Vědkyně specializující se na život ve vesmíru tvrdí, že měsíc Jupitera mohou obývat rozvinuté organismy s inteligencí chobotnice. Zda jsou její odvážné spekulace pravdivé, by mohla ukázat sonda Europa Clipper, jejíž vypuštění se očekává na podzim 2024.
Jupiterův měsíc Europa je podle liverpoolské vědkyně specializující se na život ve vesmíru Monica Grady nejpravděpodobnějším místem pro nalezení mimozemských organismů.
„Pokud jde o vyhlídky na život mimo Zemi, je téměř jisté, že se nachází pod ledem na Europě,“ prohlašuje odvážně. Organismy na Europě podle ní nebudou příliš odlišné od těch, které se vyskytují na planetě Zemi.
„Myslím, že je vysoce pravděpodobné, že budou tvořeny stejnými elementy,“ spekuluje. A ve svých úvahách dochází ještě dál!
Existuje prý nezanedbatelná šance, že to nebudou jen mikroskopické organismy, ale naopak spíše rozvinutější formy života s inteligencí srovnatelnou s našimi chobotnicemi. Ty jsou přitom přírodovědci řazeny mezi nejchytřejší zvířata světa. Jde jen o odvážné spekulace, nebo se Grady blíží pravdě?
OCEÁN POD LEDEM
Britská profesorka není zdaleka jediná, kdo vzhlíží k Europě s nadějí. Stejného názoru je i většina dalších astronomů, a to přesto, že podmínky pro život na tomto vesmírném tělesu na první pohledu nepůsobí zrovna přívětivě.
Vinou velké vzdálenosti od Slunce se zdejší teploty pohybují hluboko pod bodem mrazu, v rovníkové oblasti dosahují -160 °C a kolem pólů klesají k -220 °C. Měsíc má navíc jen velmi slabou atmosféru, která je na jednu stranu tvořena kyslíkem, což je pro hledání mimozemského života bezesporu pozitivní zpráva, na stranu druhou však neposkytuje dostatečnou ochranu proti škodlivému záření z kosmu.
Povrch měsíce navíc pokrývá silná vrstva věčného ledu. Ovšem pod ledovou krustou se prostředí náhle mění.
Vesmírné sondy opakovaně potvrzují, že se pod ledem Europy nachází oceán slané vody, která se svým složením podobá pozemským mořím.
Příznivé chemické složení ve spojení se střídajícím se odlivem a přílivem, který způsobuje gravitace Saturnu, oceán pod ledem ohřívá na mnohem přijatelnější teploty. Je to ale pro vznik života dostatečné?
ODPOVÍ SONDA
Mezi vědci panuje všeobecné přesvědčení, že podmínky na Europě jsou pro vznik života skutečně mnohem přívětivější než například na Marsu, což je jedním z hlavních důvodů, proč k měsíci hodlají vyslat první specializovanou sondu, jejímž hlavním cílem bude hledání života.
Sonda Europa Clipper měla být podle původních odhadů připravena ke startu do roku 2023, nyní je její vypuštění do vesmíru naplánováno na 10. října 2024.
Jakmile k Europě dorazí, začnou její přístroje prozkoumávat povrch měsíce a jeho atmosféru a hledat stopy nedávných vodních erupcí, k nimž čas od času na Europě dojde. Tyto poznatky budou zásadní pro další krok: přistání sondy na Europě.
„Mise Europa Clipper učiní zásadní krok v prohlubování našeho chápání obyvatelného prostředí mimo Zemi,“ píší v časopise Nature Communications členové týmu Europa Clipper Samuel Howell a Robert Pappalardo. Staneme se za pár let svědky fantastického objevu? A pokud ano, jakým směrem se bude pátrání po mimozemském životě ubírat dál?