Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia.
Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských svatyň starověku. Navštěvovali ji poutníci z celého Středomoří. Tamní obřady prý byly inspirací například pro pozdější Eleusinská mystéria.
Vojáci v úloze archeologů
Z hlediska archeologie je zásadním problémem, že vykopávky v krétských lokalitách Tsoutsouras a Eileithyia začaly probíhat až dlouho poté, co jejich obsah čelil plenění ze strany například pašeráků uměleckých předmětů.
Objevily se však informace, že tyto dvě lokality byly v padesátých letech minulého století předmětem zájmu i americké a řecké armády.
Hovoří se o tajemných uměleckých skulpturách zpodobňujících záhadné bytosti podobající se lidem. Rovněž folklorní legendy zmiňují nalezení pozůstatků neznámých strojů a technologií.
Co viděl pasáček koz?
Faktem zůstává, že minojská kultura je dávána do souvislosti se záhadou Atlantidy. Tajné vykopávky možná vynesly na světlo nálezy, které by mohly odpovědět na zásadní atlantologické otázky.
V minulých desetiletích se objevila svědectví jakéhosi pasáčka koz, který jako mladík do jeskyně kdysi vstoupil, když pátral po zaběhnutém zvířeti ze stáda.
Spatřil prý obří kovové předměty podobné ptákům nebo letadlům… Ty samozřejmě vystavené v muzeu nenajdete.