Prapodivné rituály, čarodějové ovládající lidi jako loutky či panenky se zapíchanými špendlíky. To se většině lidí vybaví, když se řekne voodoo. Ve skutečnosti jde ovšem o komplexní náboženství, které je rozšířené v řadě zemí, především na ostrově Haiti. Dnes už je samozřejmě jiné než dřív, přesto stále nepřestává fascinovat.
Voodoo nejsou žádné černokněžné čáry, ale plnohodnotné náboženství, které po celém světě vyznává 50 milionů lidí. Jeho kořeny sahají do historie staré až 15 000 let! Jádro voodoo tvoří prastaré rituály domorodých obyvatel západního pobřeží Afriky.
S rozvojem otroctví v 16. století se toto náboženství dostává na nově kolonizovaná americká území, kde se mu začíná velmi dobře dařit. Ke starým duchům se přidávají noví, vše se mísí s křesťanstvím a dalšími vlivy. Základ je ovšem stále stejný.
Tvoří ho kult zvaný vodun, kterému dominuje víra ve Stvořitele Nana Baluku a jeho vnuky Slunce a Měsíc, případně v mrtvé předky – duchy.
Křesťanské symboly
Je fascinující, jak přirozeně se hlavně na Haiti spojilo původní voodoo s vlivem novějšího křesťanství. Na oltáři tak lze vedle různých pohanských symbolů a předmětů zpravidla najít i sošky Panny Marie, kříže nebo podobizny svatých. Mezi duchy křesťanskými a duchy voodoo totiž Haiťané nedělají rozdíl.
Zvířecí oběti
Slepice, kuře nebo kohout. To jsou patrně nejčastější zvířecí oběti při voodoo rituálech. Výjimkou ale není ani oběť větších zvířat, například koz, prasat či dokonce býků. Vůbec nejvzácnější zvířecí obětí je ovšem černý vepř.
Zvířecí oběti jsou ve voodoo běžné a bez kamene, na který dopadá krev zvířete, by to nešlo. Ne vždy ale musí rituál provázet smrt. Někdy stačí pár kapek krve, ve výjimečných případech údajně i krve lidské…
Jak probíhá rituál?
Kolem oltáře se schází několik desítek lidí. Kněz pronáší katolickou modlitbu a následně všichni zpívají několik písní. Ozve se zvuk bubnů a lidé se začínají vlnit do rytmu.
V ruce kněze se objeví velký nůž, který vzápětí usmrcuje přistavenou kozu, bubnování stále pokračuje v šíleném tempu, až se z davu vypotácí několik osob, kteří působí jako omámení drogami. To jsou ti, které při obětování posedli duchové!
Bezvládně se potácí, promlouvají zastřeným hlasem a nakonec padají k zemi. Rituál je dokončen. Splní svůj cíl? To záleží, jak moc byli duchové spokojeni.
Voodoo panenka
Na Haiti slouží pouze jako oltářní předmět nebo ztělesnění jednotlivých bohů. Na druhou stranu například v americké Louisianě se s ní rozhodně můžete setkat i v roli zpodobnění člověka, na kterého má být sesláno kouzlo. Zda bude pozitivní či negativní, to už je ovšem jiná otázka…
Dvě tváře zombie
Zná je zřejmě každý. Jenže málokdo ví, že mají více tváří. Ve filmech a knihách bývají zombie nemocnými nebo možná již mrtvými lidmi, kteří se nakazili nějakým virem a nyní prahnou po lidské krvi.
Ve voodoo je ale zombie mrtvým, kterého kněz přivedl k životu skrze své magické umění. Zombie poslouchá příkazy svého pána a na jeho přání se také navrátí do hrobu.
Vědci ovšem věří, že skutečné zombie na Haiti jsou lidé ovládaní skrze psychickou manipulaci, jedy a drogy! Mají pravdu? Nebo je za vším skutečná voodoo magie?
Voodoo ve službách diktátora
Voodoo využíval ke svému prospěchu i haitský diktátor François Duvalier (1907–1971). On sám se prohlašoval za čaroděje, který čte z vnitřností a zaklíná své nepřátele! Jeho osobní armádu prý tvořili zombie ovládané právě s pomocí voodoo.
Skutečně měl nějaké nadpřirozené schopnosti, nebo byl prostě jen schopný manipulátor?