Leviatan je především biblickou vodní příšerou, která symbolizovala síly chaosu vládnoucí před stvořením světa. Zmiňují se o něm i mnohé další texty včetně rabínské literatury. V moderní hebrejštině slovo leviatan znamená velrybu.
Byl předobraz bájného leviatana velký mořský savec? Některé indicie napovídají, že se jednalo spíše o krokodýla!
Pokud bychom chtěli hledat reálnou inspiraci pro biblického leviatana, měli bychom se pohybovat zejména v oblasti Blízkého východu a severoafrického pobřeží. Zde leží možné inspirace pro kulturní okruh, který leviatana zrodil. Jakou „leviatánskou“ faunu můžeme v tomto geografickém vymezení očekávat?
Hledá se leviatan
V příběhu o Jonášovi a velrybě je někdy velký kytovec ztotožněn právě s leviatanem. Potíž je však v tom, že sama velryba prý před pozřením Jonáše čelila nebezpečnému útoku leviatana.
Musíme hledat ve vodách Středozemního moře i jiného živočicha, který by byl schopen ohrozit velrybu. V úvahu by přicházel vorvaň. Ve Středozemním moři žijí i nyní.
V dávných časech byl jejich počet jistě mnohonásobně vyšší. Pak však narazíme na tvrzení, za kterým stojí například respektovaný Rabbi Johanan. Leviatan žije nejen ve Středozemním moře, ale i v řece Jordánu.
Krokodýl nilský
Zdá se tak, že předobraz bájného leviatana bychom měli hledat v živočichovi, který dokáže žít nejen ve slané mořské, ale i ve sladké říční vodě. Tím se nám výčet potenciálních druhů v podstatě zúží na jediného tvora.
Je jím krokodýl nilský (Crocodylus niloticus). Ve starověku byl tento druh krokodýla velmi hojný v Egyptě. Svoji populaci měl i v řece Jordán. Krokodýl nilský se nevyhýbá ani brakickým vodám v ústí velkých řek, kde se mísí slaná a sladká voda. Mohl být tak snadno pozorován například v deltě Nilu.
O děsivém exteriéru tohoto velkého plaza nepochybujeme ani dnes. Co si pak mohl myslet takový v zoologii nepříliš vzdělaný starověký mystik, když na něho takový „leviatan“ vykoukl z vody?!