Řídce obydlená oblast Nového Mexika na jihu USA je jako stvořená k ukrývání lidí i cenností. Ve 30. letech to ví i obchodník Leon Trabuco, který do jihoamerické pustiny ukrývá obří zlatý poklad.
Pak ale umírají všichni jeho kumpáni a sám Trabuco o pokladu nikdy nepromluví. Je zlato stále někde v poušti? A může být opravdu prokleté?
Leon Trabuco realizuje své aktivity na jihu Spojených států na začátku 30. let minulého století.
Jeho hlad po bohatství je obrovský, a tak Trabuco představuje svým společníkům odvážný nápad zahrnující skoupení mexických zlatých rezerv s vizí, že je později prodá za mnohonásobně vyšší cenu ve Spojených státech, nyní sužovaných ekonomickou krizí.
První část celého plánu kumpánům vychází a oni během pouhých tří měsíců shromažďují neuvěřitelných 16 tun zlata v podobě zlatých ingotů. Jenže pak je v USA na zlato vyhlášeno embargo (zákaz vývozu).
„Tito muži rázem měli dvacet tun bezcenného kovu, které nemohou prodat,“ vysvětluje americký historik a lovec pokladů Ed Foster. Trabuco proto pověřuje amerického pilota Williama C. Elliota (známý taktéž jako Red Mosier) speciální operací.
Elliot má provést deset tajných letů do pouště v Novém Mexiku. Co se při nich přesně dělo?
Záhadná úmrtí
Úkolem je dopravit letadlem zlato do pouště, kde bude naloženo na auta a odvezeno neznámo kam.
Mosier, kterému Trabuco neprozradil, kam zlato zakope, údajně pro své letyvolí pokaždé jinou trasu a při jednom z posledních přeletí zvláštní stolovou horu a vidí prý, kam je zlato ukládáno. Následně zprávy o pilotovi končí. Byl snad Trabucem zavražděn?
Nebo se pro zlato později vrátil? Víme pouze to, že Trabucovy kumpány si během čtyř let za velmi podivných okolností nachází smrt. Nastaly snad mezi společníky nějaké smrtelné neshody?
Jedna teorie říká, že muži tlačili na Trabuca, aby umožnil prodej zlata za každou cenu, což on odmítl. Záhadologové pak upozorňují, že Trabuco a jeho muži při zakopávání pokladu dost možná narazili na pohřebiště indiánského kmene Navajo.
Z něj prý vyházeli kosti a nahradili je zlatem. Dostihla je kvůli tomu nějaká indiánská kletba?
Je tam někde pořád?
Samotného Trabuca, který umírá až o několik desítek let později, prý také stíhá kletba. Zničehonic totiž zapomíná, kam zlato ukryl, a celý život kvůli tomu trpí. Může být temné indiánské kouzlo opravdu hlavním důvodem, proč poklad nikdy nikdo nevyzvedl?
Dnes po zlatu s nevyčíslitelnou hodnotou prahnou snad všichni lovci pokladů. Údajně by mohl být někde kolem Farmingtonu v Novém Mexiku. Některým hledačům se daří najít pamětníky, kteří pamatují na podivné noční lety do této oblasti.
Ed Foster nachází i budovu, která prý mohla sloužit jako strážnice u zakopaného zlata. „Ten dům má plastová okna, přední i zadní dveře. A verandu. Rozhodně se nehodí do Navajské rezervace,“ říká. Jeho pátrání po pokladu je ale bezvýsledné.
Je tam vůbec ještě? Nebo se snad Trabuco v tichosti domluvil s americkou vládou, která od něj získala zlato za zlomek zamýšlené ceny?