reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Mohou senzibilové vyřešit kriminální případ?
Jana Trnobranská
od Jana Trnobranská 14.9.2017
4.1tis
43
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Na první pohled obyčejní, ničím výjimeční lidé. Přesto skrývají záhadné vlastnosti. Senzibilové, média, jasnovidci… Dokáží se prý „napojit“ na jiného člověka a poznat tak, kde je, na co myslí nebo co právě dělá.

K čemu mohou být takové schopnosti dobré? Třeba k pátrání po zmizelých! Pomoci senzibilů údajně využívá policie na celém světě. S EnigmouPlus nyní můžete nahlédnout do zákulisí netypických vyšetřovacích postupů!

Když policejní inspektor FRED OLSEN přijíždí 8. července 1928 na farmu HENRYHO BOOHERA v Mannville (Alberta, Kanada), je v šoku. Spatří zde čtyři mrtvá těla v tratolišti krve. Paní ROSE BOOHER, její syn FRED a dva pomocníci na farmě, WILLIAM RYOSKA a GABE GOROMBY, jsou brutálně postříleni.

Kdo mohl spáchat takový krvavý zločin? Olsen během vyšetřování zjišťuje, že jednadvacetiletý VERNON BOOHER, který měl těla objevit, prožíval se svou zastřelenou matkou rozepře kvůli vztahu, kterému nepřála.

Podle inspektora může jít o motiv k vraždě a hned také Vernona obviní. Ten ale obvinění odmítá a inspektorovi se směje do tváře: „Našli jste snad vražednou zbraň? Ode mě přiznání nikdy nedostanete!“ Bez vražedné zbraně skutečně není možné vraha usvědčit. Kde ale hledat pomoc?

PRONIKL DO MYSLI VRAHA?

Olsenův kolega, inspektor JAMES HANCOCK, si v novinách všimne inzerátu jistého MAXIMILLIANA LANGSNERA. Langsner tvrdí, že dokáže číst myšlenky zločinců, a nabízí svou pomoc při řešení kriminálních případů.

Podle něj lidské tělo, pokud je ve stresu, údajně vysílá určité signály, které on dokáže zachytit a dostat se tak k myšlenkám konkrétního člověka. Celé čtyři hodiny pak sedí před celou zatčeného Vernona Boohera a jen na něj nehnutě civí.

Booher náhle začne ztrácet nervy: „Vypadni odsud! Říkám ti, zmiz!“ Po další hodině však rezignuje a sesype se na zem. Teď přišla ta pravá chvíle. Po několika málo minutách sděluje Langsner inspektoru Olsenovi, kde je ukrytá vražedná zbraň. Opravdu se jasnovidci podařilo proniknout do mysli podezřelého?

Booher je usvědčen z čtyřnásobné vraždy a 26. dubna 1929 končí na šibenici.

EXISTUJE „ŠESTÝ SMYSL“?

Téma mimosmyslového vnímání víří hladiny vědeckých vod již několik desetiletí. Zatímco v minulosti jsou tyto paranormální schopnosti považovány za nadpřirozené, na přelomu 19. a 20. století přecházejí do vědeckých laboratoří a výzkumných ústavů.

Je skutečně možné prokázat existenci něčeho tak neuchopitelného, jako je „šestý smysl“? Přitom se prý s tímto fenoménem setkává snad každý z nás. To zvláštní tušení, že se něco konkrétního stane (a ono se to opravdu stane), nebo zazvoní telefon, a vy víte, kdo volá.

Přesně to je údajně mimosmyslové vnímání: nevysvětlitelně víte o něčem, o čem jste se nedozvěděli přes žádný ze svých známých pěti smyslů (zrak, sluch, čich, hmat, chuť). Přesto se k vám ona informace musela nějakým způsobem dostat.

Snad přes zmíněný šestý smysl? Někteří jedinci prý tuto svou schopnost dokážou plně rozvinout a mohou ji využívat zcela cíleně.

