30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Obojživelník Kaspického moře: Doprovází rybářské lodě podivný mutant?
Obojživelník Kaspického moře: Doprovází rybářské lodě podivný mutant?
od 26.5.2022
3.3tis
Napůl člověk a napůl mořský tvor je svědky popisován vždy shodně, foto Arthur Rackham / Creative Commons / Volné dílo
353
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?

Napůl člověk a napůl mořský tvor je svědky popisován vždy shodně, foto Arthur Rackham / Creative Commons / Volné dílo Tam, kde se Runan-šáh, zůstává Kaspické moře křišťálově čisté, foto AnastassiyaL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Tvor se objevuje v období, kdy se v moře zvyšuje těžba ropy, foto www.dragonoil.com / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. Vysoký může být mezi 165 až 168 centimetry. Kůži má zbarvenou do stříbřité šedé, jeho tělo je silné, pevné, ale má vypouklé břicho.

reklama

Jeho chodidla připomínají spíše ploutve, nohy a ruce má kratší a silnější než člověk a jeho dlaně jsou zakončeny čtyřmi prsty, které spojují plovací blány.

Nejpodivněji a nejméně lidsky ale vypadá jeho velká kulatá hlava, ze které vyrůstají tvrdé černozelené vlasy. Protáhlým dlouhým nosem připomíná delfína.

Ale jeho velká ústa s vystouplou horní čelistí, plavným přechodem do šíje a s chybějícím podbradkem jeho obličeji propůjčují spíše žraločí vzhled. Jaký podivný tvor se za tímto popisem může skrývat?

Tam, kde se Runan-šáh, zůstává Kaspické moře křišťálově čisté, foto AnastassiyaL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tam, kde se Runan-šáh, zůstává Kaspické moře křišťálově čisté, foto AnastassiyaL / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PŘICHÁZÍ SE SOPKOU

V Íránu mu říkají Runan-šáh, což znamená „pán moří a řek“.

Toto označení vychází částečně z tvrzení, že tvora mnohdy doprovázejí velké ryby, a částečně vychází z pozorování místních, kteří se shodují, že tam, kde se Runan-šáh objeví, zůstává po dobu dalších dvou až tří dnů křišťálově čistá voda a rybáři mívají žně.

reklama

Množství svědectví od seriózních svědků přimělo místní odborníky k domněnce, že nemůže jít jen o jediný exemplář, ale o celou rodinu těchto tvorů. Někteří se navíc domnívají, že Runan-šáh může mít jistou spojitost se znečištěním moře.

Objevuje se totiž zejména tehdy, zvyšuje-li se těžba ropy v Kaspickém moři, či v době, kdy se k životu probouzí sopka v oblasti Babolsera. Připlouvá snad k pobřeží, aby udržel moře čisté?

Tvor se objevuje v období, kdy se v moře zvyšuje těžba ropy, foto www.dragonoil.com / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Tvor se objevuje v období, kdy se v moře zvyšuje těžba ropy, foto www.dragonoil.com / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SVĚDKŮ JE MNOHO

Své setkání s Runan-šáhem v březnu 2005 popsal tisku také Gafar Gasanof, kapitán ázerbájdžánské rybářské lodi Baku. „To stvoření dlouhou dobu plavalo souběžně s lodí.

reklama

Nejdřív jsme si mysleli, že je to nějaká velká ryba, ale pak jsme na jeho hlavě uviděli vlasy, jeho ploutve vypadaly zvláštně a vepředu to mělo ruce!“ prohlašuje Gasanof. Poté, co je jeho svědectví zveřejněno, mu doma v Ázerbájdžánu skoro nikdo nevěří.

Naopak íránský tisk je záhy podobnými zkušenostmi čtenářů zcela zaplaven. Desítky rybářů se svěřují, že podobné stvoření sami pozorovali na moři i na souši. Mnoho z nich se přitom rybolovem živí celý život a dobře znají veškeré mořské tvory v okolí. Existuje možnost, že by Runan-šáh byl skutečně vzácný obojživelný

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 978
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.0tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější tvář? Nepřiroze
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 1.2tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ...     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, p