Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Máta a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Moderní civilizace v minulém století zaměřila snahu léčit choroby fyzického těla hlavně směrem k chemickým lékům. Dnes se však stále častěji dostává ke slovu také tajemné umění našich prababiček – bylinkářství.

Léčivé bylinky mají totiž na lidské zdraví mnoho pozitivních účinků. Proč by tedy máta neměla chybět v žádné domácí lékárničce?

Máta se používá i jako afrodiziakum. Foto: living.iprima.cz

Je jednou z nejstarších léčivých bylin a její zázračné účinky na lidské zdraví prý využívají už staří Egypťané. Zbytky máty totiž měly být nalezeny dokonce i v hrobech faraonů! Lidově se jí přezdívá fefrmincka, větrná bylina, peprnej balšám nebo větrové koření, a to díky výrazné mentolové vůni a chuti.

Dnes rozlišujeme asi patnáct různých druhů máty, ale nejznámější je Mentha piperita alias máta peprná. Pochází nejspíš z Anglie, kde byla údajně vyšlechtěna z několika planých druhů máty, a dnes se pěstuje téměř po celém světě.

„Uplatnění nachází nejen v léčitelství, ale také ve výrobě kosmetiky a rovněž v domácí kuchyni, kde je jako silně aromatická bylina používána při přípravě a zdobení pokrmů. Dokonce se doporučovala jako afrodiziakum,“ vysvětluje známá pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951). Dnes se používá hlavně při léčbě nechutenství a žaludeční nevolnosti, ale i v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Má mít pozitivní účinky rovněž při kopřivce i vyrážkách a dokáže prý tlumit bolesti hlavy a křeče zažívacího traktu.

Jak její léčivé účinky využít?

Listy máty jsou vhodné k usušení. Foto: Wikimedia Commons
JAK SE SUŠÍ MENTHOL?

Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, jež dorůstá výšky až 80 centimetrů. Listy mají vejčitý tvar, jsou po okrajích zubaté a místy porostlé jemnými chloupky. „Většinou jsou zelené, někdy slabě nachové barvy.

Květy jsou světle růžové až světle fialové a rostlina má výrazně peprmintovou chuť a vůni,“ uvádí Globočniková. Ve volné přírodě roste na vlhkých loukách, na březích řek či v příkopech u cest, ale nejčastěji se pěstuje na polích a zahradách.

Užitnou částí rostliny je nať a hlavně listy, které se sbírají těsně před rozkvětem, tj. v květnu až srpnu. „Listy je nejlepší sklízet za suchého počasí kolem poledne, kdy je podíl účinných látek nejvyšší.

Suší se na suchých a stinných místech, a to co nejrychleji, protože při pomalém sušení listy hnědnou a ztrácejí účinnost. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C,“ radí bylinkářka. Máta peprná obsahuje silice, jejichž součástí je menthol a další složky, ale také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a jiné užitečné látky.

Sušená máta si ovšem zachovává léčivé účinky pouze rok, potom se pomalu vytrácejí. Proto je třeba nasušenou léčivku každoročně vyměnit!

Z máty se vyrábí také léčivé přípravky. Foto: onmangrovemountain.blogspot.com
LÉK V HRSTI LISTŮ

Hlavní účinnou složkou máty je menthol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Je možné ho využívat ve formě nálevu, oleje i tinktury, navíc se používá při inhalaci a jako přídavek do koupelí. „Inhalování máty se doporučuje při nachlazení, rýmě, zánětu hrtanu a průdušek i při nemocech dýchacích cest.

Olej má uplatnění při špatném trávení a horečnatém revmatismu a tinktura se využívá na obklady při svědění kůže, vyrážkách a kopřivce, případně se natírá na spánky při bolestech hlavy,“ popisuje Gabriela Globočniková.

Nejčastěji se máta používá ve formě nálevu – stačí přelít hrst sušených listů půllitrem vroucí vody a nechat asi 10 minut louhovat. Doporučuje se pít dva až tři šálky neslazeného nálevu denně, což má být účinným lékem při poruchách trávicího traktu, jako jsou střevní koliky, žaludeční nevolnosti, plynatost, nechutenství, střevní a žaludeční katar či žaludeční neuróza.

„Máta také mírní křeče svalstva i trávicího traktu, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, především žluči, snižuje krevní tlak a osvěžuje dech, proto se přidává do zubní pasty, žvýkaček a ústní vody,“ dodává bylinkářka. Kromě toho prý posiluje nervovou soustavu a má celkově blahodárné účinky na lidské tělo! No, není to zázračná bylinka?

Lenka Kabeláčová

Foto: Wikimedia Commons, living.iprima.cz, onmangrovemountain.blogspot.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Unikátní fakta o dětském mikrobiomu
21stoleti.cz

Unikátní fakta o dětském...

Zdánlivě „přátelské“ bakterie, které žijí přirozeně ve...
Lidé s epilepsií přestávají kvůli nemoci sportovat: Ale zbytečně
epochaplus.cz

Lidé s epilepsií přestávají...

Máte epilepsii, raději nesportujte, je to nebezpečné...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Raz, dva, tři, čtyři… The Wave!
rezidenceonline.cz

Raz, dva, tři, čtyři…...

Při pohledu z ulice Mornigside ve Venice,...
LEPŠÍ.TV? Televize pro opravdové gurmány!
tisicereceptu.cz

LEPŠÍ.TV? Televize pro...

Recepty i televizní hvězdy na jednom talíři! Jako by se...
Proč komunisté přejmenovali město Zlín na Gottwaldov?
epochaplus.cz

Proč komunisté přejmenovali...

Zatímco v Sovětském svazu se v době...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Věří i nadále svému novému partnerovi?
nasehvezdy.cz

Věří i nadále svému novému...

Ačkoli se zdá, že někdejší...
První vodíkový vrtulník dostává obrysy
iluxus.cz

První vodíkový vrtulník...

Za duchovního otce letectví je právem...
Než prozřela, léta si lhala do kapsy
nasehvezdy.cz

Než prozřela, léta si lhala...

Traumatické dětství,...
Když se řekne lavice…
panidomu.cz

Když se řekne lavice…

…každý si představí něco jiného. Tenhle...
Pomluva všechno zničila
skutecnepribehy.cz

Pomluva všechno zničila

Nechápu, jak mohou být lidé...