22. června 1633: Svaté oficium v Římě donutí Galilea Galileiho (1564–1642), aby po bouřlivé polemice odvolal své kacířské názory, že Země není středem vesmíru a je kulatá.
Domů     Našli jsme pozůstatky jaderného reaktoru o stáří 2 miliardy let?
Našli jsme pozůstatky jaderného reaktoru o stáří 2 miliardy let?
od 22.5.2024
2.7tis
Kusy uranové rudy mají být jedním z důkazů o existenci dávného reaktoru. Vytvořila jej sama příroda? Foto: Ludovic Ferrière/ Museo de Historia Natural, https://www.iaea.org/es/newscenter/news/oklo-el-unico-reactor-nuclear-natural-conocido-de-la-tierra-de-dos-mil-millones-de-anos-de-antiguedad
288
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Vědci v africkém Gabonu nalezli stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety!

Vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Další oponují. Muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda?

Kusy uranové rudy mají být jedním z důkazů o existenci dávného reaktoru. Vytvořila jej sama příroda? Foto: Ludovic Ferrière/ Museo de Historia Natural, https://www.iaea.org/es/newscenter/news/oklo-el-unico-reactor-nuclear-natural-conocido-de-la-tierra-de-dos-mil-millones-de-anos-de-antiguedad Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3 Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html

Gabonská republika v Africe má bohaté zásoby uranu. V roce 1972 tu provádí výzkum tým francouzských vědců pracujících v závodě na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Právě oni ložiska uranu objeví.

Při analýze izotopového složení uranu si však všimnou nepatrného rozdílu. Ve vzorku je nižší obsah izotopu U-235, než se očekávalo. Když se pak vědci této zdánlivě drobné odchylce začnou věnovat, s překvapením zjistí, že izotop byl již z rudy vyloučen a použit.

Zjednodušeně to znamená, že v podzemí Gabonu existoval a fungoval jaderný reaktor a uran, který už byl použit ve štěpné reakci. Jenže už před dvěma miliardami let! Vědci zatím dokázali lokalizovat celkem 16 reaktorových zón.

Část z nich leží v uranovém nalezišti Oklo v jihovýchodní části Gabonu a několik dalších v asi 30 km vzdáleném Bangombe. Nikde jinde na Zemi se podobný úkaz nenachází! Jak mohlo k jaderné reakci na tehdy neobydlené planetě dojít? Možná přece jen nebyla až tak pustá.

Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS
Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS

Příroda vytváří elektrárny!

O štěpení atomů se dlouho předpokládá, že nemůže vzniknout jinak než přičiněním člověka. Objev reaktorů v Gabonu však nutí vědce změnit názor.

Před dvěma miliardami let, tedy v době, kdy jedinými živými organismy na Zemi jsou bakterie, silice a první řasy či mnohobuněčné organismy, jiná než přírodní cesta nepřipadá v úvahu.

„Pokud je nám známo, máme důkaz přírodních reaktorů, které vznikly a fungovaly, jen z jednoho místa v Gabonu, ale to ukazuje, že mohly existovat, a naše výpočty naznačují, že jejich výskyt byl v dávné historii Země pravděpodobnější,“ tvrdí Jay Cullen z University of Victoria v Kanadě.

Zjednodušeně řečeno, podle Cullena existuje jen jediné místo, kde v dávné historii probíhala jaderná reakce.

A přestože nejsou přesně známy mechanismy, na základě kterých mohl přírodní reaktor fungovat, vědecké výpočty připouštějí, že to kdysi dávno nebylo nemožné.

Podle oficiálních tvrzení vědců došlo k naprosto jedinečnému prolnutí různých faktorů, které umožnily spuštění reakce. Jiní odborníci ale oponují. Jak by to celé mohla být jen náhoda?

Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3
Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3

Kdo na proces dohlížel?

Ti, kteří teorii přírodního procesu zpochybňují, mají pro svůj postoj argumenty.

Na základě geologických a radiochemických analýz bylo zjištěno, že ložiska uranu v tamních skalních masivech umožnila vznik a udržení se štěpné jaderné reakce se stabilním výkonem po velice dlouhou dobu. Každý reaktor byl aktivní zhruba 150 tisíc let.

