Skip to content

Dvojče našeho Slunce objeveno! Ukrývá se v jeho planetární soustavě mimozemský život?

Astronomové z Evropské kosmické agentury (ESA) si na konci minulého roku připsali zajímavý objev. Ve vzdálenosti 184 světelných let od Země objevili hvězdu kategorie žlutý trpaslík, která je naprosto identická s naším Sluncem.

Ihned se proto vyrojily spekulace, zda by v jejím okolí nemohl existovat mimozemský život…

Nově objevená hvězda dostala název HD 186302 a astronomové jsou si naprosto jisti, že se jedná o dávno ztracené dvojče našeho Slunce. Dle astrofyzikálních teorií by totiž až 85 % všech hvězd ve vesmíru mělo mít své dvojče.

Rozdíl je jen v tom, že některé hvězdy/dvojčata zůstávají po většinu své existence pospolu, zato jiné byly v době svého vzniku odděleny a ocitly se každá v jiné části galaxie nebo i celého vesmíru. Jelikož jsou ale hvězdná dvojčata na sobě navzájem nezávislá (pojí je pouze společný vznik), k jejich oddělení není pravděpodobně zapotřebí žádné velké síly.

HD 186302 je stejně stará jako naše Slunce, má stejnou povrchovou teplotu, světelnost i chemické složení. Jedná se doslova o Slunce 2.0, jak tuto hvězdu nazval astronom Vardan Adibekyan z Portugalského institutu astrofyziky a vesmírných věd.

Zároveň dodává, že by se v její blízkosti mohla nacházet i Země 2.0. Odborníci nyní zaměří teleskopy do okolí dvojčete našeho Slunce a budou pátrat po jakýchkoli známkách exoplanet. Pokud by byla objevena exoplaneta v tzv.

zóně života stala by se asi nejžhavějším kandidátem na existenci inteligentního mimozemského života, který by teoreticky mohl být velmi podobný tomu tady na Zemi.

Foto: newsbeezer.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články