Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Mystéria Sázavského kláštera

Se Sázavským klášterem, jenž leží nad stejnojmennou řekou a který se nachází ve Středočeském kraji, je neodmyslitelně spjato jméno jeho zakladatele a prvního opata svatého Prokopa, duchovního ochránce země České.

Prokop (konec 10. století-1053) se podle Letopisů mnicha sázavského narodil v malé vesnici nazývané Chotouň. Podle legendy vyrůstal na Vyšehradě, kde se v tehdejší době velice dařilo slavné škole slovanského jazyka, zde se také později stal kanovníkem kapituly vyšehradské.

Tento fakt ale pochází až ze starších údajů a nemůže být pravdivý, protože Vyšehrad a kněžská škola vznikli až dlouho po Prokopově smrti. Historikové se tak přiklánějí k verzi, že Prokop získal individuální vzdělání u nějakého staršího zkušenějšího kněze, jenž se ho ujal a zasvětil jej jak do křesťanské, tak i slovanské vzdělanosti.

Legenda o svatém Prokopu vznikla přebásněním latinské prozaické legendy Vita sancti Procopii maior (Větší život sv. Prokopa), jež pravděpodobně pochází někdy z počátku 14. století. Foto: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
NEBYL ŠŤASTNÝ

Ještě dříve, než se stal Prokop knězem, se oženil a zplodil syna Jimrama. Kolem roku 1000 přijal v Břevnovském klášteře benediktínskou řeholi, poté odešel do sázavských lesů, kde žil poustevnickým životem.

Písemné prameny udávají, že se usadil pod klenbou jedné jeskyně nad řekou Sázavou. Jeho touha po asketickém životě byla tak naplněna. Velice rychle se po kraji rozšířila pověst o jeho ctnostech a zázracích, jež vykonával.

Nad svou jeskyní začal Prokop postupně stavět jednoduchý dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii a sv. Jannu Křtiteli.

Česká veršovaná legenda je oproti latinské verzi o něco mladší a její vznik se klade do doby vlády Karla IV. (1316-1378). Foto: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
PŘISPĚL I KNÍŽE

Český kníže Oldřich z rodu Přemyslovců se v těchto lesích při lovu ztratil a při hledání správné cesty narazil na Prokopa. Následkem tohoto setkání byl namísto Prokopovy poustevny roku 1032 založen jeden z nejstarších klášterů na našem území, Sázavský klášter, jehož prvním opatem se, i přes své zdráhání, stal samotný Prokop.

Klášter byl velmi významným centrem slovanské liturgie a vzdělanosti. Staroslověnské písemnictví v Čechách bylo pěstováno až do konce 11. století. Následně došlo k násilnému potlačování slovanské bohoslužby.

Legenda o sv. Prokopu zmiňuje také jeho tzv. milostný obraz, na kterém je zaznamenán. Podobizna dokáže údajně zázračně měnit výraz tváře svatého muže. Foto: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
BDĚL NAD KLÁŠTEREM I PO SVÉ SMRTI

Za vlády knížete Spytihněva byli slovanští mniši pro svůj bohoslužebný jazyk nařčeni z kacířství, vypuzeni do Uher a nahrazeni německými mnichy latinského obřadu. Dělo se tak již po Prokopově smrti. Podle legendy se německým mnichům zjevoval Prokopův duch, který ani po smrti nepřestal být ochráncem slovanské tradice kláštera.

Přikázal cizím mnichům, aby opustili klášterní prostory, když však neuposlechli, tak je začal vyhánět ranami opatské berly. Sv. Prokop se stal osobností symbolizující češství čelícího německé expanzi.

I v legendě je možné narazit na momenty bránící český živel. Němečtí mniši jsou zde pojímáni jako tzv. cizozemci a hovoří se o nich také jako o „ďáblových poslech“, což má odkazovat na jeden z Prokopových dřívějších zázračných činů, a to na vyhnání ďáblů, kteří se usadili poblíž Sázavy, aby zde zapudili českého člověka.

Čertova brázda se do současnosti příliš nezachovala, zbylo jen pár krátkých úseků. Foto: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
ZAPŘAŽENÝ ĎÁBEL

S pekelnými bytostmi je spjatá i další pověst, a to původ linie dlouhé zhruba 21 kilometrů mezi Sázavou a Chotouní, za jejímž vznikem měl údajně stát Prokop, který si do pluhu zapřáhl čerta. Archeologové spojují tzv.

Čertovu brázdu s významnou dálkovou cestou vedoucí z jižních Čech přes sázavský brod do Chotouně, Nymburka a dále do Polabí. Podle nich mohla sloužit jako taková pravěká dálnice či rituální stezka.

Foto: FOTO: Úvodní foto: VitVit / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0, Foto 1, 2, 3 a 4 – commons.wikimedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...