Skip to content

Otazníky kolem smrti JFK: Kdo stál ve skutečnosti za atentátem?

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho byl spáchán v pátek 22. listopadu 1963 v texaském městě Dallas ve 12.30 místního času. Za vraha byl označen Lee Harvey Oswald. Ovšem 60 % Američanů si myslí, že v tom nebyl sám.

Kdo stál v pozadí vraždy amerického prezidenta?

John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), 35. prezident Spojených států amerických, byl prvním římským katolíkem a druhým nejmladším mužem v historii tohoto úřadu. K zahájení své volební kampaně pro další prezidentské období v roce 1964 si vybral Dallas v Texasu.

Během slavnostního průjezdu městem ho v otevřené limuzíně doprovázela manželka Jacqueline a texaský guvernér John Connaly s manželkou Nellie. Chvíli před půl jednou odpoledne vjel vůz na lidmi zaplněné náměstí Dealey Plaza, projel kolem budovy Texaského knižního velkoskladu a chystal se vjet do ulice Elm Street.

BEZ NADĚJE NA PŘEŽITÍ

Najednou se ozvalo několik výstřelů. První střela nikoho netrefila, Kennedy a Connally se jen zmateně rozhlíželi kolem sebe. Další kulka už však prezidenta trefila do vrchní části zad, prošla mu krkem a vyšla jícnem.

On se chytil za krk a zavrávoral. Jacqueline ho v šoku objímala se slovy:

„Ach ne, můj Bože, zastřelili mi manžela.., .miluji tě, Jacku.“ Guvernéra zasáhla tatáž kulka. Zřejmě poslední střela rozbila pravou část Kennedyho hlavy, ze které vytrhla kus tkáně o velikosti lidské pěsti.

Krev a kusy mozku byly všude kolem.

Poslední kulka prezidentovi vytrhla kus tkáně.
PREZIDENTA ZABIL JEDINÝ MUŽ

Auto okamžitě zamířilo k místní nemocnici, kde však již lékaři pro prezidenta USA mnoho udělat nemohli. Jeho zranění hlavy bylo neslučitelné se životem. Vážně zraněný guvernér atentát přežil. Kennedyho tělo bylo naloženo do prezidentského speciálu Air Force One, na jehož palubě ve 14:38 složil prezidentskou přísahu tehdejší viceprezident USA, Lyndon B. Johnson (1908–1973). Z vraždy byl obviněn bývalý ostřelovač Námořní pěchoty Spojených států Lee Harvey Oswald (1939–1963). On však veškerá obvinění odmítl. Dva dny po svém zadržení byl zastřelen Jacobem Leonem Rubinsteinem (1911–1967), majitelem dallaského nočního klubu.

Opravdu stál za vraždou prezidenta osamělý střelec?

KDO BYL OSWALD

Lee Harvey Oswald nastoupil v 17 letech k Námořní pěchotě Spojených států a prošel u ní výcvikem na ostřelovače. V roce 1959 se svoji službu u námořnictva rozhodl ukončit. Jako důvod uvedl nutnost péče o nemocnou matku.

Ve skutečnosti však emigroval do Sovětského svazu, kde si také našel manželku Marinu. K marxismu tíhl už od mládí. Pobyt v Rusku mu však přinesl rozčarování, proto se v roce 1962 rozhodl vrátit do USA, i s manželkou a dcerou.

Střídal zaměstnání, až zakotvil v Texaském knižním velkoskladu.

Oswald pobýval nějaký čas i v Sovětském svazu.
PODIVNÁ PŘEZDÍVKA

Tam jej také bezprostředně po atentátu objevil policista Marion Baker. Když prověřil, že jde o zaměstnance, nechal ho odejít. Oswald odjel autobusem domů. Odtud se vydal do ulic města, kde na něj narazil strážník Tippit, kterého měl Lee Harvey rovněž zastřelit.

Zbraně si pořídil už v březnu roku 1963 pod jménem Alek Hidell. Jednou z nich, značky Carcano M91/38, pak zřejmě střílel na prezidenta. Zatčen byl v kině „Texas“. Z výslechu neexistuje mnoho záznamů.

Oswald však po celou dobu jeho trvání svou vinu na smrti prezidenta odmítal, prohlásil se za obětního beránka.

OD KOHO POCHÁZELA SMRTÍCÍ STŘELA?

Vyšetřování se věnovala tzv. Warrenova komise, kterou ustanovil prezident Johnson týden po atentátu. Po mnoha měsících vyšetřování dospěla komise na základě zprávy od FBI k závěru, že Oswald jednal sám, nebyl zapojen do žádného spiknutí a všechny tři rány vyšly z jeho zbraně, kterou ukryl v budově velkoskladu.

Tyto závěry zpochybnil až 16 let po atentátu Zvláštní výbor pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů

(tzv. HSCA), když uvedl, že komise podcenila možnost spiknutí a roli obviněného v něm. Ač výbor připustil, že výstřelů mohlo být více, a i z jiných míst, smrtící střelu i on přiřkl Lee Harveymu Oswaldovi.

Nejasnosti provázející vyšetřování atentátu vedly ke vzniku řady konspiračních teorií.

1) Oswald, který nebyl Oswald

Jedna z nich se týkala i samotného Oswalda, který podle ní vůbec neměl být tím, za koho se vydával. K nákupu zbraní použil alias Alek Hidell. Dle konspirátorů však Hidell bylo pravé jméno a Oswald jen krycí.

Hidell byl údajně špion narozený v Pobaltí, ale vyrůstající v USA. Proto uměl výborně rusky. CIA ho vyškolila, aby se vrátil do Ruska jako agent. Jednoho dne v řadách pěchoty objevili L. H. Oswalda, který byl Hidellovi podobný, a tak vznikl plán.

