reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Tajemné jezero Bajkal: Na jeho hladině prý mizí lodě
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.4.2020
6.7tis
Jezero Bajkal
40
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Sibiřské jezero Bajkal, nejstarší a nejhlubší jezero na světě, je centrem řady nevysvětlitelných úkazů a mrazivých svědectví. Z jeho hladiny údajně mizejí plavidla, pod hladinou se naopak objevují záhadná světla a nad ní krouží neznámé létající objekty.

Jezero Bajkal Loď zahalila tajemná mlha Ponorka chystající se k ponoru na Bajkalu, foto: phys.org Na jezeře se objevují tajemné víry
Loď zahalila tajemná mlha

Plavba přes jezero se pro některé nešťastníky může stát osudnou, čas od času totiž na hladině jezera dojde k náhlému zmizení plavidel podobně jako například v bermudském trojúhelníku. A stejně jako v případě bermudského trojúhelníku jsou jako možné vysvětlení zvažovány vodní víry či metanové bubliny, které při uvolnění mohou loď stáhnout ke dnu.

O tom, že na Bajkalu působí mnohem zlověstnější síly, vypovídá případ z roku 2011, kdy za tajemných okolností mizí turistická loď Yamaha se čtyřčlennou posádkou tvořenou zkušenými námořníky, kteří se vydali otestovat nový motor lodi.

Yamahu prý v jednom okamžiku pohltí oblak mlhy, od té doby jsou telefony posádky nedostupné, přestože se loď plavila v místech s dobrým pokrytím. A když se mlha rozplyne, je plavidlo pryč. Trosky lodi nebo alespoň těla posádky se nikdy nepodaří najít.

Ponorka chystající se k ponoru na Bajkalu, foto: phys.org

SETKÁNÍ V HLUBINÁCH

S jiným mrazivým zážitkem se svěřují sovětští vědci V. Alexandrov a G. Seliverstov, kteří v roce 1977 v batyskafu, ponorce speciálně zkonstruované pro ponory do velkých hloubek, klesnou na 1200 metrů pod hladinou.

V této hloubce chtějí změřit míru slunečního světla. Vypnou proto reflektory ponorky a chystají se na práci s měřicími přístroji. Ponorku však náhle osvětlí pronikavá záře. „Bylo to, jako by naše zařízení bylo osvětleno shora a z boku dvěma silnými reflektory.

O minutu později zhasly a my se ocitli v totální tmě,“ vzpomíná Alexandrov. Je přitom vyloučeno, že by se vedle batyskafu vědců v hlubinách Bajkalu ve stejný čas a na stejném místě pohybovala ještě nějaká další ponorka.

Setkali se snad vědci s legendárními světly, které bývají pozorovány jak nad jezerem, tak v něm? Pro tuto zkušenost zatím nenašli adekvátní vysvětlení.

Na jezeře se objevují tajemné víry

UKRÝVAL BAJKAL TAJNOU ZÁKLADNU?

Mnozí místní mají o původu tajemných jevů jasno. Viní z nich anomální zóny, které se vyskytují na několika místech Bajkalu. Tou nejslavnější je takzvaný Ďáblův kráter, v jehož blízkosti zmizela loď Yamaha.

Voda kolem Ďáblova kráteru je nevyzpytatelná. Dokáže se prý znenadání nebezpečně rozbouřit nebo vytvořit nevysvětlitelné víry, které nemilosrdně pohltí každého v jejich dosahu. Místní legenda říká, že tyto tajemné víry jsou brány do pekla, kterými procházejí duše hříšníků.

Tyto víry sice mohou vysvětlovat zmizení lodí, ale jen stěží mohou vysvětlit bizarní případy, kdy se zmizelá plavidla po dlouhé době zase objeví i se svou posádkou, která tvrdí, že na Bajkalu strávila sotva pár hodin.

V posledních letech je zmiňována také možnost, že se v hlubinách Bajkalu ukrývá tajná základna. O její přítomnosti prý vypovídá fakt, že se z jezera údajně ozývají podivné zvuky či radiové signály. Komu by ale taková základna mohla patřit?

Foto: phys.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 130
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.6tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]