Skip to content

Měsíční šachta na Slovensku: V čem tkví její záhada?

Pokud se mluvilo ve světě o tzv. „Měsíční šachtě“, tak se nejedná o nějaký útvar na Měsíci obíhající naši planetu. Ale jde o jakousi záhadnou jeskyni ve tvaru srpku měsíce, nacházející se kdesi na Slovensku.

Ta dosud nebyla od konce druhé světové války znovu nalezena a její tajemství dál čeká na vysvětlení.

JAK TO ZAČALO?

Byl říjen roku 1944 a na území Slovenska se vedla partyzánská válka proti německým ozbrojeným silám. Šlo o tzv. Slovenské povstání, ve kterém se angažovaly oba naše národy, Slováci i Češi. Jeden partyzánský oddíl vedl tehdy Antonín Horák v hodnosti kapitána. Při jedné přestřelce byl ještě se dvěma spolubojovníky raněn a zůstali ležet v příkopu. Zde je nalezl místní pastevec a zprostředkoval jim úkryt v jakési krasové jeskyni. Kapitán měl zřejmě jen otřes mozku, ale jeden z trojice byl vážněji poraněn.

Pastevec je důrazně žádal, aby dál v jeskyni nepátrali a zamaskoval vstup. Antonín Horák však myslel na možnost zásobení a snažil se prozkoumat jeskyni, jestli tam nenajde nějakou ukrytou zvěř. Dostal se úzkou průrvou dál a tak narazil na onu záhadnou jeskyni či šachtu.

JAK JESKYNĚ VYPADALA?

Na rozdíl od přední jeskyně, tato prostora byla zcela neobvyklá. K dispozici měl jen provizorní louč, polní lopatku a zbraň. Vzhledem k nedostatečnému osvětlení sice nezjistil výšku místa, ale zato stěny byly naprosto fascinující.

Byly kolmé a z neznámé hladké látky, podobné sklu. Kapitánovi se nepodařilo odseknout ani kousek povrchu a také výstřel s povrchem stěny nic nezmohl. Podlahu tvořila běžná zemina, která sem zřejmě kdysi napadala z povrchu.

Pod touto podlahou stěna pokračovala vodorovným vroubkováním. V půdě objevil i jakousi lebku, ze které odlomil dva zuby a uschoval je. Podle pozdější analýzy mělo jít o pozůstatky medvěda jeskynního, který vymřel asi před 25 tisíci léty.

To umožňuje alespoň orientačně určit stáří jeskyně a skutečnost, že v té době byla nahoře otevřená a zvíře do ní spadlo.

O svém objevu neinformoval ani své dva obyvatele, ale ani pastevce při další návštěvě. Vše si ale poznamenával do notýsku. Když asi po 6 dnech jeden ze zraněných zemřel, nebyl důvod zde zůstávat a zbylí bojovníci se vydali směrem na Košice.

Půdorys šachty FOTO: Wikimedia Commons
DALŠÍ OSUD ANTONÍNA HORÁKA

Po válce se odstěhoval nejdříve do Francie a následně do Spojených států, do města Pueblo v Coloradu, kde měl restauraci. Když v roce 1965 Horák uveřejnil článek v časopise National Speleological Society News o svém pobytu v neznámé jeskyni, mělo jít jen o zajímavost z tohoto oboru.

Ale vzbudil pozornost badatele Teda Philipse a společně s profesorem Josefem Hynkem a všichni tři plánovali návštěvu Slovenska. Ale politické situace v tehdejším Československu tuto cestu neumožnila.

V roce 1972 záhadu Měsíční šachty zařadil spisovatel Jacques Bergier do své publikace „Kniha nevysvětlitelného“. V roce 1975 se měl setkat s Horákem francouzský badatel André Estival. Tomu prý Horák předat část materiálu vztahující se k jeskyni, to asi rok před svou smrtí.

Deník Antonína Horáka také obsahoval řadu náčrtů, ale protože šlo o válečné období, nebyly blíže specifikovány žádné záchytné body, které by mohly vést k nalezení šachty.

V jeho deníku je jen obecně zmíněno pohoří Tater, snad někde mezi Ždárem, Lubochní či obcí Plaveč. Ale jiné odkazy zcela chybí.

Krajina v okolí jeskyně podle A. Horáka FOTO: Wikimedia Commons

Z domácího výzkumu, který od roku 1982 provádělo Muzeum slovenského krasu a ochrany přírody, vyplynulo, že se řada indicií nejspíše neshoduje. Ať šlo o území bojů, počasí, pastevce apod. Ale prý mohlo jít i o určité úmyslné zavádění autora, aby jeskyně nebyla objevena laickou veřejností.

Další pátrání jak specialistů, tak amatérů, přineslo řadu poznatků, ale k objevení jeskyně nevedlo. Byly využity i snímky povrchu a jeho vegetace. Možná místa nálezu jsou například ve východoslovenském pohoří Bachureň, kde je tektonický zlom a nad místem roste jiná vegetace – ve tvaru srpku měsíce.

Nebo v Belianských Tatrách u obce Ždiar byl objeven úzký vstup do podzemí, ale jeho pokračování je již zavaleno.

V roce 2019 se na základě satelitních map vypravil výzkumník E. Vojtek na severní stranu hory Kráľova hoľa v Nízkých Tatrách, kde vytipoval místo ve tvaru dvou půlměsíců. Ale nedostal povolení ke vstupu.

Takových možných míst byla samozřejmě celá řada.

RŮZNÉ HYPOTÉZY VZNIKU ŠACHTY

Některým vědcům i lovcům záhad nedá spát také možný vznik jeskyně podivuhodného vzhledu a vlastností. Serióznější hypotézy mluví o zlomu zemských desek, jejich tření, o průduchu bývalé sopky, nebo o starém měděném lomu apod.

Ty nejodvážnější zase uvažují například o soustavě skleněných tunelů, které prý existují na pomezí Slovenska a Polska, až k těm, které počítají s činností mimozemšťanů. Nebo také s existencí podzemního světa s jeho obyvateli.

Tento bájný svět často hledali za války němečtí fašisté a okultisté.

Ať už jsou názory jakékoliv, pořád ještě existuje možnost, že jeskyně zmíněná Antonínem Horákem může být jednou objevena. Škoda, že se mu tenkrát nepodařilo získat vzorek neznámého nesmírně tvrdého a lesklého povrchu, byli bychom v pátrání jistě dál.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...
Studie podporující léčbu Covidu ivermektinem měla řadu nesrovnalostí
21stoleti.cz

Studie podporující léčbu...

Měla to být velká bomba: lék používaný proti...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...