Skip to content

Záhada rádia dodnes zachycujícího signály z časů 2. světové války

Nacismus, koncentrační tábory, holocaust – tato slova se nám vybaví, když se řekne 2. světová válka. Přestože se do tohoto období můžeme vrátit „virtuálně“, prostřednictvím válečných filmů či románů, jsme rádi, že je za námi.

Jenomže je minulost skutečně již zcela pasé? Existuje údajně místo, kde se lidé s dozvuky války setkávají stále a toto tvrzení není pouhou metaforou! Jisté rádio má prý totiž ještě dnes zachycovat signály pocházející z válečných let 1939–1945!

Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com

Ve skotském muzeu Montrose Air Station (staré válečné letiště, využívané dnes jako muzeum – pozn. red.) mají pěkně nahnáno! Přestože je prý místní přistávací plocha častým dějištěm strašidelných a nevysvětlitelných jevů, před nedávnem zde lidé začali pozorovat naprosto nový a neslýchaný fenomén.

Vystavený vysílač, který je starý již přes 70 let a tvoří tak vzácnou památeční relikvii, přenáší údajně záznamy z dob válečných, přičemž při tom prý není zapojen do žádného zdroje napájení. Jak je to možné?

Místní pracovníci jsou zmateni a svědci podivných zvuků jen krčí rameny. Mohou říct jen jediné: rádio funguje a vysílá záznamy z války! Co konkrétně však mají slyšet? V nepravidelných, až půlhodinových sekvencích prý tajemná skříňka vyluzuje dobové přenosy koncertů, například swingovou hudbu orchestru amerického jazzmana Glenna Millera (1904–1944) nebo veřejné projevy britského premiéra Winstona Churchilla (1874–1965). Tajemné zvuky mělo již zaslechnout několik svědků, jejichž výpovědi se podivně shodují. Jak někteří z nich později vysvětlují pro skotskou zpravodajskou společnost STV: „Hlasitost byla docela nízká, ale zvuk byl identifikovatelný.“

Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons
CO NA TO ODBORNÍK?

„Slyšel jsem hrát Glena Millera a píseň jsem rozpoznal jako ‚At Last‘“, popisuje správce muzea Bob Sutherland. Přímých svědků je ale celá řada. Většina z nich v centru pracuje a válkou se zabývá. Dá se tedy předpokládat, že na základě svých historických znalostí by tito lidé vysílání z tohoto období bez problému rozpoznali.

Co však způsobuje přenos právě válečných záznamů? Chytá snad tento přijímač signály odjinud? Mystérium se snaží vyřešit místní expert Ewan Cameron, který dochází k zarážejícímu závěru: „Kdybychom měli v blízkosti nějaký silný přenašeč, mohlo by toto rádio něco zachytit, jenže my ho nemáme,“ říká pro STV. A co víc! Jak se může stát, že 70 let staré rádio, o němž odborníci tvrdí, že by při zapnutí pravděpodobně explodovalo, vůbec vysílá? Je to snad způsobeno místem, které je paranormálními jevy proslulé?

Místní dobrovolník Graham Phillip, jeden ze svědků tajemných úkazů, říká: „My všichni jsme slyšeli kroky a viděli otáčet klikou u dveří, ale to vysílání je něco nového a zcela nevysvětlitelného.“

Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons
RÁDIO Z NEZNÁMA

Na místní přistávací ploše mají návštěvníci údajně vídat podivné stíny nebo slýchat zvuky letadlových motorů i v době, kdy tu žádná letadla nelétají. Největší strach však stále nahání podivné rádio. Co je vlastně zač?

Přístroj pochází od muže jménem Jack Stoneman, který ho koupil v roce 1962, takzvaně z druhé ruky. Dnes však již žije jen jeho dcera Marie Paton (*1943). Ta pro média přiznává, že celou záležitost dlouho považuje za nejapný žert.

Pak prý ale sama uslyší vysílání z minulosti a přesvědčí se, že nejde o žádné povídačky: „Hrálo to Glena Millera a to slyšel každý. Je to velmi slabé a musíte na to položit ucho, ale hraje to. Všichni experti tvrdí, že by to mělo být nemožné,“ popisuje Paton. Letadlová stanice ve Skotsku byla postavena v roce 1913 a stala se tak prvním funkčním britským vojenským letištěm. Je to snad důvodem k místním nevysvětlitelným jevům? Peter Davis z Monstrose Air Station říká pro STV: „Je to velmi divné a nejsme schopni to pochopit.

Stanice je v současnosti skutečně abnormální. Několik skupin zabývajících se paranormálními jevy zde zkoumalo různé věci, ale to vysílání všechny, včetně našich rádiových techniků, mate.“ Má snad podivný přenos na něco upozornit?

Jsou hrůzy války přítomny ve vzduchu dodnes? Nebo se jedná jen o hromadnou sugesci a ve skutečnosti je přístroj hluchý?

Michaela Vondrušková

Foto: artsedge.kennedy-center.org, properlychastised.com, Wikimedia Commons,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hry na akciovém trhu: Zabil se největší spekulant všech dob kvůli dluhům?
epochaplus.cz

Hry na akciovém trhu: Zabil se...

„Pokořím Wall Street. Jednou to dokážu,“ šeptá si roku 1891 čtrnáctiletý americký kluk a...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Návrat na Staré bělidlo: Babiččino údolí
epochanacestach.cz

Návrat na Staré bělidlo:...

Spisovatelka Božena...
Na Europě existuje život, tvrdí vědkyně
epochalnisvet.cz

Na Europě existuje život,...

Šance nalézt na Europě, měsíci planety Jupiter,...
Kam sahá psí láska? Během experimentu zachránila svého majitele třetina psů
21stoleti.cz

Kam sahá psí láska? Během...

O silném poutu mezi psy a lidmi se asi...
Frederique Constant: 88 zlatých hodinek pro cestovatele
iluxus.cz

Frederique Constant: 88...

Classic Manufacture WorldTimer z dílen ženevské...
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
epochanacestach.cz

Hrad Sloup: Skalní hnízdo,...

Strmá a nedostupná skála...
Vesmír plní všechna přání!
nasehvezdy.cz

Vesmír plní všechna přání!

Přemýšlela jste nad tím, proč se někomu přání tak...
Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou nejextrémnější planety?
epochaplus.cz

Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou...

Planet je ve vesmíru...
Opeřený zabiják hadů
epochalnisvet.cz

Opeřený zabiják hadů

Hadilov písař je hvězdou Afriky. Tamní farmáři si ho...
Jak na drobná poranění
nasehvezdy.cz

Jak na drobná poranění

Nejjednoduším způsobem, jak odřeniny a drobné ranky...
Češi se podíleli na odkrytí vzniku kovu
21stoleti.cz

Češi se podíleli na odkrytí...

Mezinárodní tým složený z vědců z Česka,...