25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Paranormální jevy
Záhada rádia dodnes zachycujícího signály z časů 2. světové války
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.4.2020
6.9tis
Neznámý signál děsí pracovníky muzea. Foto: artsedge.kennedy-center.org
257
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Nacismus, koncentrační tábory, holocaust – tato slova se nám vybaví, když se řekne 2. světová válka. Přestože se do tohoto období můžeme vrátit „virtuálně“, prostřednictvím válečných filmů či románů, jsme rádi, že je za námi.

Jenomže je minulost skutečně již zcela pasé? Existuje údajně místo, kde se lidé s dozvuky války setkávají stále a toto tvrzení není pouhou metaforou! Jisté rádio má prý totiž ještě dnes zachycovat signály pocházející z válečných let 1939–1945!

Neznámý signál děsí pracovníky muzea. Foto: artsedge.kennedy-center.org Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons
Odkud promlouvá hlas Winstona Churchilla? Foto: properlychastised.com

Ve skotském muzeu Montrose Air Station (staré válečné letiště, využívané dnes jako muzeum – pozn. red.) mají pěkně nahnáno! Přestože je prý místní přistávací plocha častým dějištěm strašidelných a nevysvětlitelných jevů, před nedávnem zde lidé začali pozorovat naprosto nový a neslýchaný fenomén.

Vystavený vysílač, který je starý již přes 70 let a tvoří tak vzácnou památeční relikvii, přenáší údajně záznamy z dob válečných, přičemž při tom prý není zapojen do žádného zdroje napájení. Jak je to možné?

Místní pracovníci jsou zmateni a svědci podivných zvuků jen krčí rameny. Mohou říct jen jediné: rádio funguje a vysílá záznamy z války! Co konkrétně však mají slyšet? V nepravidelných, až půlhodinových sekvencích prý tajemná skříňka vyluzuje dobové přenosy koncertů, například swingovou hudbu orchestru amerického jazzmana Glenna Millera (1904–1944) nebo veřejné projevy britského premiéra Winstona Churchilla (1874–1965).

Tajemné zvuky mělo již zaslechnout několik svědků, jejichž výpovědi se podivně shodují. Jak někteří z nich později vysvětlují pro skotskou zpravodajskou společnost STV: „Hlasitost byla docela nízká, ale zvuk byl identifikovatelný.“

Na vlnách tajemna hrává i legendární hudebník Glen Miller. Foto: Wikimedia Commons

CO NA TO ODBORNÍK?

„Slyšel jsem hrát Glena Millera a píseň jsem rozpoznal jako ‚At Last‘“, popisuje správce muzea Bob Sutherland. Přímých svědků je ale celá řada. Většina z nich v centru pracuje a válkou se zabývá.

Dá se tedy předpokládat, že na základě svých historických znalostí by tito lidé vysílání z tohoto období bez problému rozpoznali. Co však způsobuje přenos právě válečných záznamů? Chytá snad tento přijímač signály odjinud?

Mystérium se snaží vyřešit místní expert Ewan Cameron, který dochází k zarážejícímu závěru: „Kdybychom měli v blízkosti nějaký silný přenašeč, mohlo by toto rádio něco zachytit, jenže my ho nemáme,“ říká pro STV. A co víc!

Jak se může stát, že 70 let staré rádio, o němž odborníci tvrdí, že by při zapnutí pravděpodobně explodovalo, vůbec vysílá? Je to snad způsobeno místem, které je paranormálními jevy proslulé? Místní dobrovolník Graham Phillip, jeden ze svědků tajemných úkazů, říká:

„My všichni jsme slyšeli kroky a viděli otáčet klikou u dveří, ale to vysílání je něco nového a zcela nevysvětlitelného.“

Vyřeší někdo záhadu muzea v Montrose? Foto: Wikimedia Commons

RÁDIO Z NEZNÁMA

Na místní přistávací ploše mají návštěvníci údajně vídat podivné stíny nebo slýchat zvuky letadlových motorů i v době, kdy tu žádná letadla nelétají. Největší strach však stále nahání podivné rádio. Co je vlastně zač?

Přístroj pochází od muže jménem Jack Stoneman, který ho koupil v roce 1962, takzvaně z druhé ruky. Dnes však již žije jen jeho dcera Marie Paton (*1943). Ta pro média přiznává, že celou záležitost dlouho považuje za nejapný žert.

Pak prý ale sama uslyší vysílání z minulosti a přesvědčí se, že nejde o žádné povídačky: „Hrálo to Glena Millera a to slyšel každý. Je to velmi slabé a musíte na to položit ucho, ale hraje to. Všichni experti tvrdí, že by to mělo být nemožné,“ popisuje Paton.

Letadlová stanice ve Skotsku byla postavena v roce 1913 a stala se tak prvním funkčním britským vojenským letištěm. Je to snad důvodem k místním nevysvětlitelným jevům? Peter Davis z Monstrose Air Station říká pro STV: „Je to velmi divné a nejsme schopni to pochopit.

Stanice je v současnosti skutečně abnormální. Několik skupin zabývajících se paranormálními jevy zde zkoumalo různé věci, ale to vysílání všechny, včetně našich rádiových techniků, mate.“  Má snad podivný přenos na něco upozornit?

Jsou hrůzy války přítomny ve vzduchu dodnes? Nebo se jedná jen o hromadnou sugesci a ve skutečnosti je přístroj hluchý?

Michaela Vondrušková

Foto: artsedge.kennedy-center.org, properlychastised.com, Wikimedia Commons,
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 2.2tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.3tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Eva Soukupová 21.9.2022 3.0tis
Podle přesvědčení rozšířeného zejména mezi parapsychology jsou děti citlivější vůči všemožným paranormálním jevům. Dokáží například vidět duchy a jiné nehmotné entity, což často děsí nejen je, ale i jejich rodiče. Setkání, které v dětství prožila dnes již dospělá Diane Davis, je ale jiné než ta ostatní.     Setkání s nadpřirozenou entitou, které popsala dnes […]
od Dalibor Vrána 21.9.2022 3.2tis
Pokud chcete strávit noc jako v hororu, stačí se podle všeho ubytovat v hotelu Fort Garry, který najdete v kanadském městě Winnipeg. Konkrétně by měl být vaším cílem pokoj č. 202, protože zdejší nadpřirozené jevy jsou jako z fantazie spisovatele Stephena Kinga (*1947)! Okolo roku 1920 tu tráví svatební noc páreček novomanželů. Co čert nechtěl, […]