19. ledna 1809: V americkém Bostonu přichází na svět Edgar Allan Poe, autor mnoha děsivých příběhů.
Domů     Náboženství a okultismus
Nauka o snech: O kterých archetypech se nám zdá?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 9.1.2022
3.4tis
359
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Jaký význam mohou mít sny? Souvisí s archetypy, nevědomím i emocemi. Jaké symboliky v nich můžeme hledat?

Na vlnách emocí

Voda je, jako všechny živly, základním archetypem, s nímž se ve snech můžeme setkat. Vždyť i samo lidské tělo je asi ze 70 procent tvořeno vodou. V mnoha kulturách je právě voda považovaná za hnací prvek stvoření.

Voda očišťuje a obnovuje sílu. V mytologiích celého světa zase voda symbolizuje chaos, ztrátu vědomí a lidství a tím pádem zkázu samotného člověka. Často ale vodní element odpovídá lidskému nevědomí nebo emocím.

Zdá-li se vám tedy kupříkladu o rozbouřeném moři, zřejmě prožíváte období, kdy je těžké držet emoce na uzdě. Plout po vodě zase naznačuje dobu, kdy budou převažovat vaše city nad rozumem.

S hlavou v oblacích

Zřejmě by se našel jen málokdo, komu by se nikdy v životě nezdálo o tom úžasném pocitu, že umí létat. Ať už je to pomocí křídel nebo silou vůle, zkrátka se prohánět nad městem nebo otevřenou krajinou, často se cítí člověk po probuzení doslova povzneseně.

Čím to vlastně je? Vykladači snů mají poměrně jasno. Tím, že se snící dokáže odpoutat od země, překonává sám sebe, omezení vlastními přesvědčeními, osvobozuje svou mysl. Dokážete-li tedy ve snu vzlétnout, právě jste vystoupili do duchovní roviny svého života.

Ovšem i tady má mince rub a líc: Nezapomeňte, že když si nedáte pozor, může také snadno následovat bolestivý pád zpátky na zem.

Smrt je jen začátek

Srdce vám bije jako o závod. Ten zpropadený vrah je vám neustále v patách a vy nemáte kam uniknout. Snažíte se najít cestu pryč, když vtom uslyšíte výstřel a náhle se vám zaryje kulka do zad.

Padáte k zemi a naposledy vidíte stébla trávy. Nemůžete tomu uvěřit, doopravdy je konec. Umíráte. A vzápětí se celí zpocení probouzíte v posteli. Smrt je velmi častým motivem objevujícím se ve snu, ať už jde o smrt vlastní nebo někoho blízkého.

Co to znamená? Rozhodně není třeba propadat panice. Sny mívají téměř vždy symbolický charakter. Smrt tak naopak ohlašuje nový začátek. Umírá jen to, co v životě už nepotřebujeme – vlastnost, strachy či konkrétní myšlenky. Sen o smrti je tedy považován za velice pozitivní.

Zpátky do dětství

Patří mezi nejčastější snové motivy. Vždyť archetyp dítěte zařazuje mezi hlavní archetypy i psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961). Ten považuje dítě za symbol psychické celosti, počátku a konce, stavu, který přesahuje obyčejné lidské bytí.

Jak říká: „Dítě je potenciální budoucnost. Jestliže se objeví ve vnitřních obrazech, fantaziích a snech, připravuje se budoucí proměna osobnosti.“ Objeví-li se tedy motiv dítěte ve vašem snu, je třeba věnovat pozornost tomu, co se s ním děje.

Je dost možné, že chování dítěte naznačí vaše budoucí kroky. Dítě ale také může znamenat vaši vlastní bezbrannost. Možná se jím sami chcete stát a utéct před řešením problémů do dětství.

Jak vypadá váš strom?

Strom je prastarým symbolem života. Objevuje se v srdci mnoha náboženství. Za všechny jmenujme strom života v biblickém ráji. Nejenže představuje samotný zdroj života, strom poukazuje také na sjednocení tří říší – kořeny zarývá do země, proudí jím míza coby element vody a jeho koruna se zase natahuje k vzdušnému nebi.

Strom je také znakem páteře, skrz niž proudí životní energie člověka. Ne náhodou tak užívají motiv stromu i psychologické testy. Podle toho, jak strom nakreslíte, je možné určit váš charakter či duševní stav.

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 975
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.8tis
V dříve používaných délkových mírách měl význačné postavení loket. Používal se již ve starověku v Egyptě, Mezopotámii, Persii i Řecku. Na lokty měřil i „Ten“ nahoře, což dokládají pokyny, které obdržel Noe při stavbě archy. Potíž je však v tom, že není jasné, kolik takový biblický loket měřil. Loket je přitom měřidlo, které má každý pohotově při sobě. […]
od Mirek Brát 14.1.2022 3.1tis
Hrad v japonské Ósace je jednou z nejznámějších stavebních památek Země vycházejícího slunce. Navíc se zde nacházejí i megalitické kameny. Největší z nich váží přes sto tun! Kdo a proč si dal takovou práci s transportem a umístěním těchto obřích kamenných bloků? Hradní pevnost v Ósace byla vybudována v místě bývalého opevněného buddhistického chrámu z patnáctého století. Archeologové […]
od Lucie Kubešová 13.1.2022 3.0tis
Ostrov nad Ohří v Karlovarském kraji se nachází na úpatí Krušných hor. Jako osada byl založen již ve 13. století a v době svého rozmachu v době baroka se dočkal honosného zámku s krásnou zahradou, tehdy dokonce považovanou za další z divů světa. K dalším zajímavostem dnešního města patří také tzv. Posvátný okrsek. Součástí tohoto […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 2.8tis
Slavný ohýbač lžiček Uri Geller na sebe rád poutá pozornost médií, k čemuž využívá nejen iluzionistických kousků, ale i kontroverzních prohlášení. V tom nejčerstvějším tvrdí, že zná polohu nejslavnější náboženské relikvie všech dob.     Podle Bible Bůh na hoře Sinaj předal prorokovi Mojžíšovi známé Desatero přikázání a také návod na výrobu truhly, do níž […]