reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Náboženství a okultismus
Mnoho zázraků otce Pia: Jsou stigmata důkazem svátosti?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.5.2022
2.7tis
Neporušené tělo otce Pia, foto Itto Ogami / Creative Commons / CC BY 3.0
271
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata.

Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové.

Neporušené tělo otce Pia, foto Itto Ogami / Creative Commons / CC BY 3.0 Stigmata na rukách mladého Pia, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Stigmata zrcadlí rány Kristovy tak, jak je zachycují umělecké představy na náboženských malbách, foto Diego Velázquez / Creative Commons / volné dílo Pio předpověděl zvolení Jana Pavla II. Papežem, foto Bundesarchiv, B 145 Bild-F059406-0011 / Wegmann, Ludwig / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0

Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním jménem Francesco Forgione, má na kontě celou řadu zázraků, z nichž některé se podařilo ověřit a prozkoumat, ale ne vysvětlit.

Pozornost poutají především jeho stigmata, která jej provázejí několik desetiletí. Poprvé se u něj objevila v roce 1918 a od té doby jej provázela celým životem. Zmizela až v okamžiku jeho smrti. Ani tehdy však již mrtvý kněz nepřestal udivovat věřící i skeptiky.

Pio je pohřben v klášteře v San Giovanni Rotundo. Když od jeho skonu uplynulo 34 let, byl hrob znovu otevřen. Tou dobou už zřejmě překvapilo jen málokoho, že na mrtvole světce se od jeho posledního okamžiku téměř nic nezměnilo.

Tělo prý nebylo nijak balzamováno, přesto otec Pio i desetiletí po své smrti vypadá, jako by jen spal. Probudí se někdy, aby vykonal další z řady zázraků?

ZÁHADNÁ STIGMATA

Stigmata se u otce Pia poprvé objevují v roce 1918 poté, co se nabídl jako smírná oběť za zločiny během první světové války. Celkem pět krvácejících ran (dvě na rukou, dvě na nohou a jednu v boku) zpodobňuje rány Kristovy.

Objevují se totiž v místech, kde bylo tělo Ježíše Krista přibito ke kříži, a v místě, kudy do jeho těla proniklo kopí, které ukončilo jeho život. „Bolest byla tak intenzivní, že jsem začal mít pocit, jako bych umíral na kříži,“ potvrzuje sám Pio.

Stigmata jsou věřícími považována za důkaz svátosti. Dokonce i skeptikové jsou proti stigmatům otce Pia bezradní. Kněz je až do své smrti sledován týmem odborníků, kteří se pokoušejí záhadu objasnit. Jenže jediné, na co přijdou, je to, že rány si nezpůsobuje sám. Odkud se tedy krev bere?

Stigmata na rukách mladého Pia, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

VYSVĚTLENÍ NEMÁME

Krvácející rány prozkoumal také známý římský chirurg Dr. Giorgio Festa (1860–1940), který dospěl k závěru, že pro Piova stigmata neexistuje vysvětlení. „Rány tohoto kněze není možné vysvětlit přirozeným způsobem, protože odporují všem přírodním zákonům.

Každá normální rána se zahojí, nebo zanítí,“ tvrdí lékař. „U otce Pia nedochází ani k jednomu. Vědecky není možné vysvětlit, že otevřená rána se ani nezmenšuje, ani nezvětšuje.“ V současnosti se lékaři domnívají, že krvácení z těchto míst může být u silně věřících osob psychosomatického původu (psychosomatika vychází z přesvědčení, že tělové a psychické prožitky spolu úzce souvisejí – pozn. red.).

Rány na dlaních totiž neodpovídají tomu, jak bývali trestanci ukřižováni. Ve skutečnosti totiž docházelo k přibití člověka na kříž přes zápěstí, neboť hřeb v dlaních by celou váhu těla neudržel. Stigmata na dlaních tak podle nich zrcadlí rány Kristovy tak, jak je zachycují umělecké představy na náboženských malbách.

Dokáže tedy pouze silná víra způsobit přetrvávající krvácení? Nelze to vyloučit. Pak ovšem stále zůstává bez vysvětlení, proč krev vytékající z Piových ran velmi intenzivně voněla a její charakteristické aroma údajně cítili i lidé bez čichu.

PŘEDVÍDÁ OSUDY LIDÍ A NÁRODŮ?

Otec Pio prý také dokázal vidět do budoucnosti! Jeho dar jasnovidectví se během jeho života i mnoho let po smrti několikrát potvrdil. Kněz prý na den přesně předpovídá datum své smrti. Dobu skonu svým způsobem předvídá i pozdějšímu československému kardinálovi Františku Tomáškovi.

Tomu údajně v době hluboké totality 60. let Pio sděluje, že nezemře, dokud nebude jeho vlast svobodná. Tomášek se skutečně dožívá sametové revoluce a umírá až v roce 1992 ve věku 93 let.

V roce 1947 zase Pio předvídá budoucnost tehdy neznámému knězi Karolu Wojtyłovi (1920–2005). Říká mu, že se jednou stane papežem. Wojtyła si z tohoto proroctví čas od času utahoval, pak ale jeho hvězda začala stoupat a dnes jej veřejnost zná spíše jako papeže Jana Pavla II., který v roce 2002 Pia prohlásil za svatého. Viděl Pio v mladém knězi skrytý potenciál, nebo skutečně spatřil jeho budoucnost?

Stigmata zrcadlí rány Kristovy tak, jak je zachycují umělecké představy na náboženských malbách, foto Diego Velázquez / Creative Commons / volné dílo

ZÁZRAČNÁ UZDRAVENÍ

Další z mnoha Piových zázraků se odehrává v roce 1953. Tehdy je jistá dáma hospitalizována s obrovskými bolestmi břicha a po vyšetření se dozvídá, že je nutné provést okamžitou operaci. To ale pacientka odmítá a místo toho napíše dopis Piovi, v němž prosí, aby se za ni pomodlil.

Pio na dopis odpoví. Ženu nabádá, aby se vrátila do nemocnice, a slibuje, že na ni bude v modlitbách myslet. Žena uposlechne a vydá se do nemocnice, kde znovu podstoupí důkladné vyšetření. Tentokrát však lékaři nenajdou ani stopy po její závažné nemoci. Uzdravila ji Piova modlitba, nebo snad lékaři při prvním vyšetření chybovali?

Chyba lékařů je jistě možnou odpovědí, ale ne v případě, kdy jsou zázračných uzdravení zaznamenány desítky! O rok později po rozhovoru s knězem se na vlastní nohy dokáže postavit paralyzovaný muž. Znám je také případ sedmileté Gemmy di Giorgio, která se narodila bez zorniček a přesto v roce 1947, po setkání s Piem, zázračně prozřela a výborný zrak ji od té doby provázel po celý život! Existuje pro to jiné vysvětlení, než že se stal zázrak?

Pio předpověděl zvolení Jana Pavla II. Papežem, foto Bundesarchiv, B 145 Bild-F059406-0011 / Wegmann, Ludwig / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
Zhruba v 15. století se ve Francii a Německu vyskytoval vskutku podivný fenomén, a to především u řádových sester. V kronikách se mluví o nejpodivnější epidemii všech dob. Vše údajně začalo u jedné jediné ženy, která z ničeho nic začala mňoukat. Postupem času se k ní přidávají další a další, přičemž mňoukají každý den po […]
od Pavel Polcar 4.7.2022 1.6tis
Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku, přesto byla ve své době ortodoxní židovská sekta známá jako Esejci velmi uznávaná. Jedná se o společenství lidí, kteří měli svá vlastní pravidla a byli silně vzdělaní v astronomii, léčitelství a tajných naukách. To je však jen zlomek toho, co podle legend uměli. Boží, nebo ďáblovy děti? […]
od Dalibor Vrána 3.7.2022 2.3tis
5. srpna 2011 se dvanáctiletý Dale Ostrander ocitá na 25 minut pod hladinou ledového Pacifiku. Když ho záchranáři konečně nachází a vytahují na břeh, nedýchá a jeho srdce nebije. V nemocnici je uveden do umělého spánku, vyhlídky nejsou dobré. Předpokládá se, že mu po takové době bez kyslíku odumřel mozek. Po čtyřech dnech se ale […]
od Jiří Nechanický 2.7.2022 1.7tis
Badatelé v poslední době hledají na stranách Bible důkazy přistání UFO na Zemi. Verše první kapitoly knihy proroka Ezechiela z 6. století před naším letopočtem mluví záhadně: „Viděl jsem, jak se přihnal bouřlivý vítr od severu, veliké mračno a šlehající oheň; okolo něho byla zář a uprostřed ohně jakýsi třpyt oslnivého vzácného kovu.“ Boží zjevení, nebo UFO? Ezechiel […]
od Jiří Nechanický 1.7.2022 864
Kniha Zjevení dráždí lidskou fantazii odedávna. Mnozí v ní spatřují reálnou vidinu přicházejícího konce pozemských časů, který proběhne divoce a nemilosrdně. Mohutný konec světa nás ale čekal podle vykladačů již mnohokrát. Kde se skrývá pravda? Zjevení Janovo neboli Janova Apokalypsa je nejslavnější a zároveň nejděsivější biblickou prorockou knihou. Její jazyk je natolik tajemný a symbolický, že […]