Skip to content

Tajemné jezero Bajkal: Na jeho hladině prý mizí lodě

Sibiřské jezero Bajkal, nejstarší a nejhlubší jezero na světě, je centrem řady nevysvětlitelných úkazů a mrazivých svědectví. Z jeho hladiny údajně mizejí plavidla, pod hladinou se naopak objevují záhadná světla a nad ní krouží neznámé létající objekty.

Loď zahalila tajemná mlha

Plavba přes jezero se pro některé nešťastníky může stát osudnou, čas od času totiž na hladině jezera dojde k náhlému zmizení plavidel podobně jako například v bermudském trojúhelníku. A stejně jako v případě bermudského trojúhelníku jsou jako možné vysvětlení zvažovány vodní víry či metanové bubliny, které při uvolnění mohou loď stáhnout ke dnu.

O tom, že na Bajkalu působí mnohem zlověstnější síly, vypovídá případ z roku 2011, kdy za tajemných okolností mizí turistická loď Yamaha se čtyřčlennou posádkou tvořenou zkušenými námořníky, kteří se vydali otestovat nový motor lodi.

Yamahu prý v jednom okamžiku pohltí oblak mlhy, od té doby jsou telefony posádky nedostupné, přestože se loď plavila v místech s dobrým pokrytím. A když se mlha rozplyne, je plavidlo pryč. Trosky lodi nebo alespoň těla posádky se nikdy nepodaří najít.

Ponorka chystající se k ponoru na Bajkalu, foto: phys.org
SETKÁNÍ V HLUBINÁCH

S jiným mrazivým zážitkem se svěřují sovětští vědci V. Alexandrov a G. Seliverstov, kteří v roce 1977 v batyskafu, ponorce speciálně zkonstruované pro ponory do velkých hloubek, klesnou na 1200 metrů pod hladinou.

V této hloubce chtějí změřit míru slunečního světla. Vypnou proto reflektory ponorky a chystají se na práci s měřicími přístroji. Ponorku však náhle osvětlí pronikavá záře. „Bylo to, jako by naše zařízení bylo osvětleno shora a z boku dvěma silnými reflektory.

O minutu později zhasly a my se ocitli v totální tmě,“ vzpomíná Alexandrov. Je přitom vyloučeno, že by se vedle batyskafu vědců v hlubinách Bajkalu ve stejný čas a na stejném místě pohybovala ještě nějaká další ponorka.

Setkali se snad vědci s legendárními světly, které bývají pozorovány jak nad jezerem, tak v něm? Pro tuto zkušenost zatím nenašli adekvátní vysvětlení.

Na jezeře se objevují tajemné víry
UKRÝVAL BAJKAL TAJNOU ZÁKLADNU?

Mnozí místní mají o původu tajemných jevů jasno. Viní z nich anomální zóny, které se vyskytují na několika místech Bajkalu. Tou nejslavnější je takzvaný Ďáblův kráter, v jehož blízkosti zmizela loď Yamaha.

Voda kolem Ďáblova kráteru je nevyzpytatelná. Dokáže se prý znenadání nebezpečně rozbouřit nebo vytvořit nevysvětlitelné víry, které nemilosrdně pohltí každého v jejich dosahu. Místní legenda říká, že tyto tajemné víry jsou brány do pekla, kterými procházejí duše hříšníků.

Tyto víry sice mohou vysvětlovat zmizení lodí, ale jen stěží mohou vysvětlit bizarní případy, kdy se zmizelá plavidla po dlouhé době zase objeví i se svou posádkou, která tvrdí, že na Bajkalu strávila sotva pár hodin.

V posledních letech je zmiňována také možnost, že se v hlubinách Bajkalu ukrývá tajná základna. O její přítomnosti prý vypovídá fakt, že se z jezera údajně ozývají podivné zvuky či radiové signály. Komu by ale taková základna mohla patřit?

Foto: phys.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články