3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Dvojče našeho Slunce objeveno! Ukrývá se v jeho planetární soustavě mimozemský život?
Dvojče našeho Slunce objeveno! Ukrývá se v jeho planetární soustavě mimozemský život?
od 17.1.2019
4.3tis
538
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Astronomové z Evropské kosmické agentury (ESA) si na konci minulého roku připsali zajímavý objev. Ve vzdálenosti 184 světelných let od Země objevili hvězdu kategorie žlutý trpaslík, která je naprosto identická s naším Sluncem.

Ihned se proto vyrojily spekulace, zda by v jejím okolí nemohl existovat mimozemský život…

Nově objevená hvězda dostala název HD 186302 a astronomové jsou si naprosto jisti, že se jedná o dávno ztracené dvojče našeho Slunce. Dle astrofyzikálních teorií by totiž až 85 % všech hvězd ve vesmíru mělo mít své dvojče.

reklama

Rozdíl je jen v tom, že některé hvězdy/dvojčata zůstávají po většinu své existence pospolu, zato jiné byly v době svého vzniku odděleny a ocitly se každá v jiné části galaxie nebo i celého vesmíru.

Jelikož jsou ale hvězdná dvojčata na sobě navzájem nezávislá (pojí je pouze společný vznik), k jejich oddělení není pravděpodobně zapotřebí žádné velké síly.

HD 186302 je stejně stará jako naše Slunce, má stejnou povrchovou teplotu, světelnost i chemické složení. Jedná se doslova o Slunce 2.0, jak tuto hvězdu nazval astronom Vardan Adibekyan z Portugalského institutu astrofyziky a vesmírných věd.

Zároveň dodává, že by se v její blízkosti mohla nacházet i Země 2.0. Odborníci nyní zaměří teleskopy do okolí dvojčete našeho Slunce a budou pátrat po jakýchkoli známkách exoplanet. Pokud by byla objevena exoplaneta v tzv.

reklama

zóně života stala by se asi nejžhavějším kandidátem na existenci inteligentního mimozemského života, který by teoreticky mohl být velmi podobný tomu tady na Zemi.

Foto: newsbeezer.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap