Planetárního obra Jupitera obíhá 79 známých měsíců, pro vědce je ale teď nejzajímavější měsíc Europa, v jehož nitru by možná mohl existovat život – takový, který k přežití nepotřebuje ani atmosféru, ani slunce.
Stačilo by k tomu nade vší pochybnost prokázat, že v hloubi měsíce, na samotném dně oceánu pod silnou krustou ledu, se nachází činné sopky. Nejnovější studie měsíce zatím naznačuje, že by tam být mohly.
V nitru Europy to vře
Pod chladnou, věčně zmrzlým ledem pokrytou slupkou Europy je podle vědců docela horko – a může za to i Jupiter. Jak měsíc kolem plynného obra obíhá, působí na něj jeho silná gravitace a vzniká slapová vlna.
Jedna strana Europy se vyboulí a pak zase smrští, jak měsíc obíhá. Tak vzniká tření a tření vyvolává teplo, podobně jako když si v zimě třete dlaně o sebe, abyste je zahřáli.
Pokud na Europě existují i podvodní sopky, pak se okolí jejich průduchů může hemžit životem – stejné je to i na Zemi, kde se to v blízkosti podmořských puklin hemží živočichy od bakterií, přes kroužkovce až po krevety.
Byl by to sice primitivní život, ale stále život na vesmírném tělese bez atmosféry.
Odpověď snad přinese rok 2024
Odpovědi na otázky kolem existence sopek v nitru Europy snad přinese sonda Europa Clipper, kterou chce NASA vypustit v roce 2024. Ta provede sérii blízkých průletů kolem měsíce a nasbírá cenná data.
„Možnost horkého, skalnatého nitra a sopek na mořském dně Europy zvyšuje šance, že jeho oceán by mohl být životaschopným prostředím,“ vysvětluje Robert Pappalardo, který je součástí týmu projektu Europa Clipper.