reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Náboženství a okultismus
Nauka o snech: O kterých archetypech se nám zdá?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 9.1.2022
3.4tis
359
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Jaký význam mohou mít sny? Souvisí s archetypy, nevědomím i emocemi. Jaké symboliky v nich můžeme hledat?

Na vlnách emocí

Voda je, jako všechny živly, základním archetypem, s nímž se ve snech můžeme setkat. Vždyť i samo lidské tělo je asi ze 70 procent tvořeno vodou. V mnoha kulturách je právě voda považovaná za hnací prvek stvoření.

Voda očišťuje a obnovuje sílu. V mytologiích celého světa zase voda symbolizuje chaos, ztrátu vědomí a lidství a tím pádem zkázu samotného člověka. Často ale vodní element odpovídá lidskému nevědomí nebo emocím.

Zdá-li se vám tedy kupříkladu o rozbouřeném moři, zřejmě prožíváte období, kdy je těžké držet emoce na uzdě. Plout po vodě zase naznačuje dobu, kdy budou převažovat vaše city nad rozumem.

S hlavou v oblacích

Zřejmě by se našel jen málokdo, komu by se nikdy v životě nezdálo o tom úžasném pocitu, že umí létat. Ať už je to pomocí křídel nebo silou vůle, zkrátka se prohánět nad městem nebo otevřenou krajinou, často se cítí člověk po probuzení doslova povzneseně.

Čím to vlastně je? Vykladači snů mají poměrně jasno. Tím, že se snící dokáže odpoutat od země, překonává sám sebe, omezení vlastními přesvědčeními, osvobozuje svou mysl. Dokážete-li tedy ve snu vzlétnout, právě jste vystoupili do duchovní roviny svého života.

Ovšem i tady má mince rub a líc: Nezapomeňte, že když si nedáte pozor, může také snadno následovat bolestivý pád zpátky na zem.

Smrt je jen začátek

Srdce vám bije jako o závod. Ten zpropadený vrah je vám neustále v patách a vy nemáte kam uniknout. Snažíte se najít cestu pryč, když vtom uslyšíte výstřel a náhle se vám zaryje kulka do zad.

Padáte k zemi a naposledy vidíte stébla trávy. Nemůžete tomu uvěřit, doopravdy je konec. Umíráte. A vzápětí se celí zpocení probouzíte v posteli. Smrt je velmi častým motivem objevujícím se ve snu, ať už jde o smrt vlastní nebo někoho blízkého.

Co to znamená? Rozhodně není třeba propadat panice. Sny mívají téměř vždy symbolický charakter. Smrt tak naopak ohlašuje nový začátek. Umírá jen to, co v životě už nepotřebujeme – vlastnost, strachy či konkrétní myšlenky. Sen o smrti je tedy považován za velice pozitivní.

Zpátky do dětství

Patří mezi nejčastější snové motivy. Vždyť archetyp dítěte zařazuje mezi hlavní archetypy i psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961). Ten považuje dítě za symbol psychické celosti, počátku a konce, stavu, který přesahuje obyčejné lidské bytí.

Jak říká: „Dítě je potenciální budoucnost. Jestliže se objeví ve vnitřních obrazech, fantaziích a snech, připravuje se budoucí proměna osobnosti.“ Objeví-li se tedy motiv dítěte ve vašem snu, je třeba věnovat pozornost tomu, co se s ním děje.

Je dost možné, že chování dítěte naznačí vaše budoucí kroky. Dítě ale také může znamenat vaši vlastní bezbrannost. Možná se jím sami chcete stát a utéct před řešením problémů do dětství.

Jak vypadá váš strom?

Strom je prastarým symbolem života. Objevuje se v srdci mnoha náboženství. Za všechny jmenujme strom života v biblickém ráji. Nejenže představuje samotný zdroj života, strom poukazuje také na sjednocení tří říší – kořeny zarývá do země, proudí jím míza coby element vody a jeho koruna se zase natahuje k vzdušnému nebi.

Strom je také znakem páteře, skrz niž proudí životní energie člověka. Ne náhodou tak užívají motiv stromu i psychologické testy. Podle toho, jak strom nakreslíte, je možné určit váš charakter či duševní stav.

Foto: PX FUEL
Štítky:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.10.2022 3.0tis
Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné přízraky, kterým říkají podle původního aztéckého názvu chaneque. Tito démoni prý dokážou člověka posednout a na několik dní ho unést. Místní se jich v některých případech obávají dodnes. Obchází skutečně tato mýtická stvoření mexickou džunglí? JEN JEDNI Z MNOHA V jazyce náhuatl chaneque znamená „ti, kdo obývají nebezpečná […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 2.8tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]
od Eva Soukupová 28.9.2022 2.3tis
Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím. Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to? Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především […]