působí antidepresivně — zvyšují hladinu noradrenalinu a serotoninu v mozku.