27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Náboženství a okultismus
Pamatují si místa svoji minulost?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 13.4.2022
2.9tis
Pamatují si místa, co se na nich kdysi odehrávalo? FOTO: Unsplash
320
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Britský projekt Dragon Project Trust navazuje na tradici dávných „chrámů spánku“, magických staveb, kam se lidé ve starověku chodili léčit a kde hledali odpovědi na otázky, které je tížily. Ale řeší toho ještě mnohem víc!

Pamatují si místa, co se na nich kdysi odehrávalo? FOTO: Unsplash Řecký bůh Asklépios. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jednou z oblastí, jíž se Dragon Project Trust zabývá, je tzv. paměť místa. Ve čtyřech starověkých lokacích, nacházejících se ve Velké Británii, nechávají přespávat spousty dobrovolníků. Každý z nich má svého asistenta, který nad nimi bdí s nahrávacím zařízením a pečlivě je pozoruje.

Čeká na okamžik, kdy nastane tzv. REM fáze spánku, a rychlé pohyby očí pod zavřenými víčky dají najevo, že spící osoba zrovna sní. V tu chvíli je tito asistenti musejí probudit, zjistit, co se jim zdálo, a vše zaznamenat.

Veškeré údaje se následně archivují a ukládají. Cílem je přijít s jasným závěrem. Projekt chce vědět, zda-li je možné, aby se na stejných místech různým lidem zdály podobné či zcela totožné sny. Nebo jestli se v nich opakují příbuzné motivy.

Výsledky těchto pozorování zatím neznáme, a tak nás dál provokuje otázka: Může duch místa ovlivňovat lidské podvědomí natolik silně, že se to promítne i ve snech?

Řecký bůh Asklépios. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Zrádnost bohů

V chrámu spánku v řeckém starověkém městě Epidauros objevují archeologové kamennou desku vyprávějící zajímavý příběh. Za mocným Asklepionem jednou přichází mladá žena, Ithimoniké z Pellene. Ukládá se v chrámu ke spánku a ve snu se s bohem lékařství setkává.

Prosí ho, aby otěhotněla. Bůh její vroucné přání plní. Ithimoniké zanedlouho po odchodu ze svatyně otěhotní, ale postupně zjišťuje, že něco není v pořádku. Po 9 měsících stále nerodí, ani po roce, ani po dvou.

Třetího roku se do chrámu vrací a je zoufalá, protože potřebuje znovu snít a znovu mluvit s Asklepionem. Nešťastná žena se ptá, co udělala špatně, a bůh jí odpoví, že nic, že její přání přece splnil – chtěla být těhotná, nic víc.

Nakonec se nad ní slituje a rozhoduje se splnit jí další tužbu. Ithimoniké opouští chrám a zanedlouho na to konečně porodí vytoužené miminko. Je to jen jeden z mnoha příběhů, které byly v Epidaurosu nalezeny.

Všechny je spojují zjevení ve spánku a pomoc, která přichází ve snech. Bůh Asklepion v nich pacienty údajně léčí také operativními zákroky, které sám provede, případně jen doporučí léčebný postup a trvá na jeho dodržování.

Zkrátka jako kdyby plnil funkci novodobých lékařů. Jsou to pouze dávné báchorky z pověrečných dob? Nebo starověcí Řekové v chrámech opravdu nacházeli úlevu díky zvláštním vidinám?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 26.5.2022 161
V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval. První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí. Ve starověku si pak […]
od Mirek Brát 26.5.2022 1.9tis
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]