Vystoupat na Mount Everest. Sen mnoha horolezců a dobrodruhů, který se však při samotné realizaci může velmi snadno změnit v děsivou noční můru. Ostatně je dobře známo, že cestu k vrcholu nejvyšší hory světa lemují těla mrtvých.
Mezi ně se mohl v roce 2006 přidat i Australan Lincoln Hall. Co ho nakonec zachránilo?
Z vrcholu nejvyšší hory světa sestupuje skupina horolezců. Všichni jsou k smrti unavení a začíná v nich převládat strach.
Kromě náročného sestupu je totiž vyčerpává i snaha dostat do bezpečí jednoho z nich – australského horolezce Lincolna Halla (1955–2012). Právě jeho totiž krátce po opuštění vrcholu dostihla smrtící výšková nemoc.
V halucinacích a napůl v bezvědomí tak muž klopýtá za ostatními, kteří stále více tuší, že do základního tábora se s ním nedostanou. V jednu chvíli se Hall chová jako šílený a málem strhne několik svých druhů do propasti.
Skupině navíc začíná docházet kyslík a objevuje se i sněžná slepota. Když nakonec Hall spadne bezvládně do sněhu, všem je jasné, že je konec. Velitel expedice Rus Alex Abramov (*1964) se musí rozhodnout rychle.
Je mu jasné, že nikdo z nich nedokáže umírajícího Halla táhnout. Pokud tu zůstanou, čeká je všechny smrt. Ještě několikrát se pokusí muže ve žluté kombinéze probudit, ale marně. Je opravdu na samém prahu smrti?
Nečekané setkání
Abramov zavelí k odchodu. Skupina s sebou bere i Hallovy věci v přesvědčení, že je horolezec mrtvý, a míří do základního tábora. Z něj pak zkušený velitel volá Hallově manželce, aby jí oznámil, že její manžel zahynul. Jenže tím celý příběh teprve začíná.
O necelých dvanáct hodin později míří k vrcholu Mount Everestu čtveřice úplně jiných horolezců. Je nad ránem, když se skupinka zastaví, doplní energii a zkontroluje svou pozici.
V tu chvíli ještě netuší, že je jen o pár desítek metrů výš čeká něco neuvěřitelného. Jen kousek od padesátimetrového skalního stupně zvaného Druhý výšvih, v výšce 8600 metrů, sedí na hraně tři kilometry hluboké propasti muž ve žluté kombinéze.
Pod rozepnutou bundou si právě převléká tričko. Na hlavě nemá čepici ani sluneční brýle a chybí mu i další vybavení: spacák, cepín, voda či kyslíková maska. „Asi jste překvapení, že mě tu vidíte,“ prohlásí, když si všimne příchozích.
Jinak je ale zmatený a na pokraji smrti. Jak dokázal přežít noc ve výšce překračující 8600 metrů?
Zachráněn meditací?
Čtveřice horolezců si vymění nechápavé pohledy. Je přece nemožné, aby tu ten muž strávil bez potřebného vybavení celou noc. Téměř okamžitě po objevení přeživšího začíná rychlá záchranná operace.
Čtveřice zůstává s Hallem a snaží se ho zahřát a dodat mu energii. Vysílačkou kontaktují základní tábor, ze kterého vzápětí vyráží hned 12 šerpů. Těm se nakonec podaří nalezeného horolezce dopravit do bezpečí. Hall záhy začíná vyprávět svůj neuvěřitelný příběh.
Jeho odpověď na to, jak dokázal přežít, je přitom pro mnohé překvapivá. Hall se totiž už nějaký čas předtím věnoval tibetskému buddhismu. Věřil v sílu meditace a ve schopnost ovládat svou myslí téměř dokonale své tělo.
Během té dlouhé noci tak seděl na hraně propasti otočen čelem k Tibetu, meditoval a představoval si, že je zabalený ve vlněném plášti. „Byla to nejjemnější vlna, kabát byl silný a celého mě obklopoval,“ popsal svou vizualizaci.“
Setkal se s manželkou?
Jenže to není zdaleka to nejzáhadnější, co se oné noci přihodilo. Hall tvrdí, že měl během své noční meditace v zóně smrti všemožné halucinace.
V jednu chvíli údajně putoval na obrovskou vzdálenost a navštívil dokonce i svou ženu, kterou zanechal doma se dvěma dětmi. To nepřímo potvrdila i jeho manželka. Ta se prý po onom osudném telefonátu téměř zhroutila, ale zároveň uvnitř cítila, že je něco jinak.
Té noci nemohla spát, a když na konec na malou chvíli přece jen usnula, zdál se jí neuvěřitelně živý sen, ve kterém ji její muž navštívil a komunikoval s ní. „Pořád doufám, že je to omyl,“ řekla pak ráno svému synovi, který se ptal na otcovu smrt.
Mohlo mezi oběma manželi dojít k nějakému astrálnímu spojení, které muži na prahu smrti dodalo potřebnou sílu? Nebo Hallovi opravdu pomohla tajuplná meditační technika dávných Tibeťanů?