3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Nedostupný Licancabur: Tajemství nejvýše položené svatyně světa
Nedostupný Licancabur: Tajemství nejvýše položené svatyně světa
od 7.11.2022
2.9tis
Vrchol Licancaburu je tvořen kráterem s průměrem 400 m, v současnosti zalitým vodou, tvořícím vrcholové jezírko, které je po většinu roku pokryté ledem. Jezero je jedním z nejvýše položených jezer na světě a navzdory teplotám, jež zde klesají až na –30 °C, má voda jezírka přibližně 6 °C. Foto: AndresGottlie / Creative commons – volné dílo
319
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Vulkán Licancabur, tyčící se k nebi v jihoamerické poušti Atacama, působí svým symetrickým tvarem úžasně majestátně. Přesto se na jeho špici nachází nejvýše položená svatyně na naší planetě, která kdysi sloužila jako obětiště Inků. Ti na Licancabur přicházeli bohům darovat zlato i vlastní životy.

Vrchol Licancaburu je tvořen kráterem s průměrem 400 m, v současnosti zalitým vodou, tvořícím vrcholové jezírko, které je po většinu roku pokryté ledem. Jezero je jedním z nejvýše položených jezer na světě a navzdory teplotám, jež zde klesají až na –30 °C, má voda jezírka přibližně 6 °C. Foto: AndresGottlie / Creative commons - volné dílo Na Licancaburu se přinášejí oběti nejvyšší – lidské životy. Foto: Valdiney Pimenta / CC BY 3.0 Incké ruiny pod na stratovulkánu Foto: Cristian Ordenes / CC BY-SA 2.0

Řídký vzduch, který člověka nutí vytrvale lapat po dechu, udržuje vaše myšlenky jakoby zastřené v neodbytné mlze. Okolní teplota klesá k -30 stupňům Celsia.

reklama

Pod nohama vám křupe zářivě bílý sníh a nekonečná cesta stoupá strmě vzhůru až kamsi k nebeským výšinám. Nacházíme se pod vrcholem sopky Licancabur, na němž se ukrývá nejvýše položená svatyně světa.

Ledová smrt

Na hranici mezi jihoamerickou Bolívií a Chile se tyčí posvátná sopka Licancabur, jejíž vrchol se pne do výšky 5916 metrů nad mořem. Vyhaslý vulkán hrál významnou roli v tradicích dávných Inků.

Ti totiž vrchol Licancaburu ve svých dobách používali jako přírodní svatyni a zároveň obětní místo. Nepředstavujte si však, že je zde obětována symbolická část úrody nebo zvířata. Na Licancaburu se přinášejí oběti nejvyšší – lidské životy.

reklama

Inkové posílají na vrchol sopky mladé muže, kteří zde mají zůstat již na věky. Děje se tak hlavně při významných událostech říše. O nezáviděníhodný konec vyvolených mladíků se pak postará mráz a nevlídné počasí.

Takto ztracené mladé životy měly podle víry Inků zajistit přízeň bohů a tím i prosperitu jejich společnosti.

Na Licancaburu se přinášejí oběti nejvyšší – lidské životy. Foto: Valdiney Pimenta / CC BY 3.0
Na Licancaburu se přinášejí oběti nejvyšší – lidské životy. Foto: Valdiney Pimenta / CC BY 3.0

Proč tak vysoko?

Kdysi posvátný Licancabur je považován za nejvýše položenou svatyni na světě. Otázkou ovšem je, proč si Inkové vybrali právě tuto horu, která je při své nadmořské výšce velmi obtížně zdolatelná.

reklama

Zdejší podnebí je navíc tak nehostinné, že na Licancabur jezdí dokonce trénovat kosmonauti, aby byli dobře připraveni na nástrahy vesmíru. Lze si tedy snadno představit, že nejde právě o místo příjemných chvil.

Co tedy Inky vedlo k tomu, aby se upnuli právě k němu? Údajně by to mohlo vycházet z jejich pojetí náboženství.

Tato dávná civilizace přikládala ze všech nadpřirozených bytostí největší význam právě bohům Slunce a těm se její příslušníci také nejčastěji klaněli.

Věřili, že když své talismany dostanou co nejblíže ke Slunci, pojmou jeho posvátnou energii a stanou se díky tomu mocnějšími. Licancabur je tak se svou výškou k těmto rituálům jakoby předurčen.

Incké ruiny pod na stratovulkánu Foto: Cristian Ordenes / CC BY-SA 2.0
Incké ruiny pod na stratovulkánu Foto: Cristian Ordenes / CC BY-SA 2.0

Poklad Licancaburu

Na Licancaburu dodnes zůstávají stopy po Incích, a podařilo se zde objevit dokonce i lidské mumie. Inkové ale na hoře kromě životů obětovali i zlato. V kráteru sopky, jenž je zaplaven stejnojmenným jezerem, by jej mělo být požehnaně.

Jezero Licancabur je dnes, stejně jako v minulosti, po většinu roku spoutáno ledem, na krátké období však pravidelně jeho mrazivá poklice roztává. Inkové na jeho zamrzlou hladinu pokládali materiální obětiny, které měly sloužit jako dar bohům.

Když led povolil, cennosti nenávratně zmizely v hlubinách jezera v kráteru. Teprve tehdy byla oběť považována za přijatou. Co všechno zde asi skončilo?

Z historie dobře víme, že Inkové byli velice bohatou civilizací, která disponovala neuvěřitelnými objemy zlata a stříbra. Lze tedy předpokládat, že v takové svatyni, jakou je Licancabur, by jako závdavek svým bohům nenabídli nic podřadného.

Jezero si ovšem své tajemství dobře střeží a vzhledem k tomu, v jakých podmínkách se nachází, se nelze domnívat, že bychom mu jej v dohledné době vyrvali.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 822
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.2tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční