30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Náboženství a okultismus
Máta a její blahodárný vliv na lidské zdraví
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 9.4.2020
5.9tis
Detail listů máty. Foto: Wikimedia Commons
592
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Moderní civilizace v minulém století zaměřila snahu léčit choroby fyzického těla hlavně směrem k chemickým lékům. Dnes se však stále častěji dostává ke slovu také tajemné umění našich prababiček – bylinkářství.

Léčivé bylinky mají totiž na lidské zdraví mnoho pozitivních účinků. Proč by tedy máta neměla chybět v žádné domácí lékárničce?

Detail listů máty. Foto: Wikimedia Commons Máta funguje i jako afrodiziakum. Foto: living.iprima.cz Listy máty jsou vhodné k usušení. Foto: Wikimedia Commons Z máty se vyrábí i účinné léčivé přípravky. Foto: onmangrovemountain.blogspot.com
Máta se používá i jako afrodiziakum. Foto: living.iprima.cz

Je jednou z nejstarších léčivých bylin a její zázračné účinky na lidské zdraví prý využívají už staří Egypťané. Zbytky máty totiž měly být nalezeny dokonce i v hrobech faraonů! Lidově se jí přezdívá fefrmincka, větrná bylina, peprnej balšám nebo větrové koření, a to díky výrazné mentolové vůni a chuti.

Dnes rozlišujeme asi patnáct různých druhů máty, ale nejznámější je Mentha piperita alias máta peprná. Pochází nejspíš z Anglie, kde byla údajně vyšlechtěna z několika planých druhů máty, a dnes se pěstuje téměř po celém světě.

„Uplatnění nachází nejen v léčitelství, ale také ve výrobě kosmetiky a rovněž v domácí kuchyni, kde je jako silně aromatická bylina používána při přípravě a zdobení pokrmů. Dokonce se doporučovala jako afrodiziakum,“ vysvětluje známá pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951).

Dnes se používá hlavně při léčbě nechutenství a žaludeční nevolnosti, ale i v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Má mít pozitivní účinky rovněž při kopřivce i vyrážkách a dokáže prý tlumit bolesti hlavy a křeče zažívacího traktu. Jak její léčivé účinky využít?

Listy máty jsou vhodné k usušení. Foto: Wikimedia Commons

JAK SE SUŠÍ MENTHOL?

Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, jež dorůstá výšky až 80 centimetrů. Listy mají vejčitý tvar, jsou po okrajích zubaté a místy porostlé jemnými chloupky. „Většinou jsou zelené, někdy slabě nachové barvy.

Květy jsou světle růžové až světle fialové a rostlina má výrazně peprmintovou chuť a vůni,“ uvádí Globočniková. Ve volné přírodě roste na vlhkých loukách, na březích řek či v příkopech u cest, ale nejčastěji se pěstuje na polích a zahradách.

Užitnou částí rostliny je nať a hlavně listy, které se sbírají těsně před rozkvětem, tj. v květnu až srpnu. „Listy je nejlepší sklízet za suchého počasí kolem poledne, kdy je podíl účinných látek nejvyšší.

Suší se na suchých a stinných místech, a to co nejrychleji, protože při pomalém sušení listy hnědnou a ztrácejí účinnost. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C,“ radí bylinkářka. Máta peprná obsahuje silice, jejichž součástí je menthol a další složky, ale také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a jiné užitečné látky.

Sušená máta si ovšem zachovává léčivé účinky pouze rok, potom se pomalu vytrácejí. Proto je třeba nasušenou léčivku každoročně vyměnit!

Z máty se vyrábí také léčivé přípravky. Foto: onmangrovemountain.blogspot.com

LÉK V HRSTI LISTŮ

Hlavní účinnou složkou máty je menthol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Je možné ho využívat ve formě nálevu, oleje i tinktury, navíc se používá při inhalaci a jako přídavek do koupelí. „Inhalování máty se doporučuje při nachlazení, rýmě, zánětu hrtanu a průdušek i při nemocech dýchacích cest.

Olej má uplatnění při špatném trávení a horečnatém revmatismu a tinktura se využívá na obklady při svědění kůže, vyrážkách a kopřivce, případně se natírá na spánky při bolestech hlavy,“ popisuje Gabriela Globočniková.

Nejčastěji se máta používá ve formě nálevu – stačí přelít hrst sušených listů půllitrem vroucí vody a nechat asi 10 minut louhovat. Doporučuje se pít dva až tři šálky neslazeného nálevu denně, což má být účinným lékem při poruchách trávicího traktu, jako jsou střevní koliky, žaludeční nevolnosti, plynatost, nechutenství, střevní a žaludeční katar či žaludeční neuróza.

„Máta také mírní křeče svalstva i trávicího traktu, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, především žluči, snižuje krevní tlak a osvěžuje dech, proto se přidává do zubní pasty, žvýkaček a ústní vody,“ dodává bylinkářka.

Kromě toho prý posiluje nervovou soustavu a má celkově blahodárné účinky na lidské tělo! No, není to zázračná bylinka?

Lenka Kabeláčová

Foto: Wikimedia Commons, living.iprima.cz, onmangrovemountain.blogspot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.9.2022 447
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.9tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 1.7tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.5tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]