Štěpné reakce v celém regionu pak probíhají asi 500 000 let. Během celé této dlouhé doby je reaktor stabilní a drží si poměrně nízké hodnoty.

Jak je možné, že reakce nikdy nepřerostla v nekontrolovanou produkci energie, která by mohla vyvrcholit roztavením ložisek, či dokonce jadernou explozí? A to není vše!

Přestože reaktory zabírají poměrně velkou plochu a ve své aktivní době se táhnou až několik kilometrů, tepelný dopad na okolní prostředí je omezen na pouhých 40 metrů na každé straně.

Ještě podivnější je fakt, že nedošlo k rozšíření radioaktivního odpadového materiálu do okolí. Podle vědců odpad zadržely horniny kolem reaktoru. Podle jiných na proces musel dohlížet kdosi inteligentní.

Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html
Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html

Kdo vyrobil pravěké atomovky?

O působení neznámé mimozemské civilizace, která je dobře obeznámena s jadernou energií, nevypovídá jen existence gabunského reaktoru. Myšlenku mají podporovat i další indicie.

Mezi nimi jsou například stopy po jaderné explozi, která se mohla odehrát v dávné historii. Nejsilnější známky o ní existují v případě náhle zaniklého starobylého indického města Mohendžodaro, obývaného v letech 3000 až 2000 let př. n.

l., jehož pozůstatky byly odhaleny v roce 1922. Britsko-italská dvojice vědců Jayce Davenport a Enrico Vincenti zjistili, že starověké město pohltil silný žár přesahující 1500 °C. V předpokládaném epicentru byly všechny domy srovnány se zemí a s narůstající vzdáleností rozsah škod klesal.

Uprostřed ruin bylo nalezeno množství úlomků zeleného radioaktivního skla, které se objevuje i v Nevadské poušti, kde armáda USA testuje jaderné zbraně. Desítky zkoumaných koster navíc vykazují padesátinásobně vyšší množství radiace, než je běžné. Stalo se snad prastaré město cílem jaderného mimozemského útoku?

Foto: viz popisky jednotlivých obrázků
Lokalita:
Související články
od 22.6.2024 1
Již od pradávna využívali lidé sílu Měsíce ve svůj prospěch, a to ve všech oblastech života. V moderní době se stala práce s lunárními fázemi populární zejména v oblasti seberozvoje. Dle úplňku, novoluní, lunárních fází a postavení Měsíce ve zvěrokruhu je totiž možné plánovat důležitá rozhodnutí tak, aby vedla k úspěchu.     Nadcházející ú
od 21.6.2024 989
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč si návštěvníci z vesmíru vybrali právě je?      O možné existenci mimozemských civilizací lidé uvažují prakticky odnepaměti. Celá řada svědků
od 20.6.2024 2.1tis
V zimě roku 2013 se vědeckými kruhy prohnala kontroverzní zpráva o nálezu zkamenělých jednobuněčných řas v úlomcích meteoritu na Srí Lance. Fosílie jednobuněčných organismů by jindy pravděpodobně nebyly žádnou senzací, jenže kde se vzaly na cizím vesmírném tělesu? Jsou důkazem existence života v kosmu? Podle některých teorií by tento objev dokonc
od 19.6.2024 2.6tis
Za 2. světové války měla německá armáda celkem 33 ponorek typu U-65. Jejich úkolem byla likvidace britských ponorek v Severním moři v boji o území Belgického království. Mnoho strojů U-65 přineslo německému vojenství pronikavý úspěch. Pouze jediná z flotily ponorek však „systematicky“ vraždila svoji vlastní posádku, a to za velice záhadných okolností!   [gallery ids="141876,141875,1
od 13.6.2024 3.0tis
Při pohledu na tento nevídaný přírodní úkaz běhá i těm nejotrlejším cestovatelům mráz po zádech. Z ledem pokrytého antarktického pobřeží vyvěrá děsivě vyhlížející proud temně červené vody a stéká ze skály do moře. Dlouhé desítky let si vědci z celého světa kladou stejnou otázku: „Co má krvácející útes na svědomí?“   Anglický polárník a antrop
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn