V západoafrické Gambii je rozšířena legenda o podivném zvířeti označovaném jako Ninki-Nanka. Kryptozoologové souhlasí jen částečně. Proč? Podle nich se nejedná o legendu, ale o zvíře z masa a krve, které však současná věda zatím nepoznala.
Matoucí ovšem je, že se prý nápadně podobá čínskému mytologickému drakovi.
U místních obyvatel vyvolává Ninki-Nanka děs a strach. Považují totiž tohoto tvora za skutečného ďábla, jehož pouhý pohled zabíjí. Síla jeho pohledu by se snad dala přirovnat k očnímu kontaktu se starověkou Medusou – okřídlenou ženou s hady místo vlasů.

Chaos v popisu
Víra v existenci tvora Ninki-Nanka byla v Gambii tak silná, že narušovala i činnosti v zemědělství. Domovinou záhadného kryptida jsou totiž úrodné oblasti v okolí řek a potoků. Těmto lokalitám se však lidé obloukem vyhýbali.
Důvodem byl právě strach z možného osudového setkání s touto příšerou. Jak Ninki-Nanka vypadá?

Očití svědkové se shodli na tom, že se jedná o plaza s délkou okolo devíti metrů. Jeho tělo je jakýmsi hybridem mezi krokodýlem a hrochem. Aby těch zmatků nebylo dost, tvrdí se, že má dlouhý krk jako žirafa a na hlavě trojici výrůstků připomínajících rohy.
„Drak“ z druhohor?
V roce 2006 pátrala po bizarním tvorovi specializovaná expedice. Ta znovu vyslechla obyvatele, kteří zvíře viděli. V pestrém popisu Ninki-Nanka vynikal jeden, který přirovnával tvora k legendárnímu čínskému drakovi.
To by však podporovalo teorii, že Ninki-Nanka je kryptid dinosaura, kterého zde evoluce jaksi pozapomněla. Argumentem mohou být nálezy kosterních pozůstatků druhohorního dravce Dinocephalosaurus orientalis.

Ten skutečně připomínal „čínského draka“. Jednalo se o vodního živočicha. I to by odpovídalo údajné domovině Ninki-Nanka, kterou jsou oblasti v blízkosti říčních toků. Celá záhada s možnou existencí kryptida na území Gambie však zatím odolává vyřešení.