Kaldera, kráter stratovulkánu, navíc plný vroucí kyseliny sírové. To je opravdu těžko představitelné místo pro věděcký nález se skrytým potenciálem pomoci lidstvu. Přesto se to vědcům v národním parku Yellowstone podařilo.
Ve smrtícím roztoku objevili nový virus, který by jednoho dne mohl být nápomocný při léčbě rakoviny.
V jedné z kalder Yellowstonského národního parku, ve vroucí kyselině sírové, byl objevený podivný virus. Vědci věří, že by tento virus mohl pomoci zachraňovat životy v medicíně.
Jedna z publikací časopisu National Academy of Sciences dokonce uvádí, že by tento virus mohl být užitečný při léčbě rakoviny.
Je obtížné si představit, že virus, který byl nalezen v blízkosti supervulkánu s potenciálem zničit svět, navíc uprostřed smrtící kyseliny, by mohl být jakkoliv užitečný lidskému tělu. Přesto tu ale tato možnost je.
Virus, pojmenovaný Acidianus, má také navíc zajímavý tvar. Jeho podoba citrónu je vědou těžce vysvětlitelná, pro viry značně neobvyklá. Virus však tento tvar dokáže změnit a tím zároveň vystříknout svoje DNA do okolních buněk.
A právě tato funkce viru zaujala odborníky, kteří ji začali blíže zkoumat.
Tato vlastnost viru by mohla být velkým přínosem pro léčbu rakoviny, kdy by mohl tento virus, naplněn léčivou látkou, proniknout do nitra nádoru, kde by tuto látku svou schopností rozstříkl.
Tato potenciální metoda má už nyní svoje rizika. Samotný virus může být schopný utvářet v těle rakovinu, nebo se také uprostřed procesu může navrátit do své původní podoby, a tělo infikovat nemocí.
Proces tranformace yellowstoneského viru v lék je ještě během na dlouhou trať. navíc s nejistým výsledkem. I tak je ale zajímavé vědět, že se v Yellowstone ukrývají stále další věci, které nás mohou uvést v údiv.