3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Necronomicon: Je bránou k zapovězeným světům?
Necronomicon: Je bránou k zapovězeným světům?
od 21.10.2022
2.6tis
Necronomikon. Foto: CC / volné dílo / neznámý autor
283
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Howard Lovecraft se zmítá v posteli. Trápí ho děsivé noční můry. Bytosti bez tváře ho táhnou do světů, které žádný smrtelník ještě nespatřil. Nocí se ozve výkřik hrůzy, pak šustění papíru. Lovecraft svůj sen pečlivě zaznamená. Byl to ale vážně jen sen?

Howard Phillips Lovecraft (1890–1937), gentleman z Providence na Rhode Islandu, není jen nadaným spisovatelem. Jeho osobnost má temnou auru tajemství. Lovecraftovy povídky jsou prý branou do jiných světů. Od útlého mládí trpí nočními běsy a vidinami.

Zdává se mu o bytostech bez tváře, které ho odnášejí do oblak, v lesích pozoruje fauny a povídku Nyarlathotep (1920), jejíž průběh nápadně připomíná únos do UFO, sepíše ve stavu transu.

Přes všechny zážitky o sobě tvrdí, že je zarytý skeptik, a náboženství se otevřeně vysmívá.

Necronomikon. Foto: CC / volné dílo / neznámý autor Umělecká předsvata básníka Abdula Alhazreda. Foto: Creative Commons / volné dílo / neznámý autor Howard Phillips Lovecraft. Foto: Shutterstock

Jak blízko má k magii?

Své sny přepisuje do povídek. Ze snu vzejde i Necronomicon, kniha básníka Abdula Alhazreda, která má být jakousi biblí a grimoárem v jednom.

reklama

I přes to, že Lovecraft i jeho přátelé neustále zdůrazňují, že jde o fikci, najde se mnoho lidí, kteří tomu odmítají uvěřit. O Lovecraftovi se totiž šušká, že má k magii blíž, než dá kdy najevo.

Knihovna zázraků

Mohl snad za Lovecraftovo magické procitnutí dědeček Whipple Van Buren Phillips, člen zednářské lóže v Providence? V knihovně měl mnoho unikátních magických svazků a Lovecraft je v dětství všechny přečetl. Našel tam Necronomicon?

Nejspíš ne, ale mohl tam narazit na něco, co navždy změnilo jeho život. Lovecraftovo dílo je mnohdy velmi přesné – cituje téměř neznámá magická i alchymistická díla, která však patří mezi špičku – nic pro nezasvěcené.

Howard Phillips Lovecraft. Foto: Shutterstock
Howard Phillips Lovecraft. Foto: Shutterstock

Vrátí se staří bohové?

Když Lovecraft umírá, zanechá za sebou řadu otázek. Popsal mnoho zážitků, které lze nazvat jako trans, lucidní snění nebo astrální cestování (odpoutání duše od těla) – tuto skutečnost dokazují i Lovecraftovy kresby.

reklama

Právě v říši snů měl nalézt Necronomicon, astrální knihu obsahující děsivé informace o předlidských bozích. Stal se snad kanálem, kterým se staří mimozemští bohové vrátili zpět na Zemi?

Co nastane s novým věkem?

Podle moderních mágů jsou síly Necronomiconu spojené s příchodem nového aeonu, tedy věku, který předpověděl známý britský mág Aleister Crowley (1875–1947), o kterém si můžete přečíst na stranách 30 až 33, a měl se projevit kolem roku 1904. Právě díky působení nového aeonu měl člověk zkrotit jadernou energii, stanout na Měsíci a zažít nejhorší války historie.

Umělecká předsvata básníka Abdula Alhazreda. Foto: Creative Commons / volné dílo / neznámý autor
Umělecká předsvata básníka Abdula Alhazreda. Foto: Creative Commons / volné dílo / neznámý autor

Stovka „pravých“ exemplářů

Mnoha umělcům i mágům domnělá kniha učaruje. Nyní existuje více než 100 „zaručeně pravých“ Necronomiconů. Jako by mýtus ožil životem a chtěl být psán. Necronomicon se postupně vypracoval k jedné z nejpopulárnějších magických knih dnešních okultistů.

reklama

Mnozí, před silami, které ukrývá, varují, prý nejsou určené lidem, otevírají brány do míst, která náleží jen bohům. A vůbec nevadí, že původní kniha Necronomicon nikdy fyzicky neexistovala…

Foto: PX FUEL, Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 822
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.2tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční