Skip to content

Máta a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Moderní civilizace v minulém století zaměřila snahu léčit choroby fyzického těla hlavně směrem k chemickým lékům. Dnes se však stále častěji dostává ke slovu také tajemné umění našich prababiček – bylinkářství.

Léčivé bylinky mají totiž na lidské zdraví mnoho pozitivních účinků. Proč by tedy máta neměla chybět v žádné domácí lékárničce?

Máta se používá i jako afrodiziakum. Foto: living.iprima.cz

Je jednou z nejstarších léčivých bylin a její zázračné účinky na lidské zdraví prý využívají už staří Egypťané. Zbytky máty totiž měly být nalezeny dokonce i v hrobech faraonů! Lidově se jí přezdívá fefrmincka, větrná bylina, peprnej balšám nebo větrové koření, a to díky výrazné mentolové vůni a chuti.

Dnes rozlišujeme asi patnáct různých druhů máty, ale nejznámější je Mentha piperita alias máta peprná. Pochází nejspíš z Anglie, kde byla údajně vyšlechtěna z několika planých druhů máty, a dnes se pěstuje téměř po celém světě.

„Uplatnění nachází nejen v léčitelství, ale také ve výrobě kosmetiky a rovněž v domácí kuchyni, kde je jako silně aromatická bylina používána při přípravě a zdobení pokrmů. Dokonce se doporučovala jako afrodiziakum,“ vysvětluje známá pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951). Dnes se používá hlavně při léčbě nechutenství a žaludeční nevolnosti, ale i v případě nachlazení a nemocí dýchacích cest. Má mít pozitivní účinky rovněž při kopřivce i vyrážkách a dokáže prý tlumit bolesti hlavy a křeče zažívacího traktu.

Jak její léčivé účinky využít?

Listy máty jsou vhodné k usušení. Foto: Wikimedia Commons
JAK SE SUŠÍ MENTHOL?

Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, jež dorůstá výšky až 80 centimetrů. Listy mají vejčitý tvar, jsou po okrajích zubaté a místy porostlé jemnými chloupky. „Většinou jsou zelené, někdy slabě nachové barvy.

Květy jsou světle růžové až světle fialové a rostlina má výrazně peprmintovou chuť a vůni,“ uvádí Globočniková. Ve volné přírodě roste na vlhkých loukách, na březích řek či v příkopech u cest, ale nejčastěji se pěstuje na polích a zahradách.

Užitnou částí rostliny je nať a hlavně listy, které se sbírají těsně před rozkvětem, tj. v květnu až srpnu. „Listy je nejlepší sklízet za suchého počasí kolem poledne, kdy je podíl účinných látek nejvyšší.

Suší se na suchých a stinných místech, a to co nejrychleji, protože při pomalém sušení listy hnědnou a ztrácejí účinnost. Při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C,“ radí bylinkářka. Máta peprná obsahuje silice, jejichž součástí je menthol a další složky, ale také třísloviny, hořčiny, organické kyseliny a jiné užitečné látky.

Sušená máta si ovšem zachovává léčivé účinky pouze rok, potom se pomalu vytrácejí. Proto je třeba nasušenou léčivku každoročně vyměnit!

Z máty se vyrábí také léčivé přípravky. Foto: onmangrovemountain.blogspot.com
LÉK V HRSTI LISTŮ

Hlavní účinnou složkou máty je menthol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Je možné ho využívat ve formě nálevu, oleje i tinktury, navíc se používá při inhalaci a jako přídavek do koupelí. „Inhalování máty se doporučuje při nachlazení, rýmě, zánětu hrtanu a průdušek i při nemocech dýchacích cest.

Olej má uplatnění při špatném trávení a horečnatém revmatismu a tinktura se využívá na obklady při svědění kůže, vyrážkách a kopřivce, případně se natírá na spánky při bolestech hlavy,“ popisuje Gabriela Globočniková.

Nejčastěji se máta používá ve formě nálevu – stačí přelít hrst sušených listů půllitrem vroucí vody a nechat asi 10 minut louhovat. Doporučuje se pít dva až tři šálky neslazeného nálevu denně, což má být účinným lékem při poruchách trávicího traktu, jako jsou střevní koliky, žaludeční nevolnosti, plynatost, nechutenství, střevní a žaludeční katar či žaludeční neuróza.

„Máta také mírní křeče svalstva i trávicího traktu, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, především žluči, snižuje krevní tlak a osvěžuje dech, proto se přidává do zubní pasty, žvýkaček a ústní vody,“ dodává bylinkářka. Kromě toho prý posiluje nervovou soustavu a má celkově blahodárné účinky na lidské tělo! No, není to zázračná bylinka?

Lenka Kabeláčová

Foto: Wikimedia Commons, living.iprima.cz, onmangrovemountain.blogspot.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vesmír plní všechna přání!
nasehvezdy.cz

Vesmír plní všechna přání!

Přemýšlela jste nad tím, proč se někomu přání tak...
Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou nejextrémnější planety?
epochaplus.cz

Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou...

Planet je ve vesmíru...
Frederique Constant: 88 zlatých hodinek pro cestovatele
iluxus.cz

Frederique Constant: 88...

Classic Manufacture WorldTimer z dílen ženevské...
Na Europě existuje život, tvrdí vědkyně
epochalnisvet.cz

Na Europě existuje život,...

Šance nalézt na Europě, měsíci planety Jupiter,...
Kam sahá psí láska? Během experimentu zachránila svého majitele třetina psů
21stoleti.cz

Kam sahá psí láska? Během...

O silném poutu mezi psy a lidmi se asi...
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
epochanacestach.cz

Hrad Sloup: Skalní hnízdo,...

Strmá a nedostupná skála...
Češi se podíleli na odkrytí vzniku kovu
21stoleti.cz

Češi se podíleli na odkrytí...

Mezinárodní tým složený z vědců z Česka,...
Jak na drobná poranění
nasehvezdy.cz

Jak na drobná poranění

Nejjednoduším způsobem, jak odřeniny a drobné ranky...
Opeřený zabiják hadů
epochalnisvet.cz

Opeřený zabiják hadů

Hadilov písař je hvězdou Afriky. Tamní farmáři si ho...
Hry na akciovém trhu: Zabil se největší spekulant všech dob kvůli dluhům?
epochaplus.cz

Hry na akciovém trhu: Zabil se...

„Pokořím Wall Street. Jednou to dokážu,“ šeptá si roku 1891 čtrnáctiletý americký kluk a...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Návrat na Staré bělidlo: Babiččino údolí
epochanacestach.cz

Návrat na Staré bělidlo:...

Spisovatelka Božena...