Oswalda poslali do Japonska a Hidell se pod jeho jménem vydal do Ruska, kde se i oženil. Pak se vrátil do USA, aby pronikl do komplotu na zabití JFK, ať už za ním stál kdokol. Jenže byl falešně obviněn a zabit.

2) Za vším hledej viceprezidenta

Podle jiné teorie stál za smrtí Johna Fitzgeralda Kennedyho jeho nástupce v prezidentském úřadu, Lyndon Johnson. Traduje se, že bratry Kennedyovy neměl příliš v lásce a bál se, že se ho JFK v příštím volebním období zbaví.

Roli mohla hrát i jeho touha stát se prezidentem a snaha zakrýt vlastní skandály. Jakožto Texasan si totiž udržoval blízké vazby s tamními podnikateli i šéfy tajných služeb. Jeho milenka Madeleine Brownová později tvrdila, že jí Johnson den před atentátem řekl: „Po zítřku už mě tihle Kennedyové nebudou štvát.

To není hrozba, to je slib.“

Jedním z „kandidátů“ na vraždu byl i budoucí prezident Johnson.

3) Byli to Kubánci, ale kteří?

Jiná teorie spiknutí hovoří o tom, že byl za atentát odpovědný kubánský vůdce Fidel Castro (1926–2016). Vzhledem k množství útoků, které na něj CIA připravovala, ale není tato varianta příliš nepravděpodobná.

Castrovy muže měl dokonce, asi dva měsíce před atentátem, osobně kontaktovat Lee Harvey Oswald s nabídkou, že pro ně JFK zavraždí. Důvod nenávidět amerického prezidenta ovšem měli i odpůrci Castrova režimu.

Vojensky totiž nepodpořil jejich vylodění v Zátoce sviní v roce 1961, které tak skončilo fiaskem. Po vypuknutí Karibské krize (roku 1962 v důsledku umístění sovětských raket na Kubě v reakci na umístění amerických raket v Turecku je navíc rozčílilo, že Kennedy slíbil Rusům nechat Kubu Kubou.

4) V pozadí stála CIA

Své důvody k odstranění prezidenta mohla mít i CIA. Mezi JFK a tehdejším ředitelem Ústřední zpravodajské služby Allenem Dullesem (1893–1969) panovalo nepřátelství, které se ještě prohloubilo po neúspěchu Američanů v Zátoce sviní.

JFK považoval CIA za neovladatelný stát ve státě a chystal se ji reorganizovat. Prohlásil:

„Nejraději bych CIA rozbil na tisíc kousků a rozfoukal ji po větru.“ Je možné, že ho v tom CIA raději předběhla, aby ji nepřipravil o její výsady?

Mezi prezidentem a ředitelem CIA panovalo napětí.

5) UFO Sovětům nedáme

CIA mohla mít ještě jiný motiv se JFK zbavit. Jen 10 dní před atentátem totiž Kennedy požádal nejvyšší představitele CIA, aby mu poskytli veškeré tajné dokumenty, týkající se pozorování neidentifikovatelných létajících objektů neboli UFO.

Prezident se totiž bál, že by Sověti mohli různá tajemná světla nad svým územím mylně považovat za americké špionážní letouny. Tomu chtěl zabráni tím, že jim zprostředkuje americké záznamy o pozorování UFO a bude s nimi na této problematice spolupracovat.

To se CIA hrubě nelíbilo.

6) Zabila ho zbrojařská lobby?

Mnoho zastánců má i teorie, že za atentátem na JFK stáli američtí ropní magnáti, kteří se měli systematicky dopouštět krácení daní. Kennedy připravoval návrh zákona, který tomu měl zabránit. Nechali ho proto zabít?

Nebo to byly spíše zbrojařské firmy, kterým se nelíbil Kennedyho plán na postupné stažení amerických vojenských poradců z Jižního Vietnamu? Tím by totiž přišly o obrovské zisky z dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu.

Johnson po svém jmenování prezidentem USA tento Kennedyho plán zrušil.

Kennedy připravoval návrh zákona proti krácení daní, které se ropným magnátům nelíbilo.

7) Bratři Kennedyové šlápli na kuří oko mafii

Své důvody k odstranění dokonce obou bratrů Kennedyových měla i mafie. Bratři působili v senátním výboru pro vyšetřování nezákonných praktik v amerických odborových svazech, a především Robert Kennedy se zasloužil o stíhání několika mafiánských bossů.

Jednoho z nich, Carlose Marcella (1910–1993), nechal dokonce opakovaně vyhostit ze země. On pak na jeho adresu poznamenal: „Robert je ocasem psa (Johna) a jediným způsobem, jak zamezit jeho vrtění, je useknout psovi hlavu.“

8) Anebo to bylo ještě jinak?

Konspiračních teorií, více či méně uvěřitelných, existuje kolem smrti JFK velká spousta. Měla ho například přímo v otevřeném autě před zraky davů nepozorovaně střelit jeho vlastní manželka. Dle jiné ho nechal zabít hráč baseballu Di Maggio, který se mu chtěl pomstít za smrt bývalé manželky Marilyn Monroe. Další možností je, že si vraždu nepohodlného politika objednal samotný Kreml. Také ho mohl zastřelit muž s deštníkem, který čekal na náměstí, i když byl slunečný den, případně Aristoteles Onasis. Ne kvůli své budoucí manželce, kterou se stala Jackeline Kennedyová, ale kvůli obchodním sporům.

Pravda však asi navždy zůstane zahalena rouškou tajemství.

Foto: Shutterstock.com. wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články