reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Od nevyřešené vraždy na Bodomském jezeře uplyne 60 let
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 10.4.2020
4.8tis
Bodomské jezero, foto: flickr.com / Jiihaa
500
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Stále neobjasněný masakr u Bodomského jezera je považován za jednu z největších záhad Finska. Událost se příští měsíc dočká svého 60. výročí. Ani po takové době však vyšetřovatelé nejsou o nic blíž odhalení pachatele hrůzného činu.

Bodomské jezero, foto: flickr.com / Jiihaa Portréty obětí, foto: thesun.co.uk Fotografie z místa činu, foto: Wikimedia Commons Policejní kresby možného pachatele, foto: Reddit
Portréty obětí, foto: thesun.co.uk

Vše začíná v sobotu 4. června 1960, kdy se na břehu jezera Bodom nedaleko Helsinek utáboří čtveřice finských teenagerů. Dvě patnáctileté dívky Maili Irmeli Björklund, AnjaTuulikki Mäki a jejich osmnáctiletí chlapci Seppo Antero Boisman a Nils Wilhelm Gustafsson si po příjezdu zaplavou v jezeře a večer si ještě zajdou pro limonádu do nedalekého kiosku.

Když se pak večer uloží ke spánku, pro tři z nich je to naposledy. Co se tedy na břehu jezera odehrálo?

Fotografie z místa činu, foto: Wikimedia Commons

ZÁHADNÝ ÚTOČNÍK

Někdy mezi 4. a 6. hodinou ranní na čtveřici kdosi zvenčí zaútočí. Útočí nožem a neidentifikovaným tupým nástrojem skrz stěny stanu. Nejbrutálněji je útok veden proti patnáctileté Maili, které pachatel zasadí i po smrti ještě několik ran nožem.

Ostatní jsou rovněž těžce zraněni, ale zdaleka ne tolik, jako Maili. Z místa si pak odnese několik věcí. Například klíče od motocyklů obětí nebo Nilsovy boty, které jsou později nalezeny ukryté asi 500 metrů od stanu.

V 6 hodin ráno se poblíž stanu objeví dva jedenáctiletí chlapci, kteří přicházejí pozorovat ptáky. Uvidí prý, jak z místa odchází nějaký blonďatý muž, zatímco Nils leží před stanem. Nevšimnou si ale, že je těžce zraněný.

Až kolem 11 hodiny dopoledne další lidé u jezera zaregistrují krvavé skvrny na stanu a zalarmují policii. Následně se ukáže, že Nils je ještě naživu. Zezadu má rozbitou hlavu, je pobodaný a navíc utržil ošklivou zlomeninu čelisti.

Ze zranění se nakonec zotaví, ale policistům ve vyšetřování není příliš nápomocný. Na incident si totiž vůbec nevzpomíná. Kdo u jezera vraždil?

Policejní kresby možného pachatele, foto: Reddit

DĚSIVÉ MONSTRUM

Přestože otřesená veřejnost hlasitě volá po dopadení vraha, útočník spravedlnosti uniká dodnes. Ačkoliv vyšetřovatelé prověřují několik slibných podezřelých, žádného se nepodaří usvědčit. Před soudem nakonec stane i Gustafsson, jediný přeživší bodomského masakru.

Ten je ale záhy osvobozen, neboť znalci nezpochybnitelně prokáží, že nikdo z čtyřčlenné party útočit nemohl. Přitom ale neexistují žádné stopy po další osobě. Na stanu, osobních věcech obětí ani v okolí nebyla nalezena žádná cizí DNA.

Jako by snad vraždil nějaký přízrak. Tuto verzi skutečně určitá skupina badatelů připouští jako možné vysvětlení. Opírají se hlavně o vyprávění svědků, kteří byli na místě činu mezi prvními. Zkrvavený Gustaffson je prý v šoku a stále dokola opakuje, že spatřil postavu s rudě žhnoucíma očima.

Vraždil tedy u jezera člověk z masa a kostí, nebo se teenageři stali obětí působení záhadných sil? A pokud Nils skutečně spatřil nějaký přízrak, obchází břehy Bodomského jezera dodnes?

Foto: flickr.com/Jiihaa, thesun.co.uk, Wikimedia Commons, Reddit
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 779
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]