Skip to content

Záhada rádia dodnes zachycujícího signály z časů 2. světové války

Nacismus, koncentrační tábory, holocaust – tato slova se nám vybaví, když se řekne 2. světová válka. Přestože se do tohoto období můžeme vrátit „virtuálně“, prostřednictvím válečných filmů či románů, jsme rádi, že je za námi.

Jenomže je minulost skutečně již zcela pasé? Existuje údajně místo, kde se lidé s dozvuky války setkávají stále a toto tvrzení není pouhou metaforou! Jisté rádio má prý totiž ještě dnes zachycovat signály pocházející z válečných let 1939–1945!

Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com

Ve skotském muzeu Montrose Air Station (staré válečné letiště, využívané dnes jako muzeum – pozn. red.) mají pěkně nahnáno! Přestože je prý místní přistávací plocha častým dějištěm strašidelných a nevysvětlitelných jevů, před nedávnem zde lidé začali pozorovat naprosto nový a neslýchaný fenomén.

Vystavený vysílač, který je starý již přes 70 let a tvoří tak vzácnou památeční relikvii, přenáší údajně záznamy z dob válečných, přičemž při tom prý není zapojen do žádného zdroje napájení. Jak je to možné?

Místní pracovníci jsou zmateni a svědci podivných zvuků jen krčí rameny. Mohou říct jen jediné: rádio funguje a vysílá záznamy z války! Co konkrétně však mají slyšet? V nepravidelných, až půlhodinových sekvencích prý tajemná skříňka vyluzuje dobové přenosy koncertů, například swingovou hudbu orchestru amerického jazzmana Glenna Millera (1904–1944) nebo veřejné projevy britského premiéra Winstona Churchilla (1874–1965). Tajemné zvuky mělo již zaslechnout několik svědků, jejichž výpovědi se podivně shodují. Jak někteří z nich později vysvětlují pro skotskou zpravodajskou společnost STV: „Hlasitost byla docela nízká, ale zvuk byl identifikovatelný.“

Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons
CO NA TO ODBORNÍK?

„Slyšel jsem hrát Glena Millera a píseň jsem rozpoznal jako ‚At Last‘“, popisuje správce muzea Bob Sutherland. Přímých svědků je ale celá řada. Většina z nich v centru pracuje a válkou se zabývá. Dá se tedy předpokládat, že na základě svých historických znalostí by tito lidé vysílání z tohoto období bez problému rozpoznali.

Co však způsobuje přenos právě válečných záznamů? Chytá snad tento přijímač signály odjinud? Mystérium se snaží vyřešit místní expert Ewan Cameron, který dochází k zarážejícímu závěru: „Kdybychom měli v blízkosti nějaký silný přenašeč, mohlo by toto rádio něco zachytit, jenže my ho nemáme,“ říká pro STV. A co víc! Jak se může stát, že 70 let staré rádio, o němž odborníci tvrdí, že by při zapnutí pravděpodobně explodovalo, vůbec vysílá? Je to snad způsobeno místem, které je paranormálními jevy proslulé?

Místní dobrovolník Graham Phillip, jeden ze svědků tajemných úkazů, říká: „My všichni jsme slyšeli kroky a viděli otáčet klikou u dveří, ale to vysílání je něco nového a zcela nevysvětlitelného.“

Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons
RÁDIO Z NEZNÁMA

Na místní přistávací ploše mají návštěvníci údajně vídat podivné stíny nebo slýchat zvuky letadlových motorů i v době, kdy tu žádná letadla nelétají. Největší strach však stále nahání podivné rádio. Co je vlastně zač?

Přístroj pochází od muže jménem Jack Stoneman, který ho koupil v roce 1962, takzvaně z druhé ruky. Dnes však již žije jen jeho dcera Marie Paton (*1943). Ta pro média přiznává, že celou záležitost dlouho považuje za nejapný žert.

Pak prý ale sama uslyší vysílání z minulosti a přesvědčí se, že nejde o žádné povídačky: „Hrálo to Glena Millera a to slyšel každý. Je to velmi slabé a musíte na to položit ucho, ale hraje to. Všichni experti tvrdí, že by to mělo být nemožné,“ popisuje Paton. Letadlová stanice ve Skotsku byla postavena v roce 1913 a stala se tak prvním funkčním britským vojenským letištěm. Je to snad důvodem k místním nevysvětlitelným jevům? Peter Davis z Monstrose Air Station říká pro STV: „Je to velmi divné a nejsme schopni to pochopit.

Stanice je v současnosti skutečně abnormální. Několik skupin zabývajících se paranormálními jevy zde zkoumalo různé věci, ale to vysílání všechny, včetně našich rádiových techniků, mate.“ Má snad podivný přenos na něco upozornit?

Jsou hrůzy války přítomny ve vzduchu dodnes? Nebo se jedná jen o hromadnou sugesci a ve skutečnosti je přístroj hluchý?

Michaela Vondrušková

Foto: artsedge.kennedy-center.org, properlychastised.com, Wikimedia Commons,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak si plave robodelfín?
21stoleti.cz

Jak si plave robodelfín?

Plavání s živými delfíny již dnes není nic...
Jací superlidé opravdu existují?
epochaplus.cz

Jací superlidé opravdu...

Existuje šance 1/100 000 000, že máte...
Foreo Bear: Chytré zařízení zpevňující pleť
iluxus.cz

Foreo Bear: Chytré zařízení...

Inovativní značka FOREO uvádí na trh další...
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil
epochaplus.cz

Otec balonového létání se v...

„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na...
Pelmeně s kysaným zelím
nasehvezdy.cz

Pelmeně s kysaným zelím

Ruská klasika, kterou s naším receptem...
Dětský areál Šťastná země – Radvánovice
epochanacestach.cz

Dětský areál Šťastná země –...

Tento areál je pro...
Josef Kemr – Děda Komárek a jeho vrtochy
nasehvezdy.cz

Josef Kemr – Děda...

Byl to člověk velmi složitý a hluboce věřící....
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz

Ve znamení geometrie a...

Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř...
Jakými dědičnými chorobami můžeme trpět?
epochalnisvet.cz

Jakými dědičnými chorobami...

Existují onemocnění, za které jsme zodpovědní my...
Děsivý lunapark Lake Shawnee. Zavřeli ho kvůli duchům?
epochalnisvet.cz

Děsivý lunapark Lake Shawnee....

Lunaparky. Místa, na kterých se lidé smějí, užívají si...
Pacienty po covidu chtějí sledovat plicní lékaři
21stoleti.cz

Pacienty po covidu chtějí...

Měl by člověk, který prodělal koronavirovou...
Bulharsko s vůní růží
epochanacestach.cz

Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže,...