Dávné indické legendy popisují jednu z nejmocnějších zbraní světa. Tajemná dýka vadžra prý vrhá hromy a blesky a dokáže způsobit rozsáhlé pohromy. Ovládá také počasí, přináší plodnost a zahání temnotu. Byla mocná magická dýka skutečná?
Vadžra je mytická rituální dýka, která se objevuje v pověstech hinduismu, buddhismu a džinismu. Její název je překládán jako „diamant“ či „hromoklín“ a podle všeho jde o neuvěřitelně mocnou zbraň.
Poprvé vadžru zmiňuje Rgvéda, což je jeden ze čtyř védských textů, složený v letech 1500 až 1000 př. n. l. a sanskrtem sepsaný v letech 800 až 600 př. n. l.
Text obsahuje hymny na různá božstva oslavující jejich hrdinské činy, nejvíce je ale zmiňován Indra, hromovládce a král bohů, který je držitelem této mocné dýky.
Nejvýrazněji se vadžra objevuje v příběhu o Indrově boji proti zlým démonům, kdy je za pomoci božské dýky přemožen démonický had Vrtra, který je považován za personifikované sucho ohrožující tehdejší civilizace. Co přesně z dýky bohů činí tak neobyčejnou zbraň?
NIČIVÁ MOC
Vadžra ve své obvyklé podobě vzdáleně připomíná žezlo zakončené řadou ostrých hrotů připomínajících lotosový květ. Na první pohled může vypadat neškodně, je však extrémně nebezpečná.
Kombinuje v sobě vlastnosti meče, palcátu a kopí a navíc se zdá, že v ní spočívá i jakási magická síla. Vyrobena je z materiálu tvrdého jako diamant, díky čemuž je zcela nezničitelná a pověstí je rovněž atrné, že je velice mocná. Dokáže například vrhat blesky.
Indra dýku používá mimo jiné i k zabíjení hříšníků a nevědomých lidí. Často popisována jako nástroj vrhaný na nepřátele, který dokáže způsobit masovou devastaci.
Jeden z popisů uvádí, že jde o „nezničitelný blesk, který jako meteorická ohnivá koule plápolal po nebesích ve víru hromů, ohně a blesků“.
Varžda má také schopnost prorazit jakoukoli látku, ovládat počasí či zahánět temnotu a přinášet plodnost. V čem spočívá její ohromná moc?
DÍLO BOŽSKÉHO KOVÁŘE
Hinduistické legendy praví, že zbraň na příkaz nejvyššího boha Višnua před tisícovkami let ukoval božský řemeslník Tvašta, který ji ukoval ze železa a zlata smíchaného s bronzem nebo kamenem v určité magické kombinaci.
O tom, zda pověsti o vadžře vycházejí z nějaké reálné předlohy, nebo jde o naprostou mystifikaci, dnes můžeme jen spekulovat.
Dlouhou dobu kolovala objevovala tvrzení, že legendární Indrova vadžra je uložena v tom či onom chrámu, žádné z nich však nebylo ověřeno. Popisují starověké pověsti nějaké důmyslné technologické zařízení?