Slovem „čarodějnice“ se dnes zpravidla straší malé děti. Vždy tomu tak ale nebylo. Tuto nálepku si často vysloužily ženy vymykající se své době a její společnosti se zvláštním nadáním, které ostatní nechápali a považovali ho za podezřelé. Takové ženy pak často skončily na hranici nebo byly jinak popraveny.
Antická Kirké
Nejznámější mýtickou čarodějnicí antiky byla překrásná svůdná vědma Kirké, o níž se píše také v Odyssei. Žila na ostrově Aiasia nebo Áia poblíž dnešní Elby. Pomocí kouzelného proutku dovedla lidi proměnit ve zvířata. Odysseovy druhy tak proměnila ve vepře. Jen na Odyssea její kouzla nepůsobila díky antikouzlu zázračných bylin.
Alice Kytelerová
Žila v irském městě Kilkenny na přelomu 13. a 14. století. Přestože byla vlivnou šlechtičnou, lidé ji nikdy nepřijali, asi kvůli jejímu holandskému původu. Byla čtyřikrát vdaná. Už to se tehdejší spořádané společnosti nezdálo.
Navíc všichni její muži zemřeli za nevyjasněných okolností. Po smrti čtvrtého manžela začala prosakovat podezření, že jeho i všechny tři předchozí otrávila. I délka manželství byla zvláštní – první vydrželo 5, druhé, 6, třetí 7 a poslední 8 let. Náhoda?
Z čarodějnictví a použití jedů proti jejím partnerům ji postupně obvinili všichni potomci jejích manželů. V roce 1324 měla být upálena. Noc před popravou však nevysvětlitelně zmizela ze zamřížované cely.
Moll Dyerová
Tato domnělá obyvatelka Leonardtownu v americkém Marylandu inspirovala mnoho místních příběhů a filmů. Dyerová žila na konci 16. století, a protože ji spoluobyvatelé obvinili z čarodějnictví, jedné zimní noci byla vyhnána z domova.
O několik dní později našli její tělo přimrzlé k velkému kamenu. Její zlovolný duch však podle pověstí pronásleduje a terorizuje každého, kdo se přiblíží k její dřevěné zarostlé chatě, jako pomstu těm, kteří jí ublížili.
Čarodejnice ze Salemu
Když devítiletá Betty Parrisová a její jedenáctiletá sestřenice Abigail Williamsová začaly trpět nevysvětlitelnými záchvaty, psal se v americkém Salemu rok 1692. Malé holčičky se svíjely v nepřirozených pozicích, ječely, vydávaly prapodivné skřeky.
Přivolaný lékař to diagnostikoval jako práci čarodějnic. Netušil, že odstartoval jeden z největších honů na čarodějnice ve světových dějinách.
Obvinění padla na žebračku bez domova Sarah Goodovou, podivínskou samotářku, která se stranila společnosti, Sarah Osbornovou, a ženu tmavé pleti a karibského původu Titubu.
Ženy měly dívkám škodit a svými kletbami působit záchvaty. Po prvním výslechu 1. března 1692 byly shledány vinnými a musely do vězení.
Osbornová a Goodová byly uvězněny i přesto, že popíraly jakékoliv spojení s ďáblem a stály si za svou nevinnou, zatímco Tituba učinila doznání, a kromě podrobného popisu satana a jeho pomocníků v podobě černých psů, červených koček a žlutých ptáků, poskytla úřadům také několik jmen.
Během pár měsíců skončilo ve vězení šest desítek podezřelých z čarodějnictví. 22. září 1692 následovala vlna poprav. Vše zastavily až vyšší soudy, když se hysterie začala přelévat do okolí.
Laurie Cabot
Mezi nejrozšířenější náboženské organizace spojené s čarodějnictvím patří novopohanské hnutí zvané Wicca. Za jednu z jeho stěžejních osobností a velekněžku amerických wiccanů platí čarodějnice Laurie Cabot.
Laurie se narodila v Kalifornii jako Mercedes Elizabeth Kiersey a už odmala se zajímala o magii. V 70. letech se začala oblékat do černých šatů a plášťů.
Označila se za čarodějnici, odstěhovala se do Salemu a v roce 1971 si tam otevřela první místní čarodějnický obchod, v němž prodávala bylinky, tarotové karty, šperky a další věci. Ten se stal vyhledávanou turistickou atrakcí.