15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Medúzky v Čechách se už těší na léto
Mirek Brát
od Mirek Brát 8.4.2021
6.0tis
Sladkovodní medúzka je přímá příbuzná známějších mořských medúz.
69
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Pár pěkných dní a už se každý těší na onu teplotně příjemnější část roku. Natěšený je i jeden zajímavý a stále záhadný živočich, který se do našich středoevropských končin tak nějak nehodí. Ale co naplat, časy i svět se mění.

Sladkovodní medúzka je přímá příbuzná známějších mořských medúz.  Žahavými buňkami medúzka disponuje. Lidské pokožce však nejsou nebezpečné. Když je to dostatečně teplá voda, promění se polyp do stádia. medúzy.

Je třeba upozornit na časy změn nejlépe  cedulí u rybníčku na návsi, na kterou krasopisně napíšeme varování: Občané, pozor! Ve vodě jsou medúzy! Sladkovodní medúzka (Craspedacusta sowerbyi) se opravdu v Čechách vyskytuje.

Jedná se o nepůvodního živočicha, který pochází až z daleké Číny. V současnosti se však úspěšně šíří po celém světě. Poprvé byla sladkovodní medúzka v Čechách pozorována v roce 1930 a celkem úspěšně (její výskyt je ovšem ostrůvkovitý) se jí u nás daří i v 21.

století. Její velikost je obvykle do 3 centimetrů. Bát se ovšem při koupání nemusíme, žahavé buňky medúzky nejsou člověku nebezpečné. Za potravu této křehké krásce slouží zooplankton.

Žahavými buňkami medúzka disponuje. Lidské pokožce však nejsou nebezpečné.

Čekání na teplou vodu

Podmínkou, aby se naše česká, rodem čínská medúzka, proměnila z polypového stádia do podoby miniaturního podvodního zvonku, je teplota vody. Ta musí dosáhnout hodnoty 20 stupňů Celsia. Až teplota na konci podzimu klesne, medúzy hynou.

Když je to dostatečně teplá voda, promění se polyp do stádia. medúzy.

Podmínky naší zimy ale dokáží přečkat její odolná vývojová polypová stádia – tzv. mikofrustuly. Tím je to jasné. Sladkovodní medúzka přečkala zimu a těší se s námi na léto. Občané pozor! Pan starosta vás raději předem varuje, abyste v létě na našem obecním koupališti raději neplavali s otevřenou pusou!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]