Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je případ spojený se staroegyptskou mumií Takabuti.
V současnosti je mumie Takabuti vystavena v muzeu v Belfastu v Severním Irsku. Na ostrov se dostala již v devatenáctém století, kdy v období po napoleonských válkách doslova vypukla horečka zájmu o historii starověkého Egypta.
Takabuti, dcera Tasenirit
Co o mumii Takabuti víme? Jednalo se o ženu, která svůj pozemský život strávila v městě Théby. V Belfastu byly mumifikované ostatky poprvé podrobeny vědeckému zkoumání v roce 1835. Dochované nápisy-hieroglyfy prozradily i něco z jejího života. Díky tomu známe například i jméno její matky – Tasenirit.
Co však nevíme, je jméno vraha nešťastné Takabuti. Zkoumání mumie prokázalo, že žena nezemřela přirozenou, ale násilnou smrtí. Původně se uváděla smrtelná zranění nožem, pozdější závěr se přikláněl i k útoku sekerou. Proč musela žena zemřít?
Kdo byl vrahem?
Vědci velmi opatrně formulují hypotézu, že vrahem mohl být asyrský voják. Tuto spekulaci opírají o historické dění v Egyptě té doby.
Kriminalisté zde skutečně nemají, čeho by se takříkajíc „chytili“, o výslechu případných svědků či zajištění stop na místě činu ani nemluvě.
V rámci televizního kvízu by jméno potenciálního vraha paní Takabuti byla otázka „za milion“. Řešitel otázky by mohl maximálně spoléhat na pomoc přítele po telefonu, pokud by ovšem volaný byl právě ve staroegyptském záhrobí někde blízko Théb, co říkáte?!