18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Reportáže
Nejistota mezi křesťany: Ježíš Kristus je prý výtvorem tajného spolku
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 19.8.2019
6.6tis
103
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Postavy v kápích přicházejí pod rouškou noci k hrobu. Tam leží těžce zraněný muž, kterého svět pokládá za mrtvého. Oni se teď postarají o to, aby si lidé po celá staletí vyprávěli o zázraku zmrtvýchvstání. Opravdu záhadná sekta stvořila Kristovu legendu?

O spolku esejců se nejvíce hovoří v souvislosti s takzvanými Kumránskými rukopisy. Jde o texty uložené v hliněných nádobách v jeskyních u Mrtvého moře. Rukopisy obsahují vesměs úryvky z biblických knih. Spekuluje se však, že se v nich ukrývá tajemství, které ohrožuje samotné základy křesťanské víry, a proto část spisů zabavil Vatikán.

Co mají však tyto starobylé listiny společného s esejci? Právě ti podle většiny badatelů v Kumránu u Mrtvého moře žili a cenné písemnosti ukryli. Čemu se esejci věnovali?

Stojí za legendou o Ježíšovi stejní lidé, jako za svitky z Mrtvého moře?

ZNOVUZROZENÝ UČITEL

Skupina židů ve 2. století př. n. l. odejde do pouště. Mají společný majetek, očekávají blízký příchod Božího království a kladou důraz na rituální očistu. Jejich zakladatel, kterého nazývají Učitelem spravedlnosti, však zahyne mučednickou smrtí.

Věřili esejci, že tento muž se jednoho dne znovu vrátí a viděli jeho zosobnění v Ježíši Kristu? „Čiňte pokání a dejte se pokřtít na odpuštění hříchů!“ volá na břehu Jordánu zarostlý muž oděný ve velbloudí srsti.

Nový zákon ho označuje jako Jana Křtitele. Podle některých autorů mohl být tento prorok členem esejského hnutí. Podobně jako esejci totiž křtil vodou. Možná inspiroval Ježíše, aby se k hnutí také přidal.

Avšak vzhledem k tomu, že nevíme nic bližšího o učení o Jana Křtitele, zůstávají tyto názory v rovině spekulací. Existují však ještě odvážnější tvrzení.

Byl Ježíš na svoji roli připravován od dětství?

SPIKNUTÍ

Celé generace židů toužebně očekávají mesiáše. Tento vyvolený má splňovat několik podmínek – bude pocházet z rodu Davidova, narodí se v Betlémě, zahyne násilnou smrtí. Esejci se podle jedné z teorií rozhodnou příchodu mesiáše napomoci.

Pečlivě si vyberou pár Marii a Josefa, kteří pochází potomků Davidových a žijí v Betlémě. Ujmou se výchovy jejich syna, takže chlapec už v dětství patří mezi znalce Písma.

Údajně mu také poskytnou léčitelský výcvik, proto Ježíš dokáže dobře rozpoznat mdloby od skutečné smrti a před očima užaslých zástupů jakoby křísí mrtvé. Za jeho chůzí po vodě prý stojí schopnost levitace.

Nakonec esejci údajně zinscenují i zázrak zmrtvýchvstání. Ježíš ve skutečnosti jenom omdlí a esejci ho posléze vzkřísí. Tyto domněnky hájí například český záhodolog Vladimír Liška (*1955), mohou být založené na skutečných událostech?

Esejci měli patřit k velkým znalcům astrologie.

ZNALCI ASTROLOGIE

Jestli esejci skutečně napomohli k legendám o Ježíšových zázracích, je velmi těžké dokázat. Můžeme jen doufat, že budou objeveny nějaké další prastaré listiny, které by tento příběh podepřely. Co o esejcích ale víme celkem s určitostí je to, že věnovali velkou pozornost obloze.

Zachoval se po nich totiž celý svitek, který se věnuje pouze astrologii. „Pokud hřmí ve znamení Blíženců, přinese brzy cizinec strach a hrůzy,“ dočteme se zde například. Esejci také tvrdili, že podoba člověka souvisí s tím, v jakém znamení se narodil.

Mohli být některé jejich poznatky pravdivé? Budou objeveny ještě nějaké další spisy, které nám více objasní o jejich životě?

Autor článku: Blanka Fišarová

Foto: videoblocks.com, imj.org.il, panarabiaenquirer.com, dailydot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]