25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Náboženství a okultismus
Pamatují si místa svoji minulost?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 13.4.2022
2.9tis
Pamatují si místa, co se na nich kdysi odehrávalo? FOTO: Unsplash
320
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Britský projekt Dragon Project Trust navazuje na tradici dávných „chrámů spánku“, magických staveb, kam se lidé ve starověku chodili léčit a kde hledali odpovědi na otázky, které je tížily. Ale řeší toho ještě mnohem víc!

Pamatují si místa, co se na nich kdysi odehrávalo? FOTO: Unsplash Řecký bůh Asklépios. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jednou z oblastí, jíž se Dragon Project Trust zabývá, je tzv. paměť místa. Ve čtyřech starověkých lokacích, nacházejících se ve Velké Británii, nechávají přespávat spousty dobrovolníků. Každý z nich má svého asistenta, který nad nimi bdí s nahrávacím zařízením a pečlivě je pozoruje.

Čeká na okamžik, kdy nastane tzv. REM fáze spánku, a rychlé pohyby očí pod zavřenými víčky dají najevo, že spící osoba zrovna sní. V tu chvíli je tito asistenti musejí probudit, zjistit, co se jim zdálo, a vše zaznamenat.

Veškeré údaje se následně archivují a ukládají. Cílem je přijít s jasným závěrem. Projekt chce vědět, zda-li je možné, aby se na stejných místech různým lidem zdály podobné či zcela totožné sny. Nebo jestli se v nich opakují příbuzné motivy.

Výsledky těchto pozorování zatím neznáme, a tak nás dál provokuje otázka: Může duch místa ovlivňovat lidské podvědomí natolik silně, že se to promítne i ve snech?

Řecký bůh Asklépios. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Zrádnost bohů

V chrámu spánku v řeckém starověkém městě Epidauros objevují archeologové kamennou desku vyprávějící zajímavý příběh. Za mocným Asklepionem jednou přichází mladá žena, Ithimoniké z Pellene. Ukládá se v chrámu ke spánku a ve snu se s bohem lékařství setkává.

Prosí ho, aby otěhotněla. Bůh její vroucné přání plní. Ithimoniké zanedlouho po odchodu ze svatyně otěhotní, ale postupně zjišťuje, že něco není v pořádku. Po 9 měsících stále nerodí, ani po roce, ani po dvou.

Třetího roku se do chrámu vrací a je zoufalá, protože potřebuje znovu snít a znovu mluvit s Asklepionem. Nešťastná žena se ptá, co udělala špatně, a bůh jí odpoví, že nic, že její přání přece splnil – chtěla být těhotná, nic víc.

Nakonec se nad ní slituje a rozhoduje se splnit jí další tužbu. Ithimoniké opouští chrám a zanedlouho na to konečně porodí vytoužené miminko. Je to jen jeden z mnoha příběhů, které byly v Epidaurosu nalezeny.

Všechny je spojují zjevení ve spánku a pomoc, která přichází ve snech. Bůh Asklepion v nich pacienty údajně léčí také operativními zákroky, které sám provede, případně jen doporučí léčebný postup a trvá na jeho dodržování.

Zkrátka jako kdyby plnil funkci novodobých lékařů. Jsou to pouze dávné báchorky z pověrečných dob? Nebo starověcí Řekové v chrámech opravdu nacházeli úlevu díky zvláštním vidinám?

Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.8tis
Pověstí o legendárních ptácích existuje celá řada. Některé jsou si podobné, přičemž nejčastěji připomínají pověst o Fénixovi. Jací mýtičtí opeřenci jsou známí v jiných kulturách?   BAR JUCHNE: Tvor, který zastíní sluneční zář První zmínku o tomto ptákovi nalezneme v židovském Talmudu. Jeho vejce mělo vypadnout z hnízda, zbořit na 300 cedrů a zaplavit 60 […]
od Mirek Brát 20.9.2022 2.8tis
Zánik templářského řádu je detailně popsán včetně procesu, při kterém byl zabaven řádový majetek. Říká se však, že velmistr Jacques de Molay ještě před svou tragickou smrtí určil čtyři vyvolené, kteří měli zajistit kontinuitu fungování řádu v jiných zemích. Obzvláště silně rezonuje legenda o útěku tisíců řádových rytířů do Skotska. Pro útěk templářů do Skotska existovaly […]
od Luděk Příhoda 18.9.2022 2.5tis
Píše se 24. červen 1981 a v tehdejším jugoslávském městečku Medžugorje dochází k projevům tajemných sil. Centrem dění se stává vrcholek Podbrdo, kde se zjeví nadpozemská bytost, jež se představuje jako Panna Maria.   Kostelní hodiny právě odbíjejí čtvrtou hodinu odpolední a čtrnáctiletý sirotek, mladinká Ivanka Ivankovićová, jíž před měsícem zemřela maminka, se vrací z procházky. Společnost jí […]
od Mirek Brát 17.9.2022 3.5tis
Když byla ve struktuře zdi starobylého normanského kostela v britské vesnici Tockenham objevena zazděná tajemná socha, nejprve se uvažovalo o tom, že jde o skulpturu svatého Kryštofa. Nakonec se však odborníci přiklonili k názoru, že jde o vypodobnění římského ochranného ducha známého pod označením genius loci. Ochranný duch genius loci byl ve starověkém Římě velmi […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.1tis
Tisíce zjevení Panny Marie zaznamenávali křesťané po celém světě, od Malé Asie ve čtvrtém století (dnešním Turecku) až po současnou Kalifornii. Ze všech jsou nejznámější vize Panny Marie Lurdské, o nichž v polovině 19. století informovala dospívající dívka ve francouzských Pyrenejích. Od té doby uchvacuje katolickou představivost oddanost Panně Marii Lurdské. Lurdy jsou jedním z mála lokalit, která Vatikán oficiálně označil za hodná víry, […]