Ovládli a zmapovali jsme už kompletně planetu Zemi? Zjevně ještě ne, na nové živočišné druhy se totiž stále dá narazit v podstatě na větvi stromu při procházce lesem.
Právě to se stalo studentce Yaně Edlit z Dalhousieské univerzity. Ta na svých toulkách přírodou v Novém Skotsku objevila doposud neznámé živočišné druhy mikroskopické velikosti.
Zjistila to poté, co zanalyzovala vzorky, které si z procházky přinesla. Svou v podstatě rutinní činností studentka objevila celou novou větev mikroorganismů.
Tvorové měřící setiny milimetrů jsou známí už od devatenáctého století, jmenují se hemimastigotes a v oblasti mikroorganismů se jedná o výjimečné živočichy, právě jejich doposud neznámou vývojovou větev Kanaďanka objevila, pojmenovala ji Hemimastix kukwesjijk.
Její objev posouvá vědce o krok dále ve zkoumání těchto drobných organismů obývajících větve stromů a pohybujících se za pomocí vlasových končetin.
“Tenhle objev nám před očima mění mapu tohoto živočišného druhu,” popsala profesorka Alastair Simpson. “Dávají nám možnost nahlédnout do evoluce mnohobuněčných organismů a také do jejich původu. Možná až do doby před vznikem pozemské flory a fauny,” dodává.