Skip to content

Měsíční šachta na Slovensku: V čem tkví její záhada?

Pokud se mluvilo ve světě o tzv. „Měsíční šachtě“, tak se nejedná o nějaký útvar na Měsíci obíhající naši planetu. Ale jde o jakousi záhadnou jeskyni ve tvaru srpku měsíce, nacházející se kdesi na Slovensku.

Ta dosud nebyla od konce druhé světové války znovu nalezena a její tajemství dál čeká na vysvětlení.

JAK TO ZAČALO?

Byl říjen roku 1944 a na území Slovenska se vedla partyzánská válka proti německým ozbrojeným silám. Šlo o tzv. Slovenské povstání, ve kterém se angažovaly oba naše národy, Slováci i Češi. Jeden partyzánský oddíl vedl tehdy Antonín Horák v hodnosti kapitána. Při jedné přestřelce byl ještě se dvěma spolubojovníky raněn a zůstali ležet v příkopu. Zde je nalezl místní pastevec a zprostředkoval jim úkryt v jakési krasové jeskyni. Kapitán měl zřejmě jen otřes mozku, ale jeden z trojice byl vážněji poraněn.

Pastevec je důrazně žádal, aby dál v jeskyni nepátrali a zamaskoval vstup. Antonín Horák však myslel na možnost zásobení a snažil se prozkoumat jeskyni, jestli tam nenajde nějakou ukrytou zvěř. Dostal se úzkou průrvou dál a tak narazil na onu záhadnou jeskyni či šachtu.

JAK JESKYNĚ VYPADALA?

Na rozdíl od přední jeskyně, tato prostora byla zcela neobvyklá. K dispozici měl jen provizorní louč, polní lopatku a zbraň. Vzhledem k nedostatečnému osvětlení sice nezjistil výšku místa, ale zato stěny byly naprosto fascinující.

Byly kolmé a z neznámé hladké látky, podobné sklu. Kapitánovi se nepodařilo odseknout ani kousek povrchu a také výstřel s povrchem stěny nic nezmohl. Podlahu tvořila běžná zemina, která sem zřejmě kdysi napadala z povrchu.

Pod touto podlahou stěna pokračovala vodorovným vroubkováním. V půdě objevil i jakousi lebku, ze které odlomil dva zuby a uschoval je. Podle pozdější analýzy mělo jít o pozůstatky medvěda jeskynního, který vymřel asi před 25 tisíci léty.

To umožňuje alespoň orientačně určit stáří jeskyně a skutečnost, že v té době byla nahoře otevřená a zvíře do ní spadlo.

O svém objevu neinformoval ani své dva obyvatele, ale ani pastevce při další návštěvě. Vše si ale poznamenával do notýsku. Když asi po 6 dnech jeden ze zraněných zemřel, nebyl důvod zde zůstávat a zbylí bojovníci se vydali směrem na Košice.

Půdorys šachty FOTO: Wikimedia Commons
DALŠÍ OSUD ANTONÍNA HORÁKA

Po válce se odstěhoval nejdříve do Francie a následně do Spojených států, do města Pueblo v Coloradu, kde měl restauraci. Když v roce 1965 Horák uveřejnil článek v časopise National Speleological Society News o svém pobytu v neznámé jeskyni, mělo jít jen o zajímavost z tohoto oboru.

Ale vzbudil pozornost badatele Teda Philipse a společně s profesorem Josefem Hynkem a všichni tři plánovali návštěvu Slovenska. Ale politické situace v tehdejším Československu tuto cestu neumožnila.

V roce 1972 záhadu Měsíční šachty zařadil spisovatel Jacques Bergier do své publikace „Kniha nevysvětlitelného“. V roce 1975 se měl setkat s Horákem francouzský badatel André Estival. Tomu prý Horák předat část materiálu vztahující se k jeskyni, to asi rok před svou smrtí.

Deník Antonína Horáka také obsahoval řadu náčrtů, ale protože šlo o válečné období, nebyly blíže specifikovány žádné záchytné body, které by mohly vést k nalezení šachty.

V jeho deníku je jen obecně zmíněno pohoří Tater, snad někde mezi Ždárem, Lubochní či obcí Plaveč. Ale jiné odkazy zcela chybí.

Krajina v okolí jeskyně podle A. Horáka FOTO: Wikimedia Commons

Z domácího výzkumu, který od roku 1982 provádělo Muzeum slovenského krasu a ochrany přírody, vyplynulo, že se řada indicií nejspíše neshoduje. Ať šlo o území bojů, počasí, pastevce apod. Ale prý mohlo jít i o určité úmyslné zavádění autora, aby jeskyně nebyla objevena laickou veřejností.

Další pátrání jak specialistů, tak amatérů, přineslo řadu poznatků, ale k objevení jeskyně nevedlo. Byly využity i snímky povrchu a jeho vegetace. Možná místa nálezu jsou například ve východoslovenském pohoří Bachureň, kde je tektonický zlom a nad místem roste jiná vegetace – ve tvaru srpku měsíce.

Nebo v Belianských Tatrách u obce Ždiar byl objeven úzký vstup do podzemí, ale jeho pokračování je již zavaleno.

V roce 2019 se na základě satelitních map vypravil výzkumník E. Vojtek na severní stranu hory Kráľova hoľa v Nízkých Tatrách, kde vytipoval místo ve tvaru dvou půlměsíců. Ale nedostal povolení ke vstupu.

Takových možných míst byla samozřejmě celá řada.

RŮZNÉ HYPOTÉZY VZNIKU ŠACHTY

Některým vědcům i lovcům záhad nedá spát také možný vznik jeskyně podivuhodného vzhledu a vlastností. Serióznější hypotézy mluví o zlomu zemských desek, jejich tření, o průduchu bývalé sopky, nebo o starém měděném lomu apod.

Ty nejodvážnější zase uvažují například o soustavě skleněných tunelů, které prý existují na pomezí Slovenska a Polska, až k těm, které počítají s činností mimozemšťanů. Nebo také s existencí podzemního světa s jeho obyvateli.

Tento bájný svět často hledali za války němečtí fašisté a okultisté.

Ať už jsou názory jakékoliv, pořád ještě existuje možnost, že jeskyně zmíněná Antonínem Horákem může být jednou objevena. Škoda, že se mu tenkrát nepodařilo získat vzorek neznámého nesmírně tvrdého a lesklého povrchu, byli bychom v pátrání jistě dál.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Objevte malinký hrádek ve Slatiňanech
epochanacestach.cz

Objevte malinký hrádek ve...

Zatímco Kladruby nad...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
6 nejčastějších mýtů, které kolují o zubech
nasehvezdy.cz

6 nejčastějších mýtů, které...

Jablko před spaním pomáhá vyčistit zuby. Čím dražší...
Rudolf II. se kvůli přísné etiketě málem udusil
epochaplus.cz

Rudolf II. se kvůli přísné...

Zaskočí mu sousto a marně se snaží opakovaným kašláním...
Charitativní Aukční lahve Pilsner Urquell odhaleny
iluxus.cz

Charitativní Aukční lahve...

V uplynulém týdnu byla představena další...
Slunatec nádherný se náležitě představil
epochaplus.cz

Slunatec nádherný se...

Ačkoliv měří sice jen něco málo přes 40...
Nedbá o sebe?
nasehvezdy.cz

Nedbá o sebe?

Od té doby, co ji opustil manžel, to s ní je...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?
epochalnisvet.cz

Vražda Filipa Makedonského:...

„To snad ne!“ rozčílí se mocná Olympias,...