21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Paranormální jevy
Záhada rádia dodnes zachycujícího signály z časů 2. světové války
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.4.2020
6.9tis
Neznámý signál děsí pracovníky muzea. Foto: artsedge.kennedy-center.org
257
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Nacismus, koncentrační tábory, holocaust – tato slova se nám vybaví, když se řekne 2. světová válka. Přestože se do tohoto období můžeme vrátit „virtuálně“, prostřednictvím válečných filmů či románů, jsme rádi, že je za námi.

Jenomže je minulost skutečně již zcela pasé? Existuje údajně místo, kde se lidé s dozvuky války setkávají stále a toto tvrzení není pouhou metaforou! Jisté rádio má prý totiž ještě dnes zachycovat signály pocházející z válečných let 1939–1945!

Neznámý signál děsí pracovníky muzea. Foto: artsedge.kennedy-center.org Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons
Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com

Ve skotském muzeu Montrose Air Station (staré válečné letiště, využívané dnes jako muzeum – pozn. red.) mají pěkně nahnáno! Přestože je prý místní přistávací plocha častým dějištěm strašidelných a nevysvětlitelných jevů, před nedávnem zde lidé začali pozorovat naprosto nový a neslýchaný fenomén.

Vystavený vysílač, který je starý již přes 70 let a tvoří tak vzácnou památeční relikvii, přenáší údajně záznamy z dob válečných, přičemž při tom prý není zapojen do žádného zdroje napájení. Jak je to možné?

Místní pracovníci jsou zmateni a svědci podivných zvuků jen krčí rameny. Mohou říct jen jediné: rádio funguje a vysílá záznamy z války! Co konkrétně však mají slyšet? V nepravidelných, až půlhodinových sekvencích prý tajemná skříňka vyluzuje dobové přenosy koncertů, například swingovou hudbu orchestru amerického jazzmana Glenna Millera (1904–1944) nebo veřejné projevy britského premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Tajemné zvuky mělo již zaslechnout několik svědků, jejichž výpovědi se podivně shodují. Jak někteří z nich později vysvětlují pro skotskou zpravodajskou společnost STV: „Hlasitost byla docela nízká, ale zvuk byl identifikovatelný.“

Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons

CO NA TO ODBORNÍK?

„Slyšel jsem hrát Glena Millera a píseň jsem rozpoznal jako ‚At Last‘“, popisuje správce muzea Bob Sutherland. Přímých svědků je ale celá řada. Většina z nich v centru pracuje a válkou se zabývá.

Dá se tedy předpokládat, že na základě svých historických znalostí by tito lidé vysílání z tohoto období bez problému rozpoznali. Co však způsobuje přenos právě válečných záznamů? Chytá snad tento přijímač signály odjinud?

Mystérium se snaží vyřešit místní expert Ewan Cameron, který dochází k zarážejícímu závěru: „Kdybychom měli v blízkosti nějaký silný přenašeč, mohlo by toto rádio něco zachytit, jenže my ho nemáme,“ říká pro STV. A co víc!

Jak se může stát, že 70 let staré rádio, o němž odborníci tvrdí, že by při zapnutí pravděpodobně explodovalo, vůbec vysílá? Je to snad způsobeno místem, které je paranormálními jevy proslulé? Místní dobrovolník Graham Phillip, jeden ze svědků tajemných úkazů, říká:

„My všichni jsme slyšeli kroky a viděli otáčet klikou u dveří, ale to vysílání je něco nového a zcela nevysvětlitelného.“

Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons

RÁDIO Z NEZNÁMA

Na místní přistávací ploše mají návštěvníci údajně vídat podivné stíny nebo slýchat zvuky letadlových motorů i v době, kdy tu žádná letadla nelétají. Největší strach však stále nahání podivné rádio. Co je vlastně zač?

Přístroj pochází od muže jménem Jack Stoneman, který ho koupil v roce 1962, takzvaně z druhé ruky. Dnes však již žije jen jeho dcera Marie Paton (*1943). Ta pro média přiznává, že celou záležitost dlouho považuje za nejapný žert.

Pak prý ale sama uslyší vysílání z minulosti a přesvědčí se, že nejde o žádné povídačky: „Hrálo to Glena Millera a to slyšel každý. Je to velmi slabé a musíte na to položit ucho, ale hraje to. Všichni experti tvrdí, že by to mělo být nemožné,“ popisuje Paton.

Letadlová stanice ve Skotsku byla postavena v roce 1913 a stala se tak prvním funkčním britským vojenským letištěm. Je to snad důvodem k místním nevysvětlitelným jevům? Peter Davis z Monstrose Air Station říká pro STV: „Je to velmi divné a nejsme schopni to pochopit.

Stanice je v současnosti skutečně abnormální. Několik skupin zabývajících se paranormálními jevy zde zkoumalo různé věci, ale to vysílání všechny, včetně našich rádiových techniků, mate.“  Má snad podivný přenos na něco upozornit?

Jsou hrůzy války přítomny ve vzduchu dodnes? Nebo se jedná jen o hromadnou sugesci a ve skutečnosti je přístroj hluchý?

Michaela Vondrušková

Foto: artsedge.kennedy-center.org, properlychastised.com, Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.1tis
The Lemp Mansion v St. Louis v USA je kvůli skutečně tragické historii jedním z nejstrašidelnějších míst v Americe. Jeho minulost je skutečně krvavá… Dům s 33 pokoji postavil v 60. letech 19. století William Lemp, úspěšný majitel pivovaru, který se v roce 1904 zabil poté, co zemřel nejmladší z jeho čtyř synů Frederick. O […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.1tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.2tis
V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook stojí malebný zámeček Loftus Hall, který ročně navštíví tisíce turistů. Většina návštěvníků je fascinována jeho architektonickými skvosty i pohnutými dějinami. Jenže uvnitř zámeckých zdí se nachází i něco mnohem temnějšího. Stíny minulosti tu nejsou jen pouhým slovem, ale nebezpečnou realitou! Zámek Loftus Hall je často spojován s projevy […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 2.9tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 3.1tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]