V roce 1856 byly v údolí Neandertal na území současného německého spolkového státu Severní Porýní-Vestfálsko objeveny záhadné zkamenělé kosti. Nejprve se soudilo, že se jedná o pozůstatky pravěkého medvěda.
Ve skutečnosti šlo o důkaz existence našich dávných příbuzných – neandrtálců. Ti však před čtyřiceti tisíci lety zmizeli. Proč?
Homo sapiens neanderthalensis byl nejbližší příbuzný člověka homo sapiens sapiens. Podle posledních výzkumů nám byli neandrtálci bližší, než se dříve myslelo. Byli schopní abstraktního myšlení, komunikace prostřednictvím řeči, zdobili se šperky.
Prý praktikovali i kanibalismus… Člověče homo sapiens sapiens, hoď kamenem, pokud jsi byl v bouřlivých vlnách evoluce vždy bez viny!
Teorie zbraní i „pejskařů“
Neandrtálci a zástupci homo sapiens sapiens žili vedle sebe celou dlouhou epochu. Proč na tuto interakci doplatili neandrtálci zmizením ze scény dějin lidského rodu? Je to stále velká záhada. Na toto téma se objevily různé teorie.
Prý neandrtálci preferovali život v malých izolovaných skupinách, které moderní lidé přečíslili. Vysvětlení záhady zmizení neandrtálců je hledáno i v klimatických změnách. Dále se hovoří o lepších zbraních v rukou homo sapiens sapiens.
Následují teorie epidemií decimujících neandrtálskou populaci. Zajímavou, avšak stále nepotvrzenou hypotézou, je zásadní úloha nejlepšího přítele člověka. Ano, jedná se o domestikaci vlků a vyšlechtění psa, který měl moderním lidem pomáhat v lovu. Neandrtálci domestikaci psovitých šelem podcenili – a prohráli.
Viníkem magnetické pole Země?
Zajímavá teorie však dává zánik neandrtálské populace do souvislostí s takzvanou Laschampskou událostí. V době, kdy neandrtálci záhadně mizí, došlo k oslabení magnetického pole Země.
V roce 1960 byl tento jev prokázán z geomagnetických anomálií ve francouzském Laschamps. Oslabení magnetického pole Země umožnilo zvýšené pronikání kosmického záření. Ozonová vrstva se tehdy povážlivě ztenčila. Výsledkem byly značně drsné životní podmínky.
Ty zahnaly moderního člověka do jeskyň. Neandrtálci však dále preferovali život na zdravém, leč značně chladném povětří. Opět prohrávají…
Jaké z toho plyne poučení? Jaká prognóza? Závěry jsou celkem optimistické. V počtu domestikovaných psovitých šelem – psů patří i naše republika k evropské špičce. Většinu času strávíme v nějaké té „bytové jeskyni“.
I kdyby přišla nová Laschampská událost, asi nevyhyneme, nota bene, když nám zatím žádný jiný hominid není konkurentem, co říkáte?!