reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Náboženství a okultismus
Nauka o snech: O kterých archetypech se nám zdá?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 9.1.2022
3.4tis
359
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Jaký význam mohou mít sny? Souvisí s archetypy, nevědomím i emocemi. Jaké symboliky v nich můžeme hledat?

Na vlnách emocí

Voda je, jako všechny živly, základním archetypem, s nímž se ve snech můžeme setkat. Vždyť i samo lidské tělo je asi ze 70 procent tvořeno vodou. V mnoha kulturách je právě voda považovaná za hnací prvek stvoření.

Voda očišťuje a obnovuje sílu. V mytologiích celého světa zase voda symbolizuje chaos, ztrátu vědomí a lidství a tím pádem zkázu samotného člověka. Často ale vodní element odpovídá lidskému nevědomí nebo emocím.

Zdá-li se vám tedy kupříkladu o rozbouřeném moři, zřejmě prožíváte období, kdy je těžké držet emoce na uzdě. Plout po vodě zase naznačuje dobu, kdy budou převažovat vaše city nad rozumem.

S hlavou v oblacích

Zřejmě by se našel jen málokdo, komu by se nikdy v životě nezdálo o tom úžasném pocitu, že umí létat. Ať už je to pomocí křídel nebo silou vůle, zkrátka se prohánět nad městem nebo otevřenou krajinou, často se cítí člověk po probuzení doslova povzneseně.

Čím to vlastně je? Vykladači snů mají poměrně jasno. Tím, že se snící dokáže odpoutat od země, překonává sám sebe, omezení vlastními přesvědčeními, osvobozuje svou mysl. Dokážete-li tedy ve snu vzlétnout, právě jste vystoupili do duchovní roviny svého života.

Ovšem i tady má mince rub a líc: Nezapomeňte, že když si nedáte pozor, může také snadno následovat bolestivý pád zpátky na zem.

Smrt je jen začátek

Srdce vám bije jako o závod. Ten zpropadený vrah je vám neustále v patách a vy nemáte kam uniknout. Snažíte se najít cestu pryč, když vtom uslyšíte výstřel a náhle se vám zaryje kulka do zad.

Padáte k zemi a naposledy vidíte stébla trávy. Nemůžete tomu uvěřit, doopravdy je konec. Umíráte. A vzápětí se celí zpocení probouzíte v posteli. Smrt je velmi častým motivem objevujícím se ve snu, ať už jde o smrt vlastní nebo někoho blízkého.

Co to znamená? Rozhodně není třeba propadat panice. Sny mívají téměř vždy symbolický charakter. Smrt tak naopak ohlašuje nový začátek. Umírá jen to, co v životě už nepotřebujeme – vlastnost, strachy či konkrétní myšlenky. Sen o smrti je tedy považován za velice pozitivní.

Zpátky do dětství

Patří mezi nejčastější snové motivy. Vždyť archetyp dítěte zařazuje mezi hlavní archetypy i psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961). Ten považuje dítě za symbol psychické celosti, počátku a konce, stavu, který přesahuje obyčejné lidské bytí.

Jak říká: „Dítě je potenciální budoucnost. Jestliže se objeví ve vnitřních obrazech, fantaziích a snech, připravuje se budoucí proměna osobnosti.“ Objeví-li se tedy motiv dítěte ve vašem snu, je třeba věnovat pozornost tomu, co se s ním děje.

Je dost možné, že chování dítěte naznačí vaše budoucí kroky. Dítě ale také může znamenat vaši vlastní bezbrannost. Možná se jím sami chcete stát a utéct před řešením problémů do dětství.

Jak vypadá váš strom?

Strom je prastarým symbolem života. Objevuje se v srdci mnoha náboženství. Za všechny jmenujme strom života v biblickém ráji. Nejenže představuje samotný zdroj života, strom poukazuje také na sjednocení tří říší – kořeny zarývá do země, proudí jím míza coby element vody a jeho koruna se zase natahuje k vzdušnému nebi.

Strom je také znakem páteře, skrz niž proudí životní energie člověka. Ne náhodou tak užívají motiv stromu i psychologické testy. Podle toho, jak strom nakreslíte, je možné určit váš charakter či duševní stav.

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.6.2022 2.1tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]
od Mirek Brát 17.6.2022 572
V irské mytologii existuje jedna velmi zajímavá kapitola. Týká se Danaů (originálním názvem Tuatha Dé Danann). Mělo se jednat o rod fešáckých bohů, kteří kdysi vládli celému ostrovu. Mýty však vysvětlují jejich příchod krajně podezřele. Skoro to vypadá, že Danaové přiletěli z hvězd! Na území současného Irska se Danaové objevili přesně na 1. máje. Ne […]
od Mirek Brát 15.6.2022 1.8tis
Zjevení Panny Marie často zprostředkují chmurné apokalyptické vize. Když se však spojí mariánské zjevení s během věcí budoucích v konkrétní lokalitě, jedná se o velmi znepokojivé poselství. Tak tomu bylo ve rwandském městě Kibeho, které se stalo místem nejen mariánského zjevení, ale i pozdějších masakrů, před kterými vize varovaly. V Kibeho došlo k zjevením Panny Marie a Ježíše […]
od Eva Soukupová 12.6.2022 1.4tis
Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.     Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice […]