Gravitační anomálie Wilkes Land byla na území Antarktidy objevena prostřednictvím citlivých přístrojů výzkumných satelitů. Analyzovaná data vědce šokovala. Matematické modely totiž předpovídají existenci tajemného objektu usazeného do obřího impaktní kráteru.
Odpovědi na otázky ohledně původu gravitační anomálie nás vedou do druhohor stejně jako do kosmického prostoru. Co se v nich říká?
Na naší planetě je potvrzena existence přibližně sto sedmdesáti impaktních kráterů různého stáří a velikosti. Značné popularitě se těší například kráter Chicxulub na poloostrově Yukatán či kráter Popigaj na Sibiři.
Největším kráterem je oficiálně Vredefort v Jižní Africe. Jeho průměr je dvě stě padesát kilometrů. Gravitační anomálie Wilkes Land však signalizuje existenci kráteru s průměrem přes pět set padesát kilometrů!
Obří asteroid?
První hypotéza vysvětlující existenci gravitační anomálie Wilkes Land se týká dopadu obřího asteroidu. Tento nezvaný poutník z vesmíru „zabušil“ na pomyslné dveře naší planety vskutku důrazně.
Jednalo se totiž o mnohem větší objekt, než byl asteroid stojící za vyhubením dinosaurů. Dopad takového tělesa by způsobil vyhynutí devadesáti šesti procent všech živých organizmů ve světovém oceánu. Podobně devastujícím způsobem by se drtivý dopad projevil i na souši.
Mimozemská aktivita
Druhá skupina spekulací však v souvislosti se vznikem kráteru hovoří jedním dechem i o aktivitě mimozemské civilizace. Právě kdesi uprostřed kráteru by se prý mohly nacházet zbytky kosmické lodě.
Kráter a mimozemská kosmická loď by pak tvořily jeden společný celek dávné mimozemské základny. Nepřekvapí ani, že objev gravitační anomálie opět oživil i konspirační teorie o tajné nacistické základně, která zde měla vzniknout v závěru druhé světové války.
Pod antarktickým ledem je skutečně cosi obřího, záhadného, co přímo vybízí k průzkumu. Natěšení jsou nejen záhadologové, ale též geologové.
Někteří z nich se totiž domnívají, že dopad tohoto obřího tělesa na rozhraní prvohor a druhohor zapříčinil i oddělení Antarktidy od Austrálie.