Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této odvěké debaty přinesl mezinárodní týmu vědců, kteří po prozkoumání fotografií z různých marťanských misí, dospěli k překvapivému závěru.
Na povrchu Rudé planety se podle nich vyskytují živé organismy podobné pozemským houbám.
Před rokem se na stránkách odborného mezinárodního časopisu Advances in Microbiology a na několika dalších internetových serverech zaměřených na vědecký výzkum objevila pozoruhodná zpráva.
Její autoři tvrdí, že na Marsu existuje život, i když zřejmě ne v takové formě, v jaké si ho mnozí z nás představují.
Mezinárodní tým vědců z USA, Francie a Číny ve zprávě oznamuje, že výzkumníci během provedené studie shromáždili a porovnali fotografické důkazy, které prý ukazují, že na Rudé planetě rostou objekty srovnatelné s pozemskými houbami a lišejníky.
Tato tvrzení mají dokazovat fotografie kulovitých bílých útvarů nápadně podobných našim pýchavkám, jejichž velikost a umístění se na jednotlivých snímcích mění.
Jsou marťanské „pýchavky“ skutečně živé Mnozí odborníci z vědecké komunity jsou k těmto tvrzením skeptičtí.
JSOU ŽIVÉ?
Vědci, z jejichž pera zpráva pochází, analyzovali snímky pořízené vozítky Opportunity a Curiosity a kamerou HiRISE sondy Mars Reconnaissance Orbiter, které k Rudé planetě vyslala americká vesmírná agentura NASA. Pozornost výzkumníků upoutaly především „křídově bíle zbarvené vzorky kulovitého tvaru“.
Tyto objekty tým Mars Opportunity původně označil za minerál zvaný hematit, ovšem autoři studie je považují spíše za možné živé organismy.
K tomuto závěru dospívají mimo jiné také po prozkoumání sady fotografií roveru Opportunity, která ukazuje devět koulí zvětšujících se a dalších 12 koulí vynořujících se zpod půdy v průběhu 3 Solů, tedy marťanských dnů.
Je to dostatečný důkaz, že bílé „koule“ na Marsu jednoduše vyrostly? Proti námitkám skeptiků, že jde o kusy hornin postupně odkrývané marťanskými větry, hovoří další zajímavé pozorování.
Na snímcích jsou patrné také amorfní exempláře, které se podle zprávy „zvětšují, nebo naopak mění tvar, přesouvají se na nová místa anebo se zmenšují a téměř mizí.“ Mohly by snad takové chování vykazovat obyčejné kameny?
Autoři studie navíc tvrdí, že pozorovali černé útvary podobné houbám a plísním i na povrchu samotných roverů.
HOUBÁM BY SE NA MARSU MOHLO DAŘIT
Po zveřejnění zprávy se studie ocitá pod palbou kritiky vědecké komunity. Zpochybňována je především důvěryhodnost vedoucího pracovníka onoho mezinárodního týmu vědců.
Rhawn Gabriel Joseph už si totiž v minulosti připsal na účet několik jiných kontroverzních prohlášení.
„Tvrzení, že po celém Marsu rostou houby, je mimořádné tvrzení, které vyžaduje lepší důkazy než analýzu morfologie fotografií známého podivína, který na základě stejného druhu analýzy tvrdil, že na Marsu viděl pole lebek,“ kritizuje Paul Myers, vývojový biolog z Minnesotské univerzity v Morrisu, který Josephovu práci v minulosti sledoval.
Že důkazy, které předkládají, nejsou ani zdaleka neprůstřelné, uznávají i sami autoři zprávy. Zároveň však zdůrazňují, že řada pozemských organismů přežívá v podmínkách podobných Marsu. A konkrétně houbám se dobře daří v prostředí s intenzivní radiací.
Pokud tedy život na Marsu skutečně existuje, není nepravděpodobné, že má podobu hub. Byly tyto houby fotografovány rovery NASA, nebo se Joseph a jeho tým skutečně mýlí?