REPORTÉRŮV POMOCNÍK

Podivuhodných schopností jistého muže, kterého je možné označit za médium, využil kdysi i známý publicista STANISLAV MOTL při přípravě jedné své reportáže. „Hledal jsem hrob člověka, který zahynul v době druhé světové války.

Tušil jsem lokalitu. Šlo o prostor velikosti asi jednoho hektaru. Člověk, o němž je řeč, mi označil místo, pak jsem vyjednal exhumaci a skutečně jsme našli zbytky lidského těla,“vzpomíná publicista. Další testy pak prokážou, že se opravdu jednalo o hledaného člověka.

Dokázal by tento muž se svými výjimečnými schopnostmi pomoci i policii například v hledání nezvěstné osoby? Spousta lidí je přesvědčena o tom, že mimosmyslové vnímání neexistuje. Přesto tisíce výpovědí svědčí o opaku.

Zájem o tyto záhadné jevy vede v Londýně v roce 1882 k založení Společnosti pro psychický výzkum (Society for Psychical Research). Parapsychologickým experimentům se zde věnují fyzici, matematici, psychologové… Záhy se podobné projekty rozjíždějí po celém světě.

Stanislav Motl

POSLOUŽÍ K „NAPOJENÍ“ KARTÁČEK?

Jednaosmdesátiletý CHARLES CAPEL z Ohia (USA) je několik měsíců pohřešován. Muž trpí Alzheimerovou chorobou, a tak se policie domnívá, že se zřejmě ztratil někde v ulicích. Pátrání ovšem nikam nevedou. Detektiv JOHN BUCHHOLZ dostává nápad:

zapojit do pátrání jasnovidku NOREEN RENIER. Ta spolupracuje s policií i na několika podobných předchozích případech. „Kontaktoval jsem paní Renier, protože měla vynikající výsledky v hledání pohřešovaných osob jak pro FBI, tak i pro další detektivní agentury po celé zemi,“vysvětluje své rozhodnutí detektiv.

Senzibilka se prostřednictvím zubního kartáčku a páru bot, které patřily zmizelému muži, údajně napojuje na jeho vibrace. Označuje místo, kde se muž podle ní nachází. Na označeném místě policisté skutečně objevují tělo pohřešovaného.

O podivuhodném případu informuje 17. ledna 2005 americký list National Enquirer.

Noreen Renier

VIZE JE PRÝ NUTNÉ UMĚT INTERPRETOVAT

Problémem podle mnohých jasnovidců je fakt, že pokud se někomu snaží pomoci, jsou od nich očekávány přesné údaje. V případě vraždy pokud možno přesný popis pachatele, nejlépe i s jeho adresou, v případech pohřešovaných osob pak přesné souřadnice, kde se právě nacházejí.

Právě to je ale podle jasnovidců nemožné. Interpretace vizí je údajně velice obtížná a i ti nejzkušenější z nich si občas nevědí rady. Často prý vidí událost, ke které má dojít, ale již neumějí říci, kdy se tak má stát.

Stejně tak prý dokážou popsat například místo události. Většinou ale jde jen o mlhavý popis, z něhož je nemožné místo přesně lokalizovat. Mohou takové nepřesné informace policii při vyšetřování nějak pomoci, nebo jen přidělávají práci, která stejně nepřináší žádný výsledek?

POPLACH NA LETIŠTI RUZYNĚ

V únoru loňského roku kontaktuje Policii ČR údajná senzibilka, podle níž má na pražském ruzyňském letišti dojít k teroristickému útoku. Nejedná se přitom o anonymní telefonát. Žena se prý policii představuje jménem, a to zřejmě dodává na její důvěryhodnosti.

Jsou učiněna nejvyšší bezpečnostní opatření. Policejní hlídky i pyrotechnici mají pohotovost. Nic se ale neděje. Polekala se snad žena bezvýznamného snu, nebo jen špatně interpretovala svou vizi? Někteří jasnovidci mívají údajně své předtuchy i s několikaletým předstihem.

