I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy.
Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu das Sturzkampfflugzeug).
Letoun se na dně Jaderského moře podařilo objevit poměrně nedávno. Psal se rok 2014, kdy při rutinním průzkumu mořského dna u chorvatského ostrova Žirje nalezli potápěči velmi zachovalý vrak jednomotorového bombardéru z doby druhé světové války.

Osud posádky je neznámý
Junkers vypadal, jakoby přistál na mořském dně. Pouze utržený motor , který byl nedaleko vraku letadla, svědčil o síle dávného nárazu na hladinu. Co se však stalo s pilotem a střelcem, který obsluhoval lafetovaný kulomet?

Poškozený letoun se snažil uniknout
Okamžitě se rozběhlo složité pátrání s cílem neznámý letoun identifikovat. S největší pravděpodobností se mělo jednat o střemhlavý bombardér začleněný do vzdušných sil fašistické Itálie (Regia Aeronautica).
V dubnu roku 1941 zaútočila Itálie spolu s nacistickým Německem na Království Jugoslávie. Letoun, jehož vrak je nyní pod hladinou ostrova Žirje, měl být zapojený do náletu na jugoslávskou hydroplánovou peruť kotvící v zátoce Jadrtovac nedaleko Šibeniku.

Bombardér byl však zasažený protileteckou palbou. Pilot se snažil s poškozeným letadlem o návrat přes moře do Itálie. Poškození bylo ovšem neslučitelné s tak dlouhým letem. Štuka“ padá do moře. Hladina Jadranu je jako opona zapomnění. Dlouhých sedmdesát tři let letoun čeká na svoje znovuobjevení.

Spekulace a hypotézy
Co se však stalo s posádkou „štuky“? Kryty kabiny byly nalezeny otevřené, žádné lidské pozůstatky, prvky osobní výstroje nebyly v okolí nalezeny. Podařilo se oběma italským letcům vyskočit z letadla a uniknou na blízké pobřeží ostrova? Pokud ano, jaký byl jejich další osud?
„Je to velmi zvláštní příběh. Objevily se totiž spekulace, že se letadlo pokoušelo o kurz na ostrov Vis. To je ovšem od Žirje velmi daleko.

Pokud se takové informace někde objevují, je možné, že přecházely v ústním podání skrze generace. To by mohlo znamenat, že s letci po havárii někdo mluvil, byli podrobeni výslechu…“, říká Ing. Aleš Cabicar, jeden z českých potápěčů týmu Mare Nostrum , který se v květnu 2022 rovněž vydal vrak prozkoumat. Italské archivy neregistrují návrat těchto letců z konkrétní vojenské akce.

Neexistuje ani záznam, že by byli zajati. Ve hře je více hypotetických variant osudu letců z havarované „štuky“. Od utonutí v moři až po například lynč ze strany místních obyvatel. Do té doby, než se podaří objevit další informace a důkazy, fantazie může nad tímto enigmatickým příběhem pracovat bez omezení.