Skip to content

Od nevyřešené vraždy na Bodomském jezeře uplyne 60 let

Stále neobjasněný masakr u Bodomského jezera je považován za jednu z největších záhad Finska. Událost se příští měsíc dočká svého 60. výročí. Ani po takové době však vyšetřovatelé nejsou o nic blíž odhalení pachatele hrůzného činu.

Portréty obětí, foto: thesun.co.uk

Vše začíná v sobotu 4. června 1960, kdy se na břehu jezera Bodom nedaleko Helsinek utáboří čtveřice finských teenagerů. Dvě patnáctileté dívky Maili Irmeli Björklund, AnjaTuulikki Mäki a jejich osmnáctiletí chlapci Seppo Antero Boisman a Nils Wilhelm Gustafsson si po příjezdu zaplavou v jezeře a večer si ještě zajdou pro limonádu do nedalekého kiosku.

Když se pak večer uloží ke spánku, pro tři z nich je to naposledy. Co se tedy na břehu jezera odehrálo?

Fotografie z místa činu, foto: Wikimedia Commons
ZÁHADNÝ ÚTOČNÍK

Někdy mezi 4. a 6. hodinou ranní na čtveřici kdosi zvenčí zaútočí. Útočí nožem a neidentifikovaným tupým nástrojem skrz stěny stanu. Nejbrutálněji je útok veden proti patnáctileté Maili, které pachatel zasadí i po smrti ještě několik ran nožem.

Ostatní jsou rovněž těžce zraněni, ale zdaleka ne tolik, jako Maili. Z místa si pak odnese několik věcí. Například klíče od motocyklů obětí nebo Nilsovy boty, které jsou později nalezeny ukryté asi 500 metrů od stanu.

V 6 hodin ráno se poblíž stanu objeví dva jedenáctiletí chlapci, kteří přicházejí pozorovat ptáky. Uvidí prý, jak z místa odchází nějaký blonďatý muž, zatímco Nils leží před stanem. Nevšimnou si ale, že je těžce zraněný.

Až kolem 11 hodiny dopoledne další lidé u jezera zaregistrují krvavé skvrny na stanu a zalarmují policii. Následně se ukáže, že Nils je ještě naživu. Zezadu má rozbitou hlavu, je pobodaný a navíc utržil ošklivou zlomeninu čelisti.

Ze zranění se nakonec zotaví, ale policistům ve vyšetřování není příliš nápomocný. Na incident si totiž vůbec nevzpomíná. Kdo u jezera vraždil?

Policejní kresby možného pachatele, foto: Reddit
DĚSIVÉ MONSTRUM

Přestože otřesená veřejnost hlasitě volá po dopadení vraha, útočník spravedlnosti uniká dodnes. Ačkoliv vyšetřovatelé prověřují několik slibných podezřelých, žádného se nepodaří usvědčit. Před soudem nakonec stane i Gustafsson, jediný přeživší bodomského masakru.

Ten je ale záhy osvobozen, neboť znalci nezpochybnitelně prokáží, že nikdo z čtyřčlenné party útočit nemohl. Přitom ale neexistují žádné stopy po další osobě. Na stanu, osobních věcech obětí ani v okolí nebyla nalezena žádná cizí DNA.

Jako by snad vraždil nějaký přízrak. Tuto verzi skutečně určitá skupina badatelů připouští jako možné vysvětlení. Opírají se hlavně o vyprávění svědků, kteří byli na místě činu mezi prvními. Zkrvavený Gustaffson je prý v šoku a stále dokola opakuje, že spatřil postavu s rudě žhnoucíma očima.

Vraždil tedy u jezera člověk z masa a kostí, nebo se teenageři stali obětí působení záhadných sil? A pokud Nils skutečně spatřil nějaký přízrak, obchází břehy Bodomského jezera dodnes?

Foto: flickr.com/Jiihaa, thesun.co.uk, Wikimedia Commons, Reddit
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články