Vzpomeňme jen na slavného francouzského proroka NOSTRADAMA, který prý předpovídal některé dnešní události už v 16. století. Ani on ovšem nemluví o konkrétních jménech a datech. Jeho předpovědi jsou v podobenstvích, kterým rozumí jen málokdo.

JAK POZNAT TOHO PRAVÉHO?

Zdá se, že policie nikde na světě nebere závěry údajných senzibilů a jasnovidců na lehkou váhu. Jak v případě „ruzyňského“ varování senzibilky uvedl mluvčí Bezpečnostní informační služby JAN ŠUBERT: „Než se informace ověří a prověří, musí se varování brát vážně.“ Stejný bývá také postup při vyšetřování vražd nebo hledání pohřešovaných osob, kdy policisté dostávají i stovky podnětů od lidí, tvrdících o sobě, že jsou senzibilové a jasnovidci.

Takto poskytnuté informace se často liší a obsahují jen velice nepřesné detaily. Přesto se věnuje pozornost každému uvedenému údaji. Co kdyby mezi těmi stovkami získaných informací byla nějaká skutečná stopa?

Jak ale mezi těmi všemi lidmi rozlišit podvodníky od těch, kteří možná opravdu nějakými výjimečnými schopnostmi vládnou? Něco takového je prý prakticky nemožné. Co když má někdo třeba deset vizí, které se skutečně vyplní, a pak náhle šestý smysl selže?

ARMÁDNÍ VÝCVIK JASNOVIDCŮ

Ve druhé polovině 20. století fungoval tajný projekt armády Spojených států amerických, Star Gate, v němž byli trénováni vojáci i civilisté ve využívání mimosmyslového vnímání.

V průběhu studené války mají takto vycvičení lidé předvídat záměry sovětské strany nebo odhalovat zvědy KGB (sovětský Výbor státní bezpečnosti – pozn. red.) proniknuvší do řad CIA (americká Ústřední zpravodajská služba – pozn.

red.). Jistá část projektu se prý týká i JOE MCMONEAGLEA a jeho „vyšetřování“ z roku 1979 záležitostí kolem tajemné budovy 402 na severu tehdejšího Sovětského svazu. Podle jeho vizí zde mají Rusové konstruovat největší ponorku na světě, což se později skutečně potvrdí.

Ruské monstrum, Američany nazývané Typhoon (originální ruský název je ovšem Akula, tedy žralok – pozn. red.), vyplouvá na moře v září 1980. Desítky dalších výzkumů se údajně věnují předvídání teroristických útoků nebo pátrání po unesených rukojmích.

Financovala by vláda tento program po tak dlouhou dobu, kdyby nepřinášel žádné výsledky? Kolik se asi podařilo ve Star Gate vychovat úspěšných jasnovidců a kolik z nich ještě dnes spolupracuje s vládou nebo s armádou?

Joe McMoneagle

ZÁHADA NEZVEŘEJNĚNÝCH STRÁNEK

Celý program Star Gate je samozřejmě přísně tajný až do jeho oficiálního ukončení v roce 1995. Proč je ale archiv s doposud tajnými informacemi zpřístupněn veřejnosti až po devíti letech, když se tak původně mělo stát už po šesti měsících?

Samozřejmě, všechny důležité zveřejňované záznamy se musí zkontrolovat a pokud možno co nejpečlivěji „přefiltrovat“. 90 tisíc stran z archivu Star Gate je sice nyní možné získat od CIA na celkem čtrnácti discích, ale přesto asi 20 tisíc dalších stran zůstává stále nezveřejněných.

Jaké informace mohou tyto záhadné dokumenty ještě skrývat? V některých již zpřístupněných dokumentech prý schází klíčové strany, jinde jsou začerněny celé odstavce, pasáže nebo důležitá jména. Ač je dnes program Star Gate už jen minulostí, není vyloučeno, že ve Spojených státech nebo jinde na světě běží nějaký podobný projekt zabývající se mimosmyslovým vnímáním a jeho využitím. Možná i zneužitím.

Štítky:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]