23. července 1527: Narodí se John Dee, anglický matematik, astronom a především schopný alchymista působící i na pražském dvoře císaře Rudolfa II.
Domů     Nebeské úkazy hlásí mor: Odkud se vzaly smrtící šípy?
Nebeské úkazy hlásí mor: Odkud se vzaly smrtící šípy?
od 5.7.2023
3.1tis
Příchod moru prý ohlašovala nebeská znamení, foto Domenico Gargiulo / Creative Commons / Volné dílo
329
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Morové epidemie decimují lidskou populaci několikrát v historii. Největší epidemii zvanou Černá smrt zažívá Evropa v polovině 14. století, kdy nemoc zabíjí po statisících. Možná však lidstvo nemuselo být tolik zaskočeno.

Příchod moru totiž byl údajně předpovězen v předstihu několika let. Oznamovala ho prý znamení na obloze.

Příchod moru prý ohlašovala nebeská znamení, foto Domenico Gargiulo / Creative Commons / Volné dílo Marie s Ježíšem ochraňují věřící před šípy moru na fresce z 15. století, foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Freska ze 14. století ve francouzském opatství Lavaudieu vyobrazuje mor jako ženu vrhající šípy, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Města zahalují těžké mlhy a na obloze se objevují nezvyklé mraky, ze kterých létají blesky jako žádné jiné. V noci se pro změnu na nebi objevují děsivá znamení v podobě jakýchsi šípů a padajících hvězd.

Svědectví o těchto úkazech zapisuje pařížský lékař Simon de Covino (asi 1320–1367). Nebe dle jeho slov občas vypadalo jako v ohni. Krátce poté do Francie dorazí první vlna morové epidemie. Byly tyto úkazy předzvěstí blížící se katastrofy?

Mor v Itálii

S těžkou mlhou se těsně před příchodem moru potýká také Itálie. Ve Florentinské kronice se lze dočíst, že ze severu v roce 1347 přišel velký hustý mlžný oblak, který lidem naháněl hrůzu, a na nějaký čas se usadil nad mnoha městy v oblasti.

Na konci téhož roku se v Itálii objeví mor a plnou silou udeří v roce následujícím. Tehdy na mor umírá také italský historik Giovanni Villani, který zápis o mlhách ve Florentinské kronice zanechal.

Z Itálie se nemoc rychle šíří dál do Evropy a některých oblastí Afriky. Jeho šíření dále provázejí extrémní bouře, které jsou natolik zvláštní, že se dostávají i na některé dobové obrazy zachycující morovou zkázu.

Marie s Ježíšem ochraňují věřící před šípy moru na fresce z 15. století, foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Marie s Ježíšem ochraňují věřící před šípy moru na fresce z 15. století, foto Wolfgang Sauber / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pršela nakažená zvířata?

Zaznamenány jsou rovněž zprávy o zvláštních světlech sestupujících z nebe. Tato světla údajně mohou poletovat vzduchem a dokonce i mezi domy. Nabízí se vysvětlení, že by mohlo jít o kulové blesky.

To je však úkaz, jemuž ani dnes věda ještě stále zcela nerozumí. Za pozornost stojí také záhadné deště, při nichž z nebe místo vody prší různá zvířata nebo rudá tekutina považovaná za krev. Krev měla před příchodem moru pršet například v Německu.

Jinde zase z nebe padají žáby, hadi, hmyz či jiná drobná zvířata. Dnes pro takové deště mají vědci několik možných vysvětlení. Lidé v polovině 14. století je ale považují boží trest a věří, že mor do jejich země přinesla právě zvířata, která  tam „napršela“.

Šípy Božího hněvu

Dnešní badatelé si mezi varovnými znameními morové epidemie všímají zejména nebeských šípů, jde totiž o motiv, který se nezávisle na sobě ve spojení s černou smrtí objevuje v různých zemích a kulturách.

Například umbrijský lékař Gentile da Foligno (1275–1348) hovoří o jedovatých šípech Božích. „Ostré šípy náhlé smrti“ jsou zase slova, jimiž mor popisuje italský notář Gabriel de Mussis (asi 1280–1356).

Naopak vlámský opat Gilles Li Muisis (1272–1352) doufá, že šípy z nebe dopadnou na mongolské Tatary a zastaví jejich výboje. Podobné pojetí moru se objevuje také v muslimských zemích, kde jej tehdejší umělci vyobrazují jako šípy, které na lidi vrhají džinové.

Jak této pozoruhodné shodě v popisu černé smrti rozumět?

V současnosti převažuje názor, že někdy v době před příchodem moru do Evropy či na začátku epidemie, muselo dojít k nějakým zvláštním atmosférickým či snad astronomickým úkazům, které se pozemskému pozorovateli jevily jako šípy vrhané z nebe na zem.

Freska ze 14. století ve francouzském opatství Lavaudieu vyobrazuje mor jako ženu vrhající šípy, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
Freska ze 14. století ve francouzském opatství Lavaudieu vyobrazuje mor jako ženu vrhající šípy, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo

Pád Paříže

Poměrně detailní popis pravděpodobného nebeského šípu pochází z pera předního teologa pařížské univerzity Jeana de Venette (1307–1370), který v srpnu roku 1348 společně s dalšími vyděšenými svědky spatří neobvyklou nebeskou podívanou.

K večeru, když se slunce teprve sklání k obzoru, se na obloze objeví velmi jasná hvězda. Stojí na jednom místě, dokud se město nezahalí do naprosté tmy.

Pak se stane něco zvláštního „Když padla noc, ta velká hvězda se k úžasu nás všech, kteří jsme ji sledovali, rozpadla na mnoho různých paprsků, které vrhla přes Paříž směrem k východu a pak zcela zmizela,“ líčí Venette. Ještě téhož roku Paříž zachvátí mor.

Mnoho odborníků se nyní klaní k názoru, že zmiňované šípy jsou ve skutečnosti meteory, které se v daném období možná objevily ve zvýšené míře či intenzitě.

Líčení úkazu nad Paříží se také nápadně podobá průletu asteroidu, který se rozpadá v atmosféře na mnoho kusů. Takové vysvětlení má ale zádrhel.

Objekt byl pozorován již před západem slunce a na obloze se ve stejném bodě musel držet nejméně několik desítek minut. To teorii o asteroidu příliš neodpovídá. Že by přeci jen šlo o nějaké zvláštní znamení?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
Související články
od 23.7.2024 416
Nasedl do autobusu, ale už z něj nevystoupil. Na sedadle po něm zůstal jen otevřený jízdní řád a jeho zavazadlo. Co se se zmizelým veteránem stalo, zůstává záhadou. Muže ani jeho ostatky se nikdy nepodařilo najít. Z jeho zmizení jsou však často viněny záhadné síly, které mají působit v oblasti zvané benningtonský trojúhelník v americkém Vermontu. Lidí tu totiž zmizelo mnohem víc! [gallery ids="
od 22.7.2024 1.2tis
Britské město Wolverhampton má ve své kronice jeden tajemný otazník. Váže se k dosud nevysvětlitelné události ze zimy na přelomu let 1933-1934. Tehdy na skupinku dětí zaútočil neznámý tvor. Místem náhlého ataku byla tamní ulice Peel Street. O jaké zvíře se mohlo jednat? Útoků bylo prý povícero. Ten poslední a nejděsivější se odehrál 18. ledna 1934.
od 22.7.2024 1.4tis
Jsou věci uvěřitelné více i méně. Kam ale zařadit možnost, že se před tisíci lety skupina indských mudrců rozhodla ve starotamilštině sepsat na palmové listy osudy desítek tisíc lidí? A to nejen svých současníků, ale i mužů a žen z daleké budoucnosti, kteří si ty listy jednou přijdou přečíst. A nejste náhodou jedním z nich i vy?   Knihovny palmových li
od 21.7.2024 2.6tis
Ačkoli by se mohlo zdát, že o dějinách lidstva toho víme poměrně dost, čas od času se objeví nečekaný archeologický nález, který nás vrátí zpět na zem a ukáže nám, jak málo toho ve skutečnosti víme. Jeden takový objev byl učiněn v roce 1969 v americkém státě Oklahoma. Svým významem mohl přepsat dějiny celé planety!   V červnu roku 1969 zahájili stavební dělníci výkopové práce u silnice
od 20.7.2024 2.8tis
V 70. letech dopadá na území jihoamerické Uruguaye neznámé těleso. Svědkové nejprve spatří letící objekt, který popisují jako obří červenou kouli. Údajně se pohybuje rychlostí blesku. V místě jejího dopadu se následně objeví vypálené pole ve tvaru kola od kočáru. Nikdo netuší, odkud se tajemná rudá koule vzala a proč po sobě zanechala kovové odštěpky a neznámé prvky! [gallery size="full" ids="1
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
Jak nejšikovněji zařadit zeleninu na jidelníček?
panidomu.cz
Jak nejšikovněji zařadit zeleninu na jidelníček